Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • pretor77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca cineva s-a mai confruntat cu asa problema , il rog sa mi-o impartaseasca si mie.
merge normal in treapta 1-a si a2a de viteza, iar in momentul in care am introdus-o in a3a si am luat picorul de pe ambreiaj schimbatorul se misca vizibil inspre spatele masinii,am incercat sa-i tin contra cu podul palmei dar forta lui este mult prea puternica.in momentul in care accelerez si decelerez fiind in mers la un moment dat sare din treapta a3a si revine la punctul mort.nu stiu ce ar putea fi?am mers la tot felul de mesteri care si-au dat tot felul de pareri dar nici unul nu mi-a exprimat sigur ca ar stii ce poate fi.toti au spus sa schimb cutia Sad .mi se pare stupid, cand ei nu au identificat problema eu sa schimb cutia, o cutie de acest gen este 500e-sh., nu este mult pentru aceasta masina care-mi place foarte mult.am fost si la reprezentanta care mi-au spus acelasi lucru sa schimb cutia dar la pretul de 5000e-noua Shocked .
daca cineva a mai patit asa ceva sau cunoaste pe cineva care se pricepe in cutii si poate sa-i puna corect diagnosticul, fara sa-i demonteze cutia si sa nu mai poata s-o mai puna la loc astfel sa ma oblige sa-i cumpar alta.
multumesc
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi cer scuze ca scriu aici, dar am zis sa nu mai deschid un nou topic pe tema asta. Am o problema cu cutia de viteze la Vectra C 2.2 DTI Y22DTR. Dupa ultimul schimb de ulei din cutie (aprox 1an, sau 10.000km), moment in care am schimbat si simeringul de la planetara stg fata, am observat scurgeri de ulei din cutie. Mentionez ca ma asigur ca nivelul e ok, completand regulat ulei. Problema e ca la ultima completare am observat faptul ca in cutie se formeaza presiune foarte mare (nu stiu daca e normal acest lucru). La desfacerea busonului de umplere a aruncat aproximativ juma de litru de ulei afara. De asemenea cand cupleaza se aude un fel de zanganit de piese cazand (suspectez ca e din grup). Iar la viteze mari cand accelerez se simt trepidatii in podul pedalier. Am fost la service si tot ce au putut sa-mi zica e sa inlocuiesc din nou simeringul stg fata... Are cineva idee ce ar putea fi? Cutia F35 are cumva supapa de suprapresiune sau ceva de genul?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR