Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut! Am luat manualul Opel Corsa C in format PDF. La pagina 249 mai exact scrie : Oil Consumption ( l/1000km ) = 0.6 Asta inseamna ca la 10.000 manca 6 litri? Shocked Si inca ceva:Engine oil with filter change: 3.5 l Rolling Eyes
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu,
prima chestie inseamna ca poate sa-ti pape maxim 0,6l/1000 km, desi nu se intampla asta, o data la o luna-doua se intampla sa fac si in 2 zile 1000 km si verific nivelul destul de des la ulei si nu papa. {exista si masini la care e normal sa manance ulei , si o fac in mod constant, ex motorul de alfa romeo 2.0TSI, care ia in mod real 2-400g/1000km}
Iar faza a doua e ca daca schimbi uleiul (si filtrul) tre sa bagi in motor dupa aia 3,5 de ulei nou. Treaba verificata la ultimul schimb de ulei, si acum am in masina jumatate de litru ramas.
Am manualul de intretinere in romana original, daca vrei mergem si facem o copie xerox.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta inseamna mai pe sleau ca va manca .6 litri uzata rau, pe la 250-350 000 Km, cu o zi inainte sa ii faci reparatie capitala... Wink
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Asa este, Sorin666 si LEXXX au dreptate. Si eu m-am speriat cand am citit in carte (am si scris la vremea respectiva, parca la subiectul "Cat consuma masina ta"), dar m-am linistit dupa primii 2000km cand am vazut ca nu se poate sesiza pe joja consumul de ulei.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
depinde si de ulei foarte mult, daca acesta are o calitate indoielnica se face apa dupa 2-3000 km si dupa aia se duce la greu, uitati ce se discuta pe alt thread:

https://www.clubopel.com/vie...96&highlight=
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR