Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca cele de sus nu se deschid mai incerc odata.
Rog moderatorii sa le stearga pe cele trei de sus.
Sper sa va fie de folos.

Skip ads

  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut

zi mi si mie te rog la o vectra a am probleme cu geamurile cand merg cand nu merg...sa fie din motorase?

ms...
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da mai multe detalii. S-ar putea sa fie vre-un contact imperfect la vre-o mufa, sau carbunii la motorase (perii), ori vre-un fir intrerupt care face contact cand si cand. Sunt multe cauze, dar trebuie luate prin eliminare si apoi iti dai seama!
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am reusit, am montat geamurile si functioneaza perfect, numai ca a fost varianta cea mai buna am avut firele si mufele in usi, nu am facut decat sa dau macaraua manuala jos si sa montez macaraua electrica si sa conectaz mufa si.... GO!
Atunci cand va apucati de treaba v-a trebuie cateva surubelnite, o bormasina, un cleste de popnituri si un feon, etc
desfaceti intai capacul de la oglinda, apoi masca de la tiweter si capacul manerului:. Dar pe urma si manerul macaralei ,cu o sarma oteloasa se prinde de siguranta si se trage de ea.




acum pot sa zic ca am o masina cu geamuri electrice!



desfaceti suruburile de sub acestea si de sub buzunare, dar si de sub butonul de reglaj al oglinzii.
Apoi desfaceti fata de usa din cele 4 clipsuri , cate doua pe fiecare parte si ridicati un pic de ea in sus sa iasa.
Dezlipiti folia cu grija sa nu se rupa incalzind-o cu un feon, trebuie sa aveti grija cei care aveti airbaguri laterale sa deconectati bateria.
gauriti popniturile de la senzori si de la vechea macara , desfaceti surubul de reglaj, dar nu inainte de a bloca geamul cu doua pene de lemn, se baga noua macara se fixeaza la gauri se prind popniturile si se fixeaza si surubul de reglaj, dar pe urma se strange se introduce mufa si se face proba, dar cu cheia in contact ca altfel nu merge, si se incepe operatiunea de montare a fetei de usa, etc













Skip ads

  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut

problema este ca motorasul fara partea atasata de el (releele)merge am facut proba.dar cu ea pusa nu merge...cred ca partea electrica de la motoras este defecta....se poate elimina sau ceva modificacare se poate face?

multumesc
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu tind sa cred ca nu ai facut conexiunile corect, urmareste schita de mai sus de la geamuri.
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am un prieten care vrea sa monteze si el geamuri electrice, a comandat motorasele cu tot cu macarale si toata instalatia din usi si din masina pana la stalpul din fata, fara mufele din stalpii din fata, dar cele de la usi mentionez ca le are, dar a intervenit o problema,! acesta are montate altfel de mufe la usi si la stalpi, masina este din 1996 si este cu nivel de echipare minim (airbag sofer si atat):







celelalte mufe sunt altfel, cele care le-a cumparat si sunt la fel ca ale mele, adica urmatoarele



cum pot sa fac sa-l ajut, care este cea mai usoara modalitate?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Georgevig , eu am acelasi tip de mufa ca in prima ta poza ,fi atent ce vreau eu sa fac , in mufele vechi de pe caroserie nu am papuci pt geamuri , am desfacut insa o mufa identica (o aveam demontata de pe o vectrab ) si am scos papucii respectivi , acum incerc sa bag papucii aia cu tot cu fire in mufa mare prinsa pe stalpul caroseriei , mai greu insa cu garnitura aia mare si groasa de cauciuc ca tre sa bag firele din interiorul masinii pana in mufa prin garnitura . Eu am insa cablajele pt macaralele electrice si am masurat care sunt pinii care imi lipsesc mie pe masina deci stiu in ce gauri sa pun papucii. Nu mai tin minte exact dar pot sa postez maine o poza si daca ai nevoie de papucii aia ii poti lua moca de la mine ca mi-au mai ramas .Cu respect !
Skip ads

  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu pot sa spun decat ca iti multumesc anticipat.
Si mai multe poze si sfaturi mi-ar prinde bine atat mie cat si forumului, poate facem un tutorial, nu cred ca suntem singurii,!
Nu-i asa?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ok. astazi pe la 18.00 ajung acasa si fac poze la mufa ca sa notez pinii , ca fapt divers avem exact aceeasi masina (culoare+motorizare ) . Cred ca o sa postez ceva mai tarziu dar sigur postez .
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
abia astept! Smile
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gata , iata pozele

asta e mufa de pe cablajul din usa , are 4 fire pe care eu le-am notat astfel ....1 rosu , 2 maro , 3 albastru cu rosu , 4 verde cu gri , rosu e un plus , maro minus iar cele doua fire combinate sunt mai subtirele si da sensul de invartire al motorasului ,

asta e mufa cablajului din portiera , are deja pinii aceia cu firele care duc la motoras , am masurat si i-am numerotat dupa culorile din mufa mica a motorasului

asta este mufa care o ai si tu intro poza , am notat si aici locurile unde nici prietenul tau si nici eu pe masina nu avem acei papucei sau pini sau ce dracu or fi , care sa faca legatura intre butoanele din masina si motorasele din usi . Eu am demontat mufa aia albastra si am scos din ea ceva papucei cu tot cu fir , cand vine caldura ma apuc de chirurgie plastica la masina , sper sa imi iasa . Sper sa iti fie de folos toate astea . Cu respect !
a trebuit sa modific postul ca gresisem la pinul 4 , bine ca am mai verificat odata .
Skip ads

  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. poze , sigur o sa-mi fie de folos, te astept la tutorialul cruise control si mid .
Ziceai ca mai ai niste papucei din aceea. Ai si pentru mine? Smile
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pot sa iti dau 8 papucei din mufa albastra ,iti trebuiesc doar 3 dar sa ai si de rezerva cate unul pe mufa ca nu se stie , pinii din mufa cablajului din portiera nu am , poate dupa de imi montez eu geamurile si o sa imi ramana cablajul vechi sa il operez . In legatura cu cc si mid , nu ma grabesc asa tare , m-a incantat mai mult o interfata de diagnoza pe care am achizitionat-o de curand (o copie mai subtire la bani dar bunicica pt mine ) . Daca gasesc mid si manete bc si cc la bani mai putini , cu siguranta sunt pe felie . Daca ai pe cineva care sa vina sa ia papuceii aia de la mine in weekend sunt acasa . Uite si nr meu 0721090405 Sandu .
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
luam legatura la telefon
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ceva mai ieftin: http://www.youtube.com/watch?v=dgMheL7dGu0
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sandu-race
ai montat geamurile electrice, ai reusit?
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Inca nu george , nu am avut timp , ziceai ca vi sa iei papucii aia .
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
baieti, din poze ...cred ca merge instalatia de pe calibra.dupa 95.eu am pus pe vectra si mufele sunt identice.
culmea ca pe macaralele de vectra nu au mers fara modificari.
spor la treaba.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
Am incercat sa ma "dumiresc" dar se pare ca n-am reusit.
Am luat macaralele si butoanele de la colegul nostru care a dezmembrat Astra https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=39473, numai ca firele au fost taiate de la butoane si de langa motorase.

Cum pot sa aflu care fir unde se leaga? (am incercat sa ma uit pe schema electrica de mai sus dar nu prea ma prind).

Un pic de ajutor si as fi foarte recunoscator.

bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR