Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
VIPER a scris:Numai softul este 829RON. Mi se pare mai bine, pentru ca poti lua de afara un PocketPC dotat cu GPS la un pret mai bun decat ar iesi din diferenta 24 milioane - 8 milioane (adica aprox. 500$).


Daca "numai softul este 829RON" dati-mi voie sa fac niste flotari logice Very Happy
Vreau sa merg cu masina pana in Germania => Romania = 820 RON (266USD)+Ungaria+Austria+Germania=???? Shocked Se pot estima preturi asemanatoare => 1064 USD
La asta adaugam
Pocket cu GPS (aceeasi firma cu cea din oferta romaneasca), la 400$: http://www.tigerdirect.com/...7327&CatId=19

Pret total ~1.400USD.

Alternativa in acelasi pret: iQue M5 de la Garmin la 1130 USD (TVA inclus), care vine cu European City Select Full si la care adaugam 713RON (230USD) Harta Rutabila a Romaniei compatibila Garmin.
Total = 1360USD
Daca ne orientam la "scule" mai ieftine pretul scade vertiginos.
de exemplu iQue 3200 = 792 USD cu TVA inclus, si asta daca vrem zor nevoie pocketPC/iPod. Seria StreetPilot este cu mult mai ieftina.

In orice caz "distractia" in general nu este ieftina Crying or Very sad
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
preturile astea sunt valabile pt cei care si'au platit licenta windows. Wink


pt ceilalti exista variante alternative Smile


un pachet complet PNA+hartile europene nu costa mai mult de 500 https://www.navigon.com/site...sumer/bundles/665
harta romaniei e inclusa in Navigon 5. oricum ele se pot downloada lejer asa ca nu ramai decat cu pretul PDA/PNA si poate eventual un SD card mai hotarat.
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Este interesant!

Dar urmarind link-ul nu am gasit nici o referire la harta Romaniei Rolling Eyes, majoritatea tarior estice (Ungaria, Polonia, Slovacia, Slovenia) sint la nivel "all through major roads" Wink nimic la nivel de strada.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am downloadat tot pachetul de harti, 9 giga in total. nu am instalat inca pt ca tre sa upgradez de la 4.4 la 5.1, hartile actuale nefiind compatibile cu versiunile anteriore.
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Asta ma interesa si pe mine! Softul prezentat la TV si in link-ul asta http://www.gpsmore.ro/ mi se pare extrem de puternic si bine facut. Se faceau calcule de costuri daca iesi in afara. Ei bine, la mine sunt slabe sanse sa ies curand in afara, deci versiunea numai cu RO mi se pare suficienta.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
oricat de bine e facut, nu e o idee grozava ca cineva sa se grabeasca si sa il cumpere acum. este abia inceputul. overta se va diversifica in viitorul apropiat si calitatea va creste. prima iteratie e de fiecare data plina de probleme iar asta e chiar si scumpa.

costurile extrapolate nu sunt oricum relevante, pt ca iGO nu ofera decat harta romaniei, asa ca la o eventuala iesire trebuie folosita alta aplicatie
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
In plus, deloc de neglijat este ca receptorul GPS utilizat sa fie compatibil EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay System), pentru a avea precizia mai buna de 3m.
La erori se pozitionare mai mari de 15m risti sa "pierzi" strada pe care trebuie sa faci dreapta/stanga. Laughing
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ai un exemplu de receptor pt uz comercial compatibil EGNOS?
Skip ads

  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
GPSMAP 76S
GPSMAP 76CS
Quest
Quest 2
nüvi™ 300
nüvi™ 350
GPSMAP 60
GPSMAP 60C
GPSMAP 60CS
GPSMAP 76
GPSMAP 76C
eTrex Vista
eTrex Vista C
eTrex Legend
eTrex Legend C
GPSMAP 276C
iQue 3600
iQue M5
iQue 3200
StreetPilot 2610/2620
StreetPilot 2720
StreetPilot c310
StreetPilot c320
StreetPilot c330
StreetPilot c340
StreetPilot i2
StreetPilot i3
StreetPilot i5
Forerunner™ 301
Senzor GPS 18, cu conexiune USB sau PC
Senzor wireless GPS 10

Ajung exemplele? Wink

Este adevarat ca toate sunt GARMIN, dar eu sunt un fan GARMIN. Smile
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Prefer un PocketPC cu GPS, sincer. Face mai multe chestii...
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
VIPER a scris:Prefer un PocketPC cu GPS, sincer. Face mai multe chestii...


Este!

iQue 3200 - platforma Palm OS 5.2.1
iQue 3600 - platforma Palm OS 5/procesor 200 MHz
iQue M5- platforma Windows Mobile 2003 Second Edition
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
asta chiar e bun...hmm.. dar e si scump.
Skip ads

  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:asta chiar e bun...hmm.. dar e si scump.


Pretul aste intr-adevar mare, dar toate iQue-urile vin cu City Select Europe Full Coverage Full Unlock (care in USA, cumparat "stand alone", are pretul de ~300USD).

Problema este politica de marketing a firmei Garmin, care nu vinde separat harti europene in Europa si harti americane in USA. Shocked Shocked Deci in Europa nu vei putea cumpara numai harta europeana - "de pe raft" - fara "hardware" (dar vei putea cumpara harta City Select North America). CD/DVD-urile cu harti sunt un fel de OEM, vin numai cu unitatea.
De aici si necazul... nu se pot aduce unitati GPS din USA, unde sunt mai ieftine decat in Europa, in primul rand din cauza basemap-ului (o harta simpla - conturul continentului, granite, riuri majore - "arsa" in firmware). Cele americane au BaseMap North America!

Vestea buna este ca Garmin admite deblocarea hartilor pentru doua unitati GPS, deci daca doua persoane se asociaza si cumpara o unitate care se livreaza si fara harta (ex. StreetPilot i3) si una cu harta pe CD/DVD- nu preincarcata - (ex iQue sau StreetPilot C320) se poate face economie. Atentie insa, exista doua tipuri de harti - "normale" si NT. Diferenta intre ele este numai la modul de compresie, insa unitatile care vin cu harta normala nu "stiu" NT. Unitatile care "inteleg" NT insa, pot citi harti normale.

Si pentru ca am tot amintit seria StreetPilot, acestea au posibilitatea de a incarca POI (Point of interest) personale, de exemplu camere de supravegere (ca cele noi de pe DN1), cu tot cu informatia de viteza admisa. Se poate seta distanta de la care sa anunte ca urmeaza o camera de supraveghere cit si viteza admisa pe acel tronson. Si asta nu este interzisa in regulamentul de circulatie.

Oricum o sa va tin la curent, pentru ca eu mi-am comandat un StreetPilot i3, care trebuie sa soseasca saptamina asta.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se pot da si niste preturi concrete? Hai sa zic ca as renunta la varianta cu PocketPC, dar diferenta ar trebui sa fie vizibila ca sa merite!
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Reprezentant GARMIN in Romania este SC SHEBA EXIM SRL / SC SHEBA DISTRIBUTION SRL

Preturi la http://www.rqa.ro/handheld.html . Click pe model.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Multam. Acum, daca tot te-am prins pe domeniu, ajuta-ma sa gasesc unul acolo, cuminte, dar sa aiba RO. Exprimarea e de novice, si asta sunt in domeniu. Dar vreau sa faca (,) ca cel vazut la TV: sa apas eu cu degetzelul pe ecran (ca la PDA/PocketPC), sa setez ruta, si apo sa-mi arate si sa-mi zica (in romaneste de preferat) ce si cum. Fac cinste!

Later edit: aplicatia prezentata pe site-ul Garmin Romania are foarte putine orase, si nu e rutabila... Si totusi e 713RON... Cealalta, iGO Romania, e rutabila, are asa: "peste 153 de de municipii ºi oraºe dupã numele strãzilor ºi în peste 58 de astfel de localitãþi dupã adresa completã. Aceastã hartã detaliatã este completatã cu o bazã de date ce conþine peste 1.500 de puncte de interes (PDI) cu adresele exacte, benzinãrii, centre de service, centre comerciale, farmacii, locaºuri sfinte, muzee, instituþii publice, hoteluri ºi restaurante etc. Baza de date vã oferã posibilitatea sã identificaþi punctele de interes în funcþie de nume sau distanþã. " si e cam 850RON... Hmmm.... In plus, e pe un SD card pe care doar il bagi in jucarie si gata, merge, fara inregistrare pe net sau altceva...
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Domeniul meu in fapt sint sistemele de navigatie aeriana sol, dar cunosc citeva persoane care au ridicat date pentru harta Romaniei.

Harta Romaniei prezentata pe site este intr-adevar nerutabila (inca), dar pe data de 18 decembrie incepe distribuirea hartii rutabile.
In ce priveste POI (puncte de interes) citez de pe site-ul Romania digitala:
peste 70000 de toponime(orase, paduri, vai, varfuri, munti, dealuri, podisuri si alte forme de relief, pesteri, mine, fantani, turnuri, lacuri, balti, mlastini, canale, ocoale silvice si cabane de vanatoare, etc.), peste 14000 de puncte culese cu GPS-ul reprezentand hoteluri, restaurante, biserici, monumente, benzinarii, primarii, judecatorii, cladiri de firme sau publice, societati comerciale, unitati sanitare si de invatamant, gari si halte, autogari, aeroporturi, aerodromuri, porturi, plaje, bazine de inot, statiuni de odihna, tabere, campinguri, pensiuni, telefoane, oficii postale, farmacii, baruri, cazinouri, service auto, spalatorii auto, reprezentante auto, etc.




Revenind la cererea ta, recomand calduros o unitate care vine cu harta Europei pe CD (sau cel putin preincarcata), chiar daca nu ai nevoie deocamdata de ea, dar este aproape imposibil sa o obtii ulterior (exceptie daca nu ai prieteni/rude in state care sa o cumpere si sa ti-o trimita).

Dar vreau sa faca (,) ca cel vazut la TV: sa apas eu cu degetzelul pe ecran (ca la PDA/PocketPC), sa setez ruta, si apo sa-mi arate si sa-mi zica (in romaneste de preferat) ce si cum


Ar fi trei unitati:
- Que3200 la 665 USD+TVA - manualul de utilizare aici
- StreetPilot c320 la 722 USD+TVA - manualul de utilizare aici
- StreetPilot i5 care vine cu hartile Europei preincarcate- deci fara CD, dar are slot de card microSD pentru harti suplimentare, pretul nu il stiu inca pentru ca este anuntat pentru ianuarie 2006. Oricum pretul cred ca va fi mai jos decit la StreetPilot c320 (eu il estimez la ~660USD+TVA). Manualul de utilizare aici

StreetPilot i3 care este si el prezent pe site-ul rqa, este in mod gresit anuntat cu CD-urile Europei. De fapt vine cu o zona europeana incarcata pe flash si fara CD. Este foarte bun daca nu iesi din zona aia (taxi).

Primele doua au "touch screen", iar ultimul are comenzi cu un "scroll wheel" asemanator cu cel de la mouse. Toate vin cu accesorii pentru montat pe masina si toate sint compatibile WAAS/EGNOS. La toate, hartile suplimentare se pun pe SD card care se introduce in slot, si gata rutarea.

Iti recomad da downloadezi manualele (care sint PDF), sa le studiezi si sa iti faci o idee.
Oricum pina te hotaresti va fi disponibila si harta rutabila a Romaniei.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Problema inca fara raspuns este numarul mic (extrem de mic, de fapt) de orase acoperite de Romania Digitala, si numarul mare (de fapt extrem de mare) acoperit de cealalta aplicatie...
  • francisc

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Aici ai dreptate, dar eu tind totusi sa merg pe mina Romaniei digitale.

Motive:
- Harta a fost facuta cu GPS-ul "in teren" si este foarta precisa in ce priveste sensuri unice, interzise, inaccesibile, puncte de interes (POI).

- iGo a preluat harti din satelit sau digitale (GIS) si le-a prelucrat.

- Sint convins ca Romania digitala va fi foarte dinamica in a oferi update-uri (de fapt deja se lucreaza pentru celelate orase).
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
francisc a scris:- iGo a preluat harti din satelit sau digitale (GIS) si le-a prelucrat.


Aici esti sigur? Mie mi s-a parut ca, cel putin in Bucuresti, sta foarte bine la semne etc...
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR