Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
P0571 - Brake Switch Circuit Malfunction
(00) - Present
Mie imi da eroarea de mai sus insa toate becurile functioneaza normal. Am observat ca apare total aleator eroarea asta, intre 2 citiri consecutive odata zice ca e prezenta odata ca nu.
Ce e de facut?
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@daedalus
si eu am avut aceasi eroare, este de la swith-ul de la pedala de frana, eu l-am desfacut pe al meu l-am curatat si l-am montat la loc si nu a mai aparut eroarea de 1 luna
Se desface foare usor prin rotire (eu m-am chinuit ceva timp, am tras de el in toate partile pana sa ma prind cum se desface Very Happy )
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut eu am apropae aceeasi problema, doar ca la mine nu functioneaza stopul de pe luneta si nici cel de pe aripa, am sa pun o poza sa vedeti la ce ma refer.Intrebarea mea ar fi stiti cumva de unde se alimenteaza acele stopuri ca sa nu mai fiu neviot sa desfac tot sa vad pe unde o ia firu.Vectra b sedan x17dt
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@realcriss, imi poti spune cam ce operatii ai facut cand ai demontat switch-ul de la pedala de frana?
Am si eu acceasi eroare P0571 cu toate becurile verificate si functionale ok. Ar trebui sa demontez switch-ul si sa-l verific/masor.
merci
Skip ads

  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
switch-ul asta ii in habitaclu sau sub capota undeva?
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut.aceeasi problema o am si eu.am gasit becurile arse, le-am schimbat si degeaba. precizez ca stopul de la luneta functioneaza. o sa incerc sa desfac switch-ul de la pedala.sper ca tot prin rotire se va desface. stie cineva care sunt pasii exacti pentru demontare/reparare?
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am demontat switch-ul. l-am curatat.degeaba. Am demontat stopurile, la unul dintre ele lipsea o lamela ce facea contact cu "+"-ul becului ce tine de frana. Am improvizat, dar degeaba. Azi o sa leg stopurile de stopul de pe luneta(Ala functioneaza).
  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Am legat stopurile pe stopul central-cel de la luneta.Cand franez se aprinde becul din poza.
sper sa nu fac vreo nefacuta. Sa fi pus in scurt ceva
Skip ads

  • vicoli

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
de fapt acest bec reprezinta lumina pt ceatza.cand comut pe ceatza se aprinde si frana, deci nu am legat bine.va trebui sa merg la un electrician.cred ca e instalatia "impuscata" pe undeva
  • demian_sorin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2002 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna, am detectat si eu cod-ul P0571 la Opel-ul meu Astra G 1.7d 2002, codul respectiv reprezinta defectiune/nu arde becurile la frana.

1.Dupa ce am aflat codul, am mers in spatele masinii si m-am uitat prin plexglass de la stop,din spate si nu am remarcat ca s-ar fi ars vreun bec.
2.M-am uitat la sigurante(le-am scos unul cate unu) si nu a fost ars nici unul.
3.Am desfacut farul - spate, am scos becul frana/pozitie, tot nu am observat ca ar fi ars, insa am schimbat becul si MINUNE functioneaza.
4.Am repetat pasul 3 si la fel dupa schimbarea becului functioneaza.

Intradevar un milimetru din filament a fost rupt de la ambele becuri, aproape insesizabil cu vazul ochiului.

Asadar, ca sa nu pierdeti atata timp cum am facut eu, pur si simplu daca computerul de bord va zice P0571 inseamna ca nu ard franele pe spate, schimbati-le si gata!
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut! De un an m am ,, pricopsit " de ecu cu pini corodati de la un coleg din aceasta comunitate adica am fost furat dar asta e. Am pinul 4 din randul de jos numarand de la dreapta la stanga din mufa de sus. Acest pin este rupt si de atunci ( de un an) circul cu aceasta eroare( 0571). Poate cauza si la altceva? Multumesc!
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am aceeasi problema cu eroarea asta doar ca la mine apare ca eroare sticata. Am resetat ecu ( i am scos mufele odata iar a doua oara u am scos bateria) la primul contact mi se stinge martorul dar la a doua ramane eroarea stocata. Mentionez ca nu mi se aprinde martorul cat timp functioneaza motorul. Nu stiu ce poate fi. Becurile functioneaza normal.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Inlocuieste sau repara(daca poti),intrerupatorul STOP-frina.In acest intrerupator,un contact aprinde becurile si celalalt comunica calculatorului de ABS,ca frina e calcata.Calculatorul motorului supravegheaza realizarea celor doua functii de catre intrerupator,iar cind una din ele nu este realizata,aprinde martorul in bord.Am rezumat la maxim...,sper ca voi fi inteles!
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
N ar fi o problema de schimbat dar nu inteleg de ce nu se aprinde si in timpul mersului.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tu vrei sa-ti rezolvi problema sau vrei sa inveti meserie...? Pentru prima te-am ajutat suficient,pentru a doua inscrie-te la cursuri de specialitate.Nu-a rau,dar explicatia presupune spatiu,timp si o persoana(cititorul) pregatita suficient cit sa inteleaga principiile functionale...
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. Schimbat intrerupatorul stop frana. Multumesc pt ajutor! Multumim si celor care se pricep la probleme aparute la masinile noastre si ne cerem miliarde de scuze pt intrebarile noastre care vi le adresam noi astia mai....... Nestiutori. Inca odata mii de scuze pt deranj! Revenind la subiect intradevar era un contact afumat pe acolo. Cauza probabila de la ex-ecu-ul meu cu pinii corodati rupti capatat tot de la unul din colegii din acest forum. Chiar imi pare rau ca nu m am uitat in el atunci la achizitionare dar dupa cum vad nu te pricepi nu trebuie sa intrebi. Poate daca ma lasa sa ma uit putin la el ( tot vanzatorul l a montat) cu siguranta il vedeam.
  • nexusrazer

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am avut si eu P0571 la Corsa C a mea si am rezolvat-o schimband becurile din triple (desi era cam dubios sa se arda ambele in acelasi timp am zis sa incerc prima data solutia asta, inainte sa incep sa demontez switch-ul din pedala si alte chestii).
Stopul din luneta functiona normal, dar nu si cele din triple (becurile acelea cu doua filamente mergeau normal pt pozitii - se aprindea un filament). Le-am verificat si pareau intregi ambele filamentele.
  • denis2009

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu eroarea cu P0571. Becurile de frana merg dar nu am incercat pilotul automat. Switch-ul de frana se desface, se curata usor,cu ce, are lamele, pastile de contact? Poate sa-mi spuna si mie un coleg care a desfacut switch-ul cum se procedeaza? Mentionez ca am opel astra g caravan 1.7 dti 2001. Multumesc.
  • denis2009

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am desfacut switch-ul de frana l-am masurat si este ok, pilotul automat merge, becurile de frana merg dar am constatat ca nu merg becurile ceata spate si proiectoarele ceata fata. Am verificat relee,sigurante, bloc de lumini,becurile au filamente intregi, le-am schimbat intre ele, martorii de ceata se aprind in bord,deci toate merg. Ati intalnit asa ceva, si unde as putea sa ma mai uit?
  • denis2009

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici o parere, un raspuns si pt problema mea va rog.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR