Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema cu aeroterma de la vectra c 2003 si anume ca dupa o perioada relativ scurta de timp (aprox 6 luni) se arde rezistenta care are ca rol reglarea turatie motorului in momentul in care este actionat butonul de pe plansa bord.Mentionez ca am schimbat filtrul de polen care de altfel este direct raspunzator de aceasta problema deoarece acesta trebuie schimbat astfel incat sa permita aerului sa treaca prin el si sa raceasca acea rezistenta care este montata intruna din tubulaturile de ventilatie(sub cutia de acte,l;a picioarele pasagerului dreapta fata).Nu cred ca de aceasta data a fost vina filrului pentru ca e destul de noutz.Va rog sa ma ajutati in aceasta problema ,poate se repara acea rezistenta ,daca cineva a reparato sa imi spuna si mie cum se face,sau poate e o problema la sist. electric,pretul unei astfel de rezistente este undeva la 200 si ceva de lei si cred ca asta e a 4-a . V a multumesc.
  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Citeste aici:

aeroterma
  • daciandoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat intrun fel, cu ajutorul vostru dupa ce am citit ca se poate inlocui doar rezistenta termica ,am luat una de 215 gC si am montat-o in locul acelei vechi,functioneaza normal doar ca nu am avut alta posibilitate de montaj decat sa infasor piciorusele rezistentei de pinii blocului si sa strang bine cu un patent deoarece am inteles ca fludorul se topeste la temp degajata.Multumesc.
  • DUG 70

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este o solutie viabila stransul cu patentul. Vezi la intrerupatoare sau prize, exista acei conectori in care se prind firele din instalatie. Sunt niste piese din alama cu unul sau doua surubele. Le demontezi frumusel de la locul lor si le folosesti in loc de lipitura sa-ti fixeze noua termorezistenta. Idea
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sau fludor cu mai mult plumb, are temperatura de topire mai ridicata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR