Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cei care aduc masini din strainatate pt a le vinde in Romania trebuie sa le efectueze RAR de cum au intrat in tara si sa le declare la anministratia de finante locala unde v-a plati un modic impozit de 15 Ron ..Pt ca abia mai apoi sa le poata scoate la vanzare.

De asemenea cei care au comparat masini cu nr rosii de la noi sau cu numere straine ...nu le vor putea inmatricula definitiv ,daca cel care a intrat cu masina in tara nu a declarat-o la admin financiara.Trebuie din nou sa i-a legatura cu vanzatorul din nou pt ca acesta sa o declare si sa faca Rar-ul ...abia apoi o poate inscrie el.

Deci cei care vreti sa cumparati masini SECOND HAND asigurativa ca cel care a intrat cu masina in tara a declarat-o ..mergeti si faceti contractul numai la administratia financiara din zona pt ca consilierul de acolo sa verifice actele si sa te puna la curent cu ce trebuie sa faci si vedeti ca masinile sa aiba Rar-ul efectuat ...altfel masina poate fi furata.

Va spune un om patit .Multa Bafta
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate ne detaliezi patania ta.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
chiar asa.detalii ca sunt foarte interesat.sau e un alt zvon in dulcele stil romanesc.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa o declari la finante ca sa poti sa-ti iei certificat fiscal si abia apoi poti sa o vinzi. n-are nici o treaba RAR-ul cu asta.
Skip ads

  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
asta era sa o patesc si eu ..... dar am avut noroc ....

Cel care cumpara masina de la neamt, italian sau ce o mai fi ala din afara o sa faca contract de vanzare cumparare intre el si neamt...pana aici totul e logic si normal(asta doar la suprafata) ... Tu , cel care vrei sa cumperi o masina ieftina adusa din afara o sa faci contract de vanzare cumparare intre tine si asta din romania care a adus-o. DAR cum spune si omu' patit nu sunt toate roze din partea administartiei financiare ... pentru ca daca cel care o vinde nu a declara-to la fisc practic el nu are dreptul sa o vanda...


Acum sa simplific si sa spun ce mi s-a intamplat mie si cum se rezolva..

Am luat masina de la un roman..el a dus-o din afara. am facut contract cu el si fericit m-am dus mi-am facut fisa de inmatriculare si fuga la fisc.... aia imi zic ca trebuie sa o fi declarat el inainte la fisc sa-i fi platit impozit etc... Deci fara ca el sa o declare la fisc actul de vanzare cumparare intre mine si el nu avea nici un rost si nici o valoare. Cum nu l-am mai gasit pe om sa ii spun sa o delcare( i-am sters nr de tel Sad) am facut alta chestie...dar am avut foarte mare norocu ca a mers.. Cand am cumparat masina ala mi-a dat un contract din italia(d-aici a fost masina mea) necompletat si copie de pe buletinul italianului ca sa il compeltez eu intre mine si italian ( la italieni si la nemti contractele se completeza cu pixul nu la masina de scris Very Happy..da stiu, si eu am ramas uimit) Deci iti trebuie contract necompletet si datele omului din afara si pe urma nu mai ai nevoie de roman ... La fisc iti trebuie dupa ce completezii contractul cu pixul sa te duci sa il traduci si pe urma il legalizezi.. Si apoi fuga inapoi si nu mai ai nici o pb...
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu, cel care mi-a vandut masina adusa din germania nu mi-a dat hartia lui de la financiar, dar la noi se gasesc oameni care pentru suma potriviata iti pot inmatricula masina si fara hartia respectiva de la financiar Idea
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Alo, domnu', nu mai incurajati la ilegalitati!
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu e nici o ilegalitate odata ce ai platit pentru masina si nu ai furato ,traim in Romania si asta ne mananca zilele ,oare dece la nemti e organizare si nu debandada ca la noi se schimba normele de la luna la luna pentru ca cine le face nu le gandeste !
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru info eazy_e vreau sa imi scot numere rosii (din nou adica sa le prelungesc) si nu eram pus la curent.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci am sa incerc sa fiu mai clar ...deoarece vad ca mai sunt si alte persoane interesate.
Eu personal am cumparat un bmw 318 an 2000 de la renumitul targ de la Floresti Cluj , masina am luat-o de la cineva de la care am mai luat si alta data ( tipul se ocupa de adus masini din europa ..la care ii iese si lui vreo 500 eur la masina)....si stiti cum e te duci gasesti masina ..verific actele samsarului si ale masinii ,( verifici factura externa sau certificatul de cesiune al masinii foarte important) dupa care faci contract vanzare cumparare intre tine si el si vii acasa sa iti inmatriculezi masina .
Ajuns acasa am mers sa inregistrez masina la finante ..ca mai apoi sa merg sa scot taxa de poluare .La finante surpriza ,cand sa platesc taxa de 52 ron ,era mare zarva acolo cu aceeasi problema ..intru la inspector ..ii spun ce vreau sa fac si imi spune ca nu se poate ca trebuie sa merg inapoi la cluj la cel de la care am luat masina sa o declare el intai si apoi sa faca Rar la masina si apoi sa imi vanda mie adik sa fac contract de vanzare cumparare din nou .Am intrebat dc si mi s-a spus ca s-a hotarat impozitarea tuturor masinilor care intra in tara din prima zii ,pt ca sunt unele masini si stau 6 luni sau 1 an si apoi se inmatriculeaza ...si am zis ok dar dc trebuie sa faca tot el Rar ,atunci mi s-a spus ca cel care vinde nu mai poate vinde o masina care nu a fost controlata la sistemele de siguranta respectiv frane serii motor ( se verifica si daca a fost radiata in strainatate sau nu sau daca este furata cumva) mi s-a mai spus ca sunt foarte multe plangeri de la clienti care au luat masini de la cei care le aduc din afara , si care erau data furate in tara de provenienta sau care nu au trecut rar si nu le puteau inmatricule fara sa bage o multime de bani in ele.
Toata povestea mi s-a parut absurda ...pt ca eu cunosteam sistemul anterior foarte bine si am mai luat si inainte masini de la samsari si totul a fost ok ..dar apoi am vazut ca nu eram singurul in aceeasi situatie ....si ca mai erau vreo 10 persoane care trebuiau sa caute inapoi primul proprietar care a adus masina in tara .
Eu am avut noroc mare ca il cunosteam pe cel care a aduso fiind un client mai vechi pt el ..si a fost de acord sa faca rar si sa inregistreze masina ...pt ca intre timp a fost si el pus in tema in privinta acestiu aspect.
Din punctul meu de vedere este mult mai bine asa , pt ca sti exact ce euro este masina sti exact ce taxa treb sa platesti ..ca mai sunt si surprize cand ajungi la Rar cu masina sa consideri ca nu este euro 4 asa cum ti-a spus cel care ti-o vindea ci este euro 3 sau mai rau euro 2...avand rar-ul efectuat totul e alb pe negru si nu mai pierzi decat 2 -3 zile pana o inmatriculezi .
In felul acesta nu ai probleme nici cu actele ...masina fiind deja inregistrata si avand carte pe romanie este mult mai simplu atentie mare insa la factura externa de vama ,sau actul de cesiune privind radierea, cei de la politie de la inmatriculari inca cer ori una ori alta la dosar ..si daca nu o ai stai si plangi .
Am si o veste mai buna pt cei care nu stiau ....in momentul in care ai dosarul gata cu tot ce trebuie sa cuprinda pt inmatriculare ..cel putin in Bucuresti la noul sediu din Sos .Pipera de la depunerea dosarului la ghiseu dureaza 2h pana la inmanarea talonului si a placutelor noi .
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Multumesc pentru info eazy_e vreau sa imi scot numere rosii (din nou adica sa le prelungesc) si nu eram pus la curent.


De prelungit poti sa o faci ...dar cand va trece 3 luni si v-a trebui sa o inmatriculezi definitiv atunci sa ai in vedere cele scrise de mine ma sus.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asta e vreo lege mai noua? eu mi-am trecut o masina la impozit acum o luna si nu mi-a zis nimic de RAR. impozit se platea si pana acum la masinile aduse de afara. oricum maine trec pe la ei sa vad ce si cum
Skip ads

  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:asta e vreo lege mai noua? eu mi-am trecut o masina la impozit acum o luna si nu mi-a zis nimic de RAR. impozit se platea si pana acum la masinile aduse de afara. oricum maine trec pe la ei sa vad ce si cum


Daca ti-ai trecut o deja la impozit si nu ti-au zis atunci nimik de RAR atunci e ok ...te duci si faci Rar tu si gata ...te costa 285 ron apoi ai 60 de zile pana expira certificatul de la Rar sa o inmatriculezi definitiv.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ce este asa de greu de inteles ? Statul roman la care platim din greu biruri ingreuneaza si mai tare procedurile de inmatriculare ale unei masini SH . De ce ? In primul rind statul prin oficialitati a declarat ca v'a descuraja importul de masini SH . Masura cea mai la indemina statului este birocratia . In varianta oficiala statul pierde niste bani pe care ii poate cistiga in cazul in care masina este cumparata de la dealer . Neoficial, "baietii" care sug din greu banii statului, practic ai nostri ai tuturor, prin licitatii frauduloase au inceput sa vada fundul sacului la bugetul public si au inceput sa tipe . E greu sa'ti pierzi un anumit nivel de trai atita timpcit te'ai obisnuit cu el .

In cazul masinilor SH aduse de afara statul ar putea sa zica : " Cel ce inmatriculeaza masina, considerat proprietar definitiv sa plateasca inclusiv impozitul de la intrarea masinii in tara !" fara sa mai joace ping-pong cu proaspat fericitul proprietar . Atunci cind cumperi o masina de citeva mii de euro chiar nu mai conteaza 10-15RON impozit perceput de stat pentru cele citeva zile de la intrarea in tara . Prin fugarirea proprietarului catre samsar pentru "nimicuri" de acest gen(care de multe ori costa mai mult decit impozitul propriuzis), statul nu face altceva decit sa pedepseasca cumparatorii de SH ! Cu cit ii chinuie mai mult cu atit mai bine pentru stat, adica pentru baietii din umbra ...

R.A.R. dupa cum s'a mai vazut nu garanteaza provenienta masinii, daca este furata sau nu, cum fals se lasa sa se inteleaga prin noile reglementari menite sa ingreuneze inmatricularea unei masini SH . Au fost destule cazuri in care proprietarul descoperea abia dupa citiva ani de la inmatricularea masinii ca aceasta este furata si raminea pagubit . R.A.R. se spala pe cap ...

In concluzie: "cei ce indraznesc sa'si cumpere SH'uri de afara asa le trebuie !" ... asa crede statul roman ca protejeaza interesul cetateanului ! Laughing


Ultima modificare facuta de iso la Dum 23 Nov, 2008 9:15 pm, modificat de 2 ori in total
  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
alex_cris7 a scris:asta era sa o patesc si eu ..... dar am avut noroc ....

Cel care cumpara masina de la neamt, italian sau ce o mai fi ala din afara o sa faca contract de vanzare cumparare intre el si neamt...pana aici totul e logic si normal(asta doar la suprafata) ... Tu , cel care vrei sa cumperi o masina ieftina adusa din afara o sa faci contract de vanzare cumparare intre tine si asta din romania care a adus-o. DAR cum spune si omu' patit nu sunt toate roze din partea administartiei financiare ... pentru ca daca cel care o vinde nu a declara-to la fisc practic el nu are dreptul sa o vanda...


Acum sa simplific si sa spun ce mi s-a intamplat mie si cum se rezolva..

Am luat masina de la un roman..el a dus-o din afara. am facut contract cu el si fericit m-am dus mi-am facut fisa de inmatriculare si fuga la fisc.... aia imi zic ca trebuie sa o fi declarat el inainte la fisc sa-i fi platit impozit etc... Deci fara ca el sa o declare la fisc actul de vanzare cumparare intre mine si el nu avea nici un rost si nici o valoare. Cum nu l-am mai gasit pe om sa ii spun sa o delcare( i-am sters nr de tel Sad) am facut alta chestie...dar am avut foarte mare norocu ca a mers.. Cand am cumparat masina ala mi-a dat un contract din italia(d-aici a fost masina mea) necompletat si copie de pe buletinul italianului ca sa il compeltez eu intre mine si italian ( la italieni si la nemti contractele se completeza cu pixul nu la masina de scris Very Happy..da stiu, si eu am ramas uimit) Deci iti trebuie contract necompletet si datele omului din afara si pe urma nu mai ai nevoie de roman ... La fisc iti trebuie dupa ce completezii contractul cu pixul sa te duci sa il traduci si pe urma il legalizezi.. Si apoi fuga inapoi si nu mai ai nici o pb...
inainte de a vorbi ia si intereseaza-te mai bine.....de unde ai scos-o tu ca la italieni contractele de v-c se scriu la mana......nu mai informa forumistii aiurea!!!!am adus 4 masini din italia pe numele meu cu contract batut la masina......
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
BimbOOO85 a scris:
alex_cris7 a scris:asta era sa o patesc si eu ..... dar am avut noroc ....

Cel care cumpara masina de la neamt, italian sau ce o mai fi ala din afara o sa faca contract de vanzare cumparare intre el si neamt...pana aici totul e logic si normal(asta doar la suprafata) ... Tu , cel care vrei sa cumperi o masina ieftina adusa din afara o sa faci contract de vanzare cumparare intre tine si asta din romania care a adus-o. DAR cum spune si omu' patit nu sunt toate roze din partea administartiei financiare ... pentru ca daca cel care o vinde nu a declara-to la fisc practic el nu are dreptul sa o vanda...


Acum sa simplific si sa spun ce mi s-a intamplat mie si cum se rezolva..

Am luat masina de la un roman..el a dus-o din afara. am facut contract cu el si fericit m-am dus mi-am facut fisa de inmatriculare si fuga la
fisc.... aia imi zic ca trebuie sa o fi declarat el inainte la fisc sa-i fi platit impozit etc... Deci fara ca el sa o declare la fisc actul de vanzare cumparare intre mine si el nu avea nici un rost si nici o valoare. Cum nu l-am mai gasit pe om sa ii spun sa o delcare( i-am sters nr de tel Sad) am facut alta chestie...dar am avut foarte mare norocu ca a mers.. Cand am cumparat masina ala mi-a dat un contract din italia(d-aici a fost masina mea) necompletat si copie de pe buletinul italianului ca sa il compeltez eu intre mine si italian ( la italieni si la nemti contractele se completeza cu pixul nu la masina de scris Very Happy..da stiu, si eu am ramas uimit) Deci iti trebuie contract necompletet si datele omului din afara si pe urma nu mai ai nevoie de roman ... La fisc iti trebuie dupa ce completezii contractul cu pixul sa te duci sa il traduci si pe urma il legalizezi.. Si apoi fuga inapoi si nu mai ai nici o pb...
inainte de a vorbi ia si intereseaza-te mai bine.....de unde ai scos-o tu ca la italieni contractele de v-c se scriu la mana......nu mai informa forumistii aiurea!!!!am adus 4 masini din italia pe numele meu cu contract batut la masina......


Nu cred ca e o chestie generala ..ca contractele sunt cu pixu la germani si italieni ci cred ca depinde mai mult de fiecare situatie in parte si de ce mijloace au avut la indemana cei care au vandut sau cumparat masina .
Eu spre exemplu la Reno laguna 2 care o am la vanzare ...am avut certificat de cesiune scris cu pixu si a fost perfect valabil cei de la inmatriculari nu au comentat nimic.
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ma bucur enorm ca am gasit discutia asta, care se aseamana cu situatia in care sunt si din care vreau sa ies ...
fara sa ma interesez suficient am cumparat de la un "samsar" nenorocit din timisoara o masina alaltaieri...ala nu a declarat-o,nu a facut nimic, mi-a dat-o doar cu numere rosii de timisoara valabile inca vreo 18 zile...nu am la ea nici numerele ei temporare de germania cu care fusese adusa...acum va cer voua sfatul, ce sa fac...am un contract de vanzare-cumparare intre cetateanul neamt si samsar,mai am un contract intre samsar si mine si mai am un contract xeroxat,alb,necompletat...as completa pe cel alb direct cu datele neamtului si cu datele mele,"omitzand" astfel samsarul...iar apoi sa ma duc la Fisc s-o declar pe numele meu si asa mai departe...pasii nu ii stiu din pacate:(
de mentionat ca eu sunt din ploiesti si masina am luat-o din timisoara, fara numerele ei temporare nemtesti,ci doar cu cele rosii de timisoara...ar trebui de asemeanea sa dau si declaratie la notar ca masina a fost adusa pe platforma,deci sa explic astfel absentza numerelor germane temporare.
daca ce am scris eu vi se pare "realizabil" si corect va rog sa-mi confirmati, pentru ca nu vreau sa ma bag intr-un necaz si mai mare decat cel in care sunt deja:((
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu are nici o legatura rar cu financiarul daca nu o declari platesti o amenda pt ca nu ai declarato la timp eu una am cumparat o masina de aici si nu am declarato un an si am platit 25 ron amenda Embarassed
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am uitat sa zic ca din pacate eu nu dispun de copia buletinului neamtului, precum colegul de mai sus.am doar o copie a buletinului samsarului nemernic.
pe contractul de vanzare-cumparare dintre neamt si samsar nu sunt trecute serii de buletin,nimic,nici stampile, ci doar numele lor,impreuna cu adresele lor...cel putin numele neamtului e intr-adevar trecut pe talon...tipul de dinaintea mea,de mai sus cel putin avea o copie a buletinului cetateanului strain de la care o luase...eu nu am asa ceva.plus ca contractul dintre neamt si samsar este evident scris de samsar de mana pe o foaie tipizata.am reunoscut scrisul pentru ca e exact acelasi pe care il intalnesc si intre contractul dintr samsar si mine,scris de samsar
va rog din suflet daca aveti vreo sugestie sau vreun sfat in legatura cu ce as putea sa fac, mi-ar fi de enorm folos. numai bine va urez, si ...atentie mare
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
puteti sa-mi spuneti daca pot folosi copia aceea a buletinului samsarului la ceva impotriva lui? cand mi-a dat-o eram foarte incantat,mi se parea ceva "de incredere"...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR