Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am o mare nelamurire: cine este responsabil pt. un eventual accident petrecut in timpul examenului pt. obtinerea permisului auto produs din vina celui examinat?
M-ar interesa mai mult cine plateste eventualele daune aduse masinii pe care se sustine examenul sau tertilor.

Singura lege pe care am gasit-o este urmatoarea:
"Pe parcursul activitatii de pregatire practica sau de examinare in vederea obtinerii permisului de conducere, instructorul auto atestat ori, dupa caz, examinatorul, raspund impreuna cu persoana pe care o supravegheaza sau o examineaza pentru incalcarea de catre aceasta a regulilor de circulatie sau, dupa caz, pentru pagubele produse tertilor ca urmare a producerii unui accident de circulatie."

De unde deduc ca ambii trebuie sa plateasca eventualele despagubiri, dar in ce proportii, 50%-50%?

(Inainte de a gasi legea respectiva eu as fi crezut ca doar examinatorul este responsabil pt. eventualul accident. Doar in cazul in care examinatul ar fi facut "accidentul" cu intentie, examinatorul nu ar fi fost vinovat (ci cei care i-au dat avizul medical debilului).)
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am cunoscut un astfel de caz, binenteles cu avarii relativ minore. Elevul dadea examen, examinatorul nu a fost perfect atent, pentru ca vorbea la telefon, la parcare a avariat o masina parcata, masina parcata s-a facut pe RCA(cu surle si trambite), masina de examinare si-a reparat-o instructorul, iar elevul nici in ziua de azi nu a luat permisul, probabil singura cale care i-a mai ramas este sa isi schimbe resedinta in alt judet sau la Pitesti Very Happy.
In teorie pagubele se impart intre instructor/examinator si elev. Normal ca elevului(orice tip de elev) din ziua de azi nu i se mai poate imputa nimic.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
tocmai am vorbit cu un instructor de scoala de soferi despre situatia prezentata aici si omul mi-a zis ca elevul nu plateste nimic indiferent daca este in timpul scolii sau la examen.Citez " ...masina o repara asigurarea." (asta in cazul lui ca are Casco) iar daca nu "...politaiul." (a se intelege examinatorul). Oricum sunt curios unde ai gasit pasajul acela, in ce lege,articol ceva? Te rog frumos.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit pasajul respectiv inclusiv pe clubopel in postul userului "pufulet", mai exact:
https://www.clubopel.com/vie...t=cod+rutier+2006

(Art. 23 , aliniatul 3
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
"raspund impreuna cu persoana pe care o supravegheaza sau o examineaza "- de aici rezulta ca si elevul e raspunzator, deci elev+politist
  • raduovidiu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
normal ar fii ca masinile de scoala sa fie asigurate CASCO accidente si asigurte pentru accidente persoane ca doar e masina trecta pe firma si de aici se deduc cheltuielile
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt multi instructori "asociati" la unele scoli de soferi. Acestia lucreaza pe masina proprietate personala si de multe ori n-au CASCO pentru ca "costa".
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Consider ca elevul nu trebuie sa plateasca niciun leu. Dupa parerea mea vina apartine in totalitate celui de pe scaunul din dreapta, in cazul examenului politistul. Din pacate nu stiu cum este legal.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
revin si spun ca intradevar atat vina cat si pagubele se impart 50-50.
Reactia primului intrebat se datoreaza faptului ca in Sibiu nu s-a auzit de un astfel de eveniment si desi nu este normal ca cineva care nu are permis sa fie sanctionat la legea circulatiei (eventual pentru conducere fara permis) si sa fie pus la plata, iata ca mai gasim "gauri" in legi. Sad
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai ce, sau la ce sa raspunda elevul. Pentru reparatii exista cel putin RCA, iar vina ii apartine examinatorului/instructorului; masinile acestea au comenzii duble tocmai din acest motiv.
Da, e clar ca a picat examenul, dar atat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR