Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cam cat m-ar costa pe mine doua macarale electrice cu tot cu butoane?
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
TBonu a scris:Treci pe la intalnire si iti spun eu cum merge treaba sau treci pe la mine daca nu ai timp de intlnire

Dupa cum vezi inseamna ca le-a pus findca deja da explicatii cum se face. Sau cel putin stie cu ce se mananca.
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, dar nu pot sa ajung la intalnire, ar fi bine daca ar face un tutorial, sa stim si noi, sa nu cumparam degeaba sistemul si sa ne dam seama pe urma ca trebuie "nu stiu ce" si nu mai am de unde sa le iau!, pentru ca ce-l care a vandut nu a dat nu stiu ce mufe .
Parerea mea.
De aceea exista forum!
Sarbatori fericite!
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca sant cativa colegi cu dezmembrari la ''vand/cumpar'' si-ti poti face o idee.
Skip ads

  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
[quote="georgevig"]Da, dar nu pot sa ajung la intalnire, ar fi bine daca ar face un tutorial, sa stim si noi, sa nu cumparam degeaba sistemul si sa ne dam seama pe urma ca trebuie "nu stiu ce" si nu mai am de unde sa le iau!, pentru ca ce-l care a vandut nu a dat nu stiu ce mufe .
Parerea mea.
de acord cu george
as dori daca stie careva unde as putea monta, contra cost, in iasi. eventual daca stiti si un pret. merci!
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mai exista o varianta pentru geamurile electrice care se gaseste la magazinele de accesorii .........kitt conversie geamuri actionare mecanica in geamuri actionate electric Smile
costa in jur de 350lei si contine 3 butoane de actionare , doua motorase de ridicare si instalatia aferenta .
Principiul e relativ simplu si bine gandit ........se scoate manivela de plastic ce ridica geamul si se montaza in locul ei pe axul macaralei 2 piese de plastic si se cupleaza cu reductorul motorasului de ridicare .
Astfel geamul ramane la locul lui cu tot cu macaraua veche i-ar sistemul invarte in locul nostru la "manivela" si ridica/coboara geamul .
Eu il am cumparat si o sa-l montez dupa sarbatori ...........i-ar cu oglinzile nu se poate face nimic doar daca se inlocuiesc cu altele actionate electric si din cate am observat la mine instalatia este trasa .
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poate iti este de folos Smile
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=36832
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nitrouxm e interesant kit-ul despre care spui tu dar ai vazut unul montat deja pe o masina ca sa vezi qm reactioneaza respectivele materiale la folosire Question nu de alta dar sa nu fie ceva de proasta calitate si sa-ti para rau de investitie Very Happy
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
le-am incercat pe o parte la mine si ridica si coboara geamul bine, deaia mi le-am luat ca altfel nu dadeam banii pe ele Smile , numai ca trebuiesc unse toate sinele pe care culiseaza macaraua si geamul ca sa mearga foarte usor si geamul trebuie relglat din surubul cu cap torx ce e pe fata de usa (pentru ca din indelunga folosire a geamului se uzeaza plasticurile si capata un oarecare joc !) deazavantajele sa zic asa ar fi numai 2: face un pic mai tare zgomot fata de macaralele originale si in dreptul axului manivelei se pun dopuri care vin cu kitt-ul si ies cam 1 cm in afara fetei de usa .........dar la banii astia eu personal trec cu vederea tinand cont la cat costa numai un buton de macara originala, sub 300 lei original nu am gasit ( prima data am crezut ca nu se poate dar m-au convins cei de la Opel ca nui greseala ...de fapt asta e pretul) si macaralele la fel , foarte scumpe .......second nu am cautat, am incercat ceva cu o macara de cielo modificata dar nu a mers cum trebuia si am renuntat pana ce am dat de smecheria asta si mi se pare ok.....
Am pus cateva poze ca sa vedeti ce contine si cam cum vine montata schematic Smile



  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca tu esti multumit, e ok. sa le stapanesti sanatos. Very Happy
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nitrouxm a scris:le-am incercat pe o parte la mine si ridica si coboara geamul bine, deaia mi le-am luat ca altfel nu dadeam banii pe ele Smile , numai ca trebuiesc unse toate sinele pe care culiseaza macaraua si geamul ca sa mearga foarte usor si geamul trebuie relglat din surubul cu cap torx ce e pe fata de usa (pentru ca din indelunga folosire a geamului se uzeaza plasticurile si capata un oarecare joc !) deazavantajele sa zic asa ar fi numai 2: face un pic mai tare zgomot fata de macaralele originale si in dreptul axului manivelei se pun dopuri care vin cu kitt-ul si ies cam 1 cm in afara fetei de usa .........dar la banii astia eu personal trec cu vederea tinand cont la cat costa numai un buton de macara originala, sub 300 lei original nu am gasit ( prima data am crezut ca nu se poate dar m-au convins cei de la Opel ca nui greseala ...de fapt asta e pretul) si macaralele la fel , foarte scumpe .......second nu am cautat, am incercat ceva cu o macara de cielo modificata dar nu a mers cum trebuia si am renuntat pana ce am dat de smecheria asta si mi se pare ok.....
Am pus cateva poze ca sa vedeti ce contine si cam cum vine montata schematic Smile



ce ai facut le-ai montat?


  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
inca nu ca nu am timp.......cand ajung de la servici e seara Sad
Skip ads

  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
georgevig a scris:Am sa va explic, sunt in numar de doua in afara de cea a testerului si sunt de culoarea vernil, una mai inchisa si una mai deschisa:

dupa cum este in imaginea alaturata.
As vrea sa stiu ,daca are cineva aceste mufe si mai bine ar fi daca cineva are continuitatea la acestea si ma rog unde duc firele?
Ar fi bine daca ati atasa si niste poze!
Multumesc anticipat!

Ei bine in acest post, de mai sus ,nu stiam ce sunt acele mufe, dupa catva timp am intrat intr-o vectra si am facut niste poze cu continuitatea acelor mufe pe care eu nu le aveam, .
Si, spre uimirea mea erau de la butoanele de actionare uite mai jos.
Apoi, convins fiind am dat cautare pe forum si am gasit la un forumist de-al nostru care vindea un kit complect de geamuri fata ( consola butoane de actionare, motorase cu macarale si toate cablurile necesare) toate 350 lei+ 55 lei curier vanzatorul fiind de nota 10 (corect), apoi fiind nerabdator am facut primul pas am desfacut scoica de la mufa testerului, am mufat consola si surpriza , ledurile de la butoane functioneaza, acum ramane pentru urmatorul pas sa se incalzeasca afara si sa desfac a doua cutie cu surprize adica fetele de usi, zic nu voi avea si acolo mufele sa montez doar motorasul si macaraua, adica mufat si atat!
Eu oricum am si firele complete cu mufe cu tot, dar eu stiu ar fi mai frumos sa fie prima varianta.
Nu stiu cum este cu contactorul acela cand sucesti cheia in usa, in dreapta sa se inchida geamurile, poate il am in acuatorul de la inchiderea centralizata, am mufa dar nu stiu eu ce am in usa.
Ramane sa descopar!
Oricum ramane sa revin cu noi poze si va tin la curent.
mufele de la butoanele de actionare:

consola ca tot cu butoane:



macarale cu tot cu motorase:


mufele cu tot cu fire (instalatia totala din usi)

  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mufele de la butoanele de actionare

consola montata

si va urma si restul asa cum am promis.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@georgevig:
Si eu am macaralele+butoane (tot tacamul) si astept sa se mai incalzeasca ca sa ma apuc de treaba. Din pacate eu nu am instalatia trasa de la usile din spate pana la acele 2 mufe. Si tu s-ar putea sa fii in aceeasi situatie ca mine adica sa trebuiasca sa tragi fire de la cele 2 mufe pana la instalatiile usilor spate. Uita-te la mufele care pleaca in masina si vezi daca au acelasi nr de fire ca mufele care vin de la butoane.
Adica zonele incercuite sa contina acelasi nr de fire:


  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da dar eu am numai pe fata
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mufele exista chiar daca ai doar pe fata. Diferenta consta doar in nr de fire. Daca ai in ambele mufe acelasi nr de fire atunci ai instalatia trasa si pt geamurile spate.
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
schema electrica a dispozitivului ridicare - coborare a geamurilor
[url=https://www.postimage.org/image.php?v=aV2ojp6A][/url
sper sa fie de folos cuiva
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
schema electrica a dispozitivului ridicare - coborare a geamurilor
[url=https://www.postimage.org/image.php?v=aV2ojp6A][/url
sper sa fie de folos cuiva
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
schema electrica a dispozitivului ridicare - coborare a geamurilor
[url=https://www.postimage.org/image.php?v=aV2ojp6A][/url
sper sa fie de folos cuiva
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR