Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Intrebarea se naste pentru ca :

Am motive sa cred ca masina mea nu indica kilometrii reali.Din acest motiv ma gandesc ca ar fi bine sa verific/schimb distributia.Pe bord am acum 116.000 dar inclin sa cred ca reali ar fi undeva la 150-160.
Masina are ultima revizie in carte facuta la Germania pe la 60.000.

Am intrebat la Opel si mi s-a spus ca nu se poate verifica.Ma gandeam ca macar cureaua se poate verifica(urme de uzura , pori , etc).Din ce stiu , in cazuri fericite se aud diverse zgomote , batai , etc.In cazuri nefericite se rupe si ....e mai nasol.

Asadar exista metode conventionale sau neconventionale de a verifica starea distributiei ?

Mi-au cerut aprox 9 mil la Opel(e bine la pret?) si vreau sa stiu ca am dat banii cu folos.

Multumesc
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
adica pe ce ti-au cerut 9 mil?
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Piese.Curea + role+ce-o mai fi.Am intrebat la GTT la magazioner.Cel care cauta piesa dupa cod si iti da bonul sa platesti la casa.

Deci clar fara manopera.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni daca se poate verifica.... Sad
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Referitor la distributie...am schimbat de curand cureaua,mai precis in iulie!Am 5000 km de atunci.Cand am schimbat roata dreapta fata,se vede cureaua...parea imbatranita,cu crapaturi mici pe margina!M-am cam speriat!E normal?Nu are decat 5000 km.Ce sa fac?Sa o schimb iarasi?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@octav: vezi ca nu cureaua de distibutie ai vazut tu, aia e protejata intr-un fel; de carcasa de plastic; vizibila e cureaua de accesurii adik cea care angreneaza alternatorul, pompa de servodirectie si coimpresorul de cilma (dak e cazul)...ca sa te dumiresti mai bine..cureaua de distributie are dinti transversali iar cea de accesorii e neteda sau are niste rizuri longitudinale (asta la astra..dar probabilitate mare sa fie la fel si la vectra)
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine cand e mai umed afara sau cand e mai rece sau cand ploua,
se aude un scartait urat pana ... se usuca ... cava (cred ca e cureaua de distributie ) ar putea sa fie si cealalta curea ???
Cum imi dau seama care scartaie ?
Si ar trebui sa iau alata ??
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@dgxshpe

Si la mine avea un zgomot de felul asta, la fel, pe vreme mai rece si la ploaie.. Era cureaua de alternator, am schimbat-o (660.000 la Augsburg) impreuna cu intinzator cu suport curea alternator (poate tu nu ai nevoie) si nu se mai aude, e OK
Detalii aici: https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=25
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Da,Livcro,asa e, e cureaua de accesorii.Pe aia nu am schimbat-o.Urmeaza la primavara.Corect,cea de distributie e protejata de un plastic negru.La mine in Bz cureaua de accesorie e undeva la 700.000 lei.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am mai aflat cate ceva.Scriu si aici ca poate o mai fi vreodata cineva in situatia asta.
Asadar ..Am gasit pe cineva la Opel care zice ca se desface ce e de desfacut , se constata si se taxeaza 700.000 rol.
Daca e de schimbat intervine procedura obisnuita.Cumparat piese , renegociat manopera , executat schimb.
Daca nu , se inchide pacientul si se taxeaza 700.000.

Toate astea nu s-ar intampla daca ai stii exact kilometrajul.Zice la carte la 60.000 , vezi cati ai si gata.
Nu stii exact , schimbi fara sa stii daca trebuie si ai un reper pentru viitor.
Cam asta e... Very Happy
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu nu se poate verifica cureaua de distributie. cel mai bine e sa o schimbi, cam asa fac toti cei care isi cumpara o masina second si au dubii asupra km reali.

o intrebare ar fi la cati km se schimba cureaua? mai ales la motorul meu 1.7TD?
eu am schimbat pana acum la 60.000, mai multi mecanici au zis ca e bine 60, cei de la opel zic la fel.
nedumerirea este ca in TecDoc apare la 90.000, in Autodata la 100 sau 120.000 nu mai tin minte exact.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR