Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • StEfAn1234

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut! am si eu o nelamurire,se poate face asigurare la noi pt o masina inmatriculata in alta tara? kre stie ceva sa-mi spuna si mie. multumesc!
Skip ads

  • razvan_prv

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in principiu stiu ca se poate face dar cost vreo suta de euro pe luna
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@stefan1234, renunta la limbajul de asl-ist.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu se mai poate face asigurare pentru autovehiculele inmatriculate in alte state. Conform unei decizii a CSA, firmele de asigurari care au vandut astfel de polite sunt obligate sa le recupereze si sa returneze banii.
Sursa http://www.avocatnet.ro/con...tor/state/UE.html
Skip ads

  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut . Se poate incheia asigurare auto obligatorie si pentru autovehiculele inmatriculate in alta tara cum ar fi Canada , America ... dar nu si pt autovehiculete din spatiul european ! Asigurarea costa 150 de euro pe luna !
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
oare nu aveti nici unul masina cu numere straine NORMAL CA SE POATE EU DETIN O ASFEL DE ASIGURARE NU ITI POTI LUA NUMERE ROSII DACA NU AI ASIGURARE NU O POTI INSCRIE DACA NU AI ASIGURARE ASA CA MERGETI DACA SUNTETI DIN BUCURESTI DIRECT LA PIPERA LA POLITIE VIS A VIS SA VA FACETI ASIGURARE LEGALA ASA CA VA UREZ SUCCES
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@buruta vectra: tu citesti ce scrii aici?
@pisoiashoo: poate ne explici si noua cum se poate, pentru ca e cam greu de crezut...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@buruta vectra
Crezi ca te faci inteles mai bine aca tipi?
Pentru asta este suficient sa ne explici ce sa cauti la Pipera daca tu ai masina inmatriculata definitiv in alta tara si nu te intereseaza inmatricularea in romania. Sau poti comenta stirea din link-ul pus de mine.
In plus, tu ce numere ai la masina?
Skip ads

  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am mai spus ca detin 3 masini astra vectra si calibra .VECTRA pe care o conduc eu acum are numere rosii pe care eu le am luat facand asigurare si tot dosarul de care ai nevoie pt a o inscrie .NUam avut acelasi noroc sa imi aduc o masina cu nr straine negre valabile cum am la astra si la calibra.la astea doua va pot spune ca am asigurare de romania si va mai pot spune ca ma si oprit rutiera din diferite motive centura viteza etc. si chiar mi am luat amenda pt aceste lucruri iar amenda este pe nr straine cu asigurare de rom voi nu ati incercat sa va faceti asigurare? interesativa sa vedeti ca nu va primeste dosarul la politie daca nu va faceti aici este problema ca firmele de asigurari sunt obligate sa faca asigurare in vederea imatriculari chiar daca o inscri sau nu singurul lucru pe asigurare o sa va scrie nr de indentificare si nu numarul masini cum se procedeaza la cele inscrise pe cine intereseaza il ajut cu mare placere daca vine in bucuresti Very Happy
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din nou vorbesti despre incheierea de asigurare pentru o eventuala inmatriculare. De cand ai masinile cu numere negre straine? cate asigurari le-ai facut in romania? Uite ce se spune despre aceste asigurari


"Asiguratorii vor restitui primele RCA, in cazul vehiculelor aflate in evidenta altor state UE

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a decis ca asiguratorii sa restituie primele de asigurare pentru politele de raspundere civila auto (RCA) incasate pentru vehiculele care nu se afla in evidenta statului roman.

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a fost sesizata cu privire la faptul ca anumiti asiguratori romani au incheiat asigurari obligatorii de raspundere civila auto (RCA) si pentru vehicule aflate in evidenta unor alte state din Spatiul Economic European, desi sunt autorizati sa practice astfel de asigurari numai pe teritoriul Romaniei.

In concordanta cu principiul european al liberei circulatii a serviciilor, un asigurator autorizat in Romania poate vinde polite RCA pentru vehiculele inmatriculate/inregistrate in alt stat membru numai dupa indeplinirea procedurilor legale de notificare a autoritatii de supraveghere din acel stat cu privire la intentia de a vinde asemenea asigurari (conform dispozitiilor Legii nr.32/2000, cu modificarile si completarile ulterioare) si cu respectarea prevederilor legale nationale ale tarii respective.

Astfel, CSA a emis o decizie prin care a solicitat asiguratorilor sa recupereze politele RCA deja emise pentru astfel de vehicule si sa restituie proprietarilor prima de asigurare platita.

Totodata, prin decizia emisa si comunicata tuturor celor 16 societati de asigurare autorizate sa practice RCA, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor a interzis categoric acestora sa mai subscrie riscuri RCA pentru vehiculele inmatriculate/inregistrate in alte state din Spatiul Economic European, inclusiv Confederatia Elvetiana, Republica Croatia si Andorra.

„Pana acum, niciuna dintre societatile romanesti nu si-a anuntat oficial intentia de a vinde polite RCA in alte state membre. Daca un asigurator roman va notifica o astfel de intentie si toate conditiile legale vor fi indeplinite, acesta va putea subscrie riscuri RCA si pentru vehiculele din statul membru respectiv”, a declarat Angela Toncescu, presedintele CSA.

Conform aceleasi decizii, societatile de asigurare au totodata obligatia:
- sa dispuna masuri corespunzatoare impotriva persoanelor care vor mai incheia astfel de asigurari, precum si impotriva celor care au sarcina sa le verifice (intermediari sau salariati);

- in toate cazurile in care se solicita incheierea unei asigurari obligatorii RCA pentru vehiculele care urmeaza sa fie inmatriculate/inregistrate in Romania, sa solicite documentele legale care atesta ca formalitatile de inmatriculare/inregistrare sunt in curs de desfasurare si deci au depasit nivelul de intentie sau declarativ (ca de exemplu: dovada platii taxelor vamale unde este cazul, dovada luarii in evidenta fiscala, dovada platii taxei de prima inmatriculare, formalitati RAR etc.). "
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si mai adaug nu exista nici o dovada ca esti in demersuri pt rar sau pt numere rosii
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
o sa va trimit o poza cu asigurarea facuta du ce au dat astea legea
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asigurarile se fac in tara unde este inmatriculata masina (daca e din spania se face in spania, daca e din germania se face in germania, daca e din italia se face in italia , daca e in bulgaria se face in bulgaria). si eu am masina cu numere de bulgaria si am asigurarea facuta in bulgaria si nu in romania.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
probabil e asigurare d-aia pe nashpa ca altfel nu-mi explic.
multi nu mai fac nici pentru numere rosii asigurari pe o luna (am intrebat la mai multi si au zis ca nu se mai incurca cu astea si ca daca vreau sa fac pe minim 6 luni)
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu are rost sa ma mai contrazic cu voi si va asigur ca asigurarea nu e naspa pt ca este verificata la compania de asigurari
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
buruta daca masina este inmatriculata definitiv in alta tara, acolo se face asigurarea pentru ca masina apartine tarii respective , nicidecum in tara unde masina este "in vizita" sa zic asa.. dar ai zis bine.. nu are rost sa te contrazici.. Smile
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asa este thrill... asigurarile se fac in tara unde este inmatriculata masina ... asta in cazul masinilor din Uniunea Europeana ..dar in cazul celor din SUA ..de exemplu ... se pot incheia asigurari obligatorii cu carte verde inclusiv ..valabil numai pe 30 de zile la pretul de 150 de euro . In alta ordine de idei .. se pot icheia si asigurari CASCO la masinile inmatriculate in alte tari .. dar numai pentru avarii interne .
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@tzepozz : "multi nu mai fac nici pentru numere rosii asigurari pe o luna (am intrebat la mai multi si au zis ca nu se mai incurca cu astea si ca daca vreau sa fac pe minim 6 luni) " poate nu ai intrebat unde trebuie ... poate ai dat peste niste agenti de asigurari care nu se complicau cu asa ceva ..
  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pe o luna ai dreptate nu se mai face dar pe 6 sau 1 an da voi tot o tineti ca la carte tot in litera legi dar chiar legea iti da dreptul sa iti faci cred ca sunt alte subiecte mult mai interesante decat acesta . eu mi am exprimat tot ce am avut de spus si imi pare rau ca va contraziceti pe un lucru care se intampla de zeci de ori pe zi iar voi spuneti ca nu se poate nu uitati ca imi sustin oferta pt cei interesati sa isi faca asigurare SI NU PE NASPA
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@buruta ... se fac asigurari pt o luna de zile pt masinile neinmatriculate cu numere provizorii...si care urmeaza sa fie inmatriculate in Romania ...iar pt cele care sunt inmatriculate in alta tari ( din Uniunea Europeana ) nu se fac nici un fel de asiguari ...dar se poate face CASCO (valabil numai pe teritoriul Romaniei ), numai pt avarii .. crede ma ...lucrez in asigurari !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR