Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am putina rugina la aripile spate si la praguri (zona de exterior) cam cat ma costa sa fac aceasta problema si cam ce alternative asi avea?ca material ma refer. Question
Skip ads

  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Si mai am o rugaminte pentru posesori de opel astra 1.4 ca al meu daca are cineva documentatia, adica cartea masini cu explicati referitoare la bord,in format digital sau scanata, o vreau si eu ca sa ii deslusesc toate tainele
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut! Legat de manual de utilizare, o sa incerc sa te rezolv Smile Si eu tot model 1,4 am.
In ceea ce priveste rugina, teoretic nu ar trebui sa te coste mult; din cate stiu, se gasesc semi-aripi care nu ar fi asa scumpe, plus manopera (care difera de la caz la caz, chit, antifon, grund etc)..nu ar trebui sa te coste mult.
Sa te uiti si la praguri, sa nu ai probleme pe viitor.
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mersi daca poti sa ma ajuti cu manualul ar fi super,arata marfa masina ta,sa ii fac si eu la a mea cateva poze...eu cred ca ar trebui sa ii dau un polish ca sa arate lux,in afara de rugina si de plafonul dinmaterial textil nu trebuie schimbat nimic. Smile daca poti sa imi faci rost de manual iti las mailul meu mihalcea_dan@yahoo.com ca sa imi trimiti atasat la un mail.
Mare diferenta nu e intre masini,tu poate ai airbag si aer conditionat...a mea e mai cheala:))
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut, referitor la rugina la aripile de pe spate s-a mai discutat aici pe forum ce-i drept la alte modele foloseste, functia de cautare
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut! La fosta Masina si eu am avut probleme asemanatoare. Vezi ca gasesti la magazin pasajele de pe spate, exact de ceea ce ai nevoie ca sa scapi de rugina. Acum 2-3 ani am dat pe o pereche, stinga-dreapta, cca. 1.300.000. Oricum nu poate sa coste prea mult acum; restul cu manopera si vopsitul te descurci tu. Sa stii ca iese perfect daca ai un tinichigiu bun. Bafta!
  • vectra16

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sau poti sa faci o reparatie locala cu fibra
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu prea as recomanda Sad pentru detalii suplimentare intrebati-l pe tox.
Skip ads

  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
acum o luna am luat eu aripa de reparatie(asa se numeste acea semiaripa) cu 500.000 lei pt opel vectra
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
una peste alta la ambele aripi te duce la vreo 8 mil.asa a facut cineva cunoscut si nici nu se cunoaste .daca vrei sudura in argon este ceva mai mult dar merita daca vrei sa tii masina f multi ani.
pt opel astra se gasesc pe Viitorului la magazinul OPEL
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
8 MIL??? Shocked
Mi se pare cam mult ! Sincer.
Si nici nu e aripa noua. Cred ca te duce mai ieftin daca pui aripa noua.
Pai daca e 500 una(o semiaripa) , deci 1 mil amandoua, vrei sa spui ca manopera e 7 mil???
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1mil de vopsit o aripa 1.5 mil de facut tinichigeria la o aripa.vopsea(f scumpa daca vrei calitate) +intaritor + chit +grund +alte maruntisuri se duce in total cam pe la suma asta .poti sa o faci si mai ieftin dar este posibil sa nu de inchida bine usa din spate ,sa se vada de la o posta unde este reparatia facuta iar peste un an sau 2 sa infloreasca toata.depinde de meserias iar unul bun nu este ieftin.
astea sunt preturi de particular ca daca te duci la reprezentata te costa cam 16 mil lucrarea cei drept se face sudura in argon care nu deformeaza materialul. iar toate chiturile si vopselurile sunt din cutii cu stema opel .(am vazut eu cum faceau treaba asta la o masina)
dar la masina ta nu cred ca este cazul sa-ti faci astfel de probleme.
Skip ads

  • cristian_wushu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
depinde si ce puncte de rugina ai ca poate nu e nevoie sa le schimbi si se rezolva foarte bine si cu fibra.
daca vrei si esti din bucuresti ne intalnim si te duc la vopsitoru meu (si asa trebuie sa-mi fac si eu niste puncte de rugina).
parerea mea e ca nu te costa mai mult de 1.5 mil poate 2.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR