Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La masina din semnatura (are si AC,nu stiu daca asta are vreo importanta), cat antigel sa cumpar?As vrea sa fac schimb complet,nu sa completez.Si inca ceva,in Buzau nu am gasit,cam cat costa un 1l de antigel Aral?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La motoare de 1.8-2.0 l intra cca 6.8 l amestec in care treba sa ai 3.4 l antigel pur si 3.4 l apa pt o protectie la inghet pana la -35 grade C
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aproximativ 180 000/litrul antigel Aral, am vazut la noi in oras..Pt modelul tau sunt necesari 7,2 litri de lichid racire(scrie in Autodata), deci ti-ar fi necesari 3,6 litri antigel. Sincer nu as da 700 000 pe litrii aia de antigel, mi se pare exagerat de scump Confused
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
overtaxer a scris:Aproximativ 180 000/litrul antigel Aral, am vazut la noi in oras..Pt modelul tau sunt necesari 7,2 litri de lichid racire(scrie in Autodata), deci ti-ar fi necesari 3,6 litri antigel. Sincer nu as da 700 000 pe litrii aia de antigel, mi se pare exagerat de scump Confused


Vreau sa imi schimb antigelul am cumparat deja 1.5 litri este un model din Germania care are scris pe el Opel GM , Porsche, Audi.. si ca rezista pina la -52 grade Celsius.
Am vorbit cu cineva de la Erebus si a zis ca sa nu o fac eu de capul meu asa.
Eu vroiam sa pun jumate antigel jumate apa distilata, mentionez ca am mai completat dar de schimbat nu am facut-o pina acum.
Am inteles ca se poate amesteca cu cel vechi si...?
eu vreau sa il scot pe tot din vasul de expansiune si sa il pun pe asta nou.
Stie cineva exact cum sa fac?
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Degeaba golesti doar vasul de expansiune, el nu contine decat o mica parte din antigelul din sistem: restul se gaseste pe furtunuri, radiator si blocul motor. In mod normal ar trebui sa ai un robinetel pe radiator sau un surub in blocul motor pe care daca le desfaci o sa curga APROAPE tot antigelul. Tot mai ramane din cel vechi.

Si, daca tot s-a deschis subiectul: in cartea mea tehnica scrie clar ca nu tre sa il inlocuiesc cu alt tip de antigel si ca tre sa respect culoarea, care cica ar fi un marker de tip pt. antigel. Eu il am roz, dar nu am vazut decat albastru pe piata. Stie cineva care-i treaba?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca mai e un topic cu antigelul...
roz=fara silicati
verde/albastru=cu silicati
incepind de la jum. lui 2000 se pune numai rosu... (radiatoarele sint din Al si cel cu silicati le corodeaza)
ceea ce cred ca mi s-a intimplat si mie... ca d-aia imi curge inauntru.... Sad
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din seria celor fara silicati = roz-sidef Wink am vazut pe piata Aral(180lei/l) si Texaco(140lei/l) . Texaco are o culoare "bestiala" mai ales cind bate soarele in el . Wink Very Happy
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am cumparat deja 1.5 l si am dat vreo 330.000 lei, acum ce sa fac mai imi cumpar 1.5l sau renuntz si ma duc la service?
Nu stiu ce culoare are, dar scria pe el Opel GM
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
mai cumpara 1.5 l - 330.000.am un prieten care are acelasi motor cu al tau si i-au ajuns 3 litri de antigel Opel (in proportie de 1:1 cu apa).spor!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Luati aminte la patania Zafirul-ui ca este foarte importanta culoarea(compozitia chimica) Twisted Evil .Daca vreti sa platiti bani grei pe piese din instalatia de racire si climatizare, nu aveti decat sa va minunati cat de frumoase sunt culorile de la antigel Very Happy .In afara de faptul ca sunt specifice fiecarui auto in parte, se mai schimba si la un anumit interval, cand poate deveni agresiv instalatiei de racire. Exclamation
La o caruta cu motor(DACIA 1986) Embarassed la un moment dat nu mai existau stuturi la furtunele de racord, fiind corodate. Crying or Very sad Masina folosita pe post de caruta si spaima soselelor,minunata in fata agresivitati soferilor si cu, costuri minimale de intretinere. Evil or Very Mad Twisted Evil
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
banuiesc ca fara silicati si nu conteaza producatorul ca doar nu vom pune antigel cu dacia pe el care se da si se zice la service ca e de la TOTAL France...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mai sti??? Loganu' e deja masina straina! Are motor Renault.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am vrut sa spun ca e Renault in burduf de Dacia.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR