Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut, cum pot face rost de document care atesta dezmembrarea unei masini , pentru a o putea radia si scoate de la impozit ?
am o dacia accidentata si vreau sa scap odata de ea ... Rolling Eyes
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numai de la Remat. Duci masina la ei si-ti elibereaza un certificat de distrugere cu care mergi apoi la politie si-o radiezi, iar apoi la financiar.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pai si daca o dezmembrezi pentru tine si o vinzi bucata cu bucata ce-i faci ? Oare?
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O dezmembrezi si o vinzi,(ma indoiesc ca vei dezmembra caroseria), dar duci la remat caroseria sa poata face acel certificat pe baza seriei care este aplicata pe ea.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am inteles , multumesc , nu ma apuc sa o dezmembrez , am dat-o cuiva care vrea sa faca asta si vroiam sa stiu cum obtii acea dovada
iti multumesc pt ajutor Wink
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
AM si eu una care va avea aceeasi soarta.....
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
RASPUNS: Nu conteaza ce face cel de la dezmembrari (nu tre sa fie neaparat remat, doar sa fe autorizat) cu masina , tu o duci acolo iar ei iti elibereaza un certificat (Proces Verbal de Dezmembrare) cu care mergi la politie si il depui impreuna cu alte acte (gasiti lista pe site-ul prefecturii de unde apartineti ) .
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt din Sibiu, si am o dacie care am radiat-o de curand la cerere ( nu pt REMAT). Vreau sa vand masina pe piese, deci sa stea acasa.Cum locuiesc la bloc nu am un loc de parcare asa ca am facut rost de la un unchi din alta localitate ( Avrig , tot jud.Sibiu )de O DOVADA CA AM LOC DE PARCARE unde sa o tin( dovada nu era pe numele meu Sad , cu toate asta nu a fost nici o problema), si ca ma oblig sa nu las masina abandonata pe proprietate publica. Si celelalte acte deja cunoscute: cerere, foi de pe la primarie ca esti la zi cu impozitul...etc. Asta a fost tot
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da dar in cazul asta platesti impozit incontinuare

"
Radierea din circulaþie a vehiculelor

(art.24 ºi 25 din Ordinul MAI nr.1501/2006)



Cazurile în care proprietarii sunt obligaþi sã solicite radierea în termen de 30 de zile, sunt:

a) vehicul dezmembrat, casat sau predat unei unitãþi specializate în vederea dezmembrãrii;

b) scoaterea definitivã din România a vehiculului;

c) declararea furtului vehiculului;


Proprietarii de vehicule înmatriculate pot solicita ºi radierea din circulaþie la cerere, prezentând pe lângã documentele sus-menþionate ºi dovada deþinerii unui spatiu - în vederea depozitarii acestuia. Aceastã radiere nu permite ºi scoaterea din evidenþa fiscalã.


Documentele în baza cãrora se poate solicita radierea vehiculelor sunt urmãtoarele :

* certificat de înmatriculare – original (în cazul pierderii/furtului, declaraþia din care sã rezulte pierderea sau furtul certificatului de înmatriculare) ;
* plãcuþe cu numãr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraþia din care sã rezulte pierderea sau furtul plãcilor cu numãr de înmatriculare) ;
* cartea de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate dupã 1 iulie 1993),
* fiºa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritãþii administraþiei publice locale, stabilitã potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscalã,
* documente care atestã faptul cã a intervenit una dintre urmãtoarele situaþii (dezmembrare, export, furt, depozitare in spatiu propriu).
* document de identitate (original si copie);
* trei exemplare certificat de radiere completat.


În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deþin certificate de înmatriculare ºi numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricaþie mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declaraþii pe propria rãspundere a titularului înmatriculãrii ori a moºtenitorilor legali ai acestuia, care sã ateste cã vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaþie ºi nu mai circulã pe drumurile publice.


Certificatul de radiere se elibereazã pe loc, la ghiºeu. "
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:da dar in cazul asta platesti impozit incontinuare "


nu ma face pe mine impozitu la dacie pe 1 an, dar sa ma trezesc cu ceva impozit pe dacie la anu ca iese urat. Atunci de ce trebuie sa te verifice sa vada daca esti la zi cu impozitu`? de ce i-ar interesa chestia asta daca ei vor taxa in continuare?

M-ai facut curios. cand am timp trec pe la primarie ( sau unde sa aflu raspunsul? ) sa aud din gura lor asta.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ce am postat mai sus este luat de pe site-ul prefecturi bucuresti ( de la "ei" ) la prefectura sibiu vad ca nu atentioneaza dar ar fi bine sa te interesezi
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai si eu daca am chef sa dezmembrez zafira mea ce tre sa ma mai duc la politie sa o radiez?sau cum sa fac?unde sa ma duc sa aflu raspunsuri?ca eu am chef sa o dau pe bucati !si atunci la ce bun sa o mai tin inmatriculata sa le dau nehalitii din orastie banii pe impozit?
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cum am scapat de o tarnaza! Avand pe socrii la tara intr-o comuna , m-am dus la primarie si am cerut o dovada de depozitare a masinii pe care am primit-o pe loc in schimbul a 1 RON, taxa de eliberare! Cu aceasta dovada, dar si cu cartea si talonul tarnazalei, am fost la politie, am radiat-o si cu adeverinta de radiere am fost la fisc, unde am scos-o de la plata! Tarnazaua am vandut-o unuia pentru piese! Asta a fost tot!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR