Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca tot nu gasesc sa cumpar niste jante de tabla pe 15 toli in 4 gauri, macar niste adaptoare exista pe piata?
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
daca vrei jante pe 15 in patru gauri, gasesti la serele de la IML, este acolo un park de cauciucuri and more.
a... nu m-am uitat de unde esti, treaba asta se intampla in buc.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu in ultima vreme caut "din greu" jante pe 15 sau 16 cu 4 gauri si pot spune ca am gasit cateva modele chiar frumoase si la preturi ok (second-hand). Ei bine chestia e ca nu prea merita cele sh. Chiar daca au preturi mai mici mai bine dai un ban dar iti iei noi. Iti spun asta pentru ca majoritatea, de fapt marea majoritate second-hand au cate ceva (ori sunt ovalizate ireparabil, ori au vopseaua sarita rau, ori au fost sparte si lipite).
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit un atelier in timisoara unde cica indreapta si echilibreaza jante de alumininiu si tabla, ma gandeam ca chiar daca le cumpar second le trag o echilibrare...

Oare cele de pe Logan nu se potrivesc? stiu ca sunt pe 15, insa nu stiu daca au 4 gauri.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
poate ai gasit tu un atelier dar nici aia nu sunt Dumnezeu, daca janta e varza nu mai au ce sa-i faca.
mai bine faci cum a zis "eu", dai un ban da' stii ca nu-l mai ai si-ti ei unele noi, daca este vb de jante de aliaj.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ti se potrivesc toate jantele de 15 cu 4 prezoane la distanta de 100 intre ele (4X100). Se potrivesc de la Renault Megane, Clio, Dacia Logan, Dacia Solentza, VW Golf 3, BMW seria 3 pana in anii 1995-1996 etc.
Gandeste-te totusi cum dau niste jante stock de Logan pe Opel Arrow a fi un mare KITSCH. No offence!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Doar ca idee, jantele de tabla NOI de Astra/Vectra se gasesc cu circa 48E bucata...
La "potrivirea" jantelor de VW @ Reno' atentie la offset, este diferit Exclamation
---> (late edit) Cu TVA CU TOT


Ultima modificare facuta de sorin666 la Lun 17 Oct, 2005 9:32 am
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai ma gandesc ca daca alea sunt preturile pentru jantele de tabla, mai bine te mai "scremi" putin si-ti iei niste CMS-uri la 1.7mil/buc, parca sunt mai ok decat cele de tabla.
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
CMS la 1,7 mil poate doar second. In oferta la Metro erau 2,2 mil bucata pe 15 Idea
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
la SIAB erau cam asa... nu am retinut exact pretul dar ideea era ca nu dai 200E fara VAT pe table si-ti iei aliaj cu bani nu foarte multi!!
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Dar daca sunt mai putin rezistente decat cele de tabla?
A patit-o un coleg de-al meu de serviciu: a urcat si el o bordura cu vreo 20 km/h in loc de 5 sau 10km/h si i s-au spart ambele.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ba tu vrei sa te certi cu mine!!!???? Laughing GLUMEAM
acum depinde si de cum merge fiecare, eu unu urc bordurile cu viteza melcului nu de alta da' tin la tot ce este "masina mea"
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Las' ca vii tu acasa Twisted Evil ... (lave 4 cars sta in bloc cu mine)
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
LOL jante de Logan! Parca au fost interzise in Europa! Smile)
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca nu m-am exprimat corect in privinta jantelor de Logan. In metro exista o oferta de jante spitate, destul de dragute, care se cam potrivesc la marime cu ce caut eu (adica 15 toli in 4 prezoane) si pe eticheta lor scria "jante Logan".
Deci nu ma refeream la jantele stock de pe Logan!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@john_taff
Cred ca glumesti cu adaptor de la 4 la 5 gauri?
Daca vrei jante de tabla super poti sa cauti la cei care importa anvelope SH. Eu am avut nevoie ca sa fac un set de gume de iarna si am gasit intre 40 si 50 RON originale GM, la incaltare surpriza totala: fara bataie, meseriasu' de la vulcanizare intreband de unde le-am cumparat de noi. Am uitat sa precizez ca inainte de incaltare, 3 tuburi de vopsea au facut minuni.
In genere au fost janta de rezerva de la masini aruncate la fier vechi si chiar jante de rezerva pentru iarna la masini de firma.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stiu ca topicul e vechi si la fel si ultimul raspuns dar am o problemuta care cred ca se potriveste aici si ma gandesc ca sa nu mai deschid alt topic
deci am primit de la un prieten niste jante de tabla pe 15 in 4 prezoane 4*100 numai ca raza la gaura din mijloc e mai mare cu 1 mm. am fost la vulcanizare si mi-au zis ca e posibil sa imi rupa prezoanele daca le pun asa dar cica ar exista niste adaptoare... niste inele de fier care se pun intre janta si galma aia care e in mijlocul rotii si ca rezolvi problema numai ca asta a zis ca nu stie unde sa imi zica sa caut si ca ei nu au. stie cineva despre ce vorbesc si daca da imi puteti spune unde drq sa ma duc ca caut ca am nevoie de ele pana duminica cel tarziu. pls help me
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
inele de centrare se numesc.
gasesti la cei care comercializeaza jante de aluminiu.
intradevar fara alea risti sa rupi prezoanele.
cauta pe net la cei care vand jante de aluminiu.ar trebui sa stii marca jantei sau diametrul gaurii centrale.
spunea un forumist ca le-a facut la strung din teflon.cred ca mai merge si un cauciuc mai dur.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
frate mersi mult. maine ma duc sa imi cumpar. multumesc ca daca nu imi ziceai trebuia sa dau banii pe un cauciuc de r14 degeaba ca plec din buc si am nevoie de o rezerva... si asa le schimb pe toate ca jantele astea sunt cu gume pe ele tot tacamu
bafta
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am dat search pe google cu ce mi-ai zis tu si m-am dus la primii care au aparut in rezultate.. ca sunt aproape de mine. mi-a zis ca inele nu sunt decat pt jante de al deci varianta ar fi sa gasesc pe cineva sa mi le faca pe comanda sa zic asa.. un meserias...
oricum intre timp am cumparat un cauciuc dunlop cu o gramada de carne pe el la 70 lei care l-am pus ca rezerva... oricum sper sa nu am nevoie sa il folosesc.
deci in conluzie saptamana viitoare dupa ce ma intorc de la mare ma apuc de treaba... sa vedem ce facem:D bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR