Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iulian_medgidia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut , am un opel tigra din 1996 , am probleme cu trapa , a fost fortata . Problema este ca am gasit o trapa la un opel calibra , as dorii sa stiu daca mecanismul din interior este acelas cu al meu pt ca din exterior pare sa fie acelas , trapa are aceleasi dimensiuni , numai ca nu a putut fii deschisa si nu am vazut mecanismul interior ... .ma poate ajuta cineva ¿?
Skip ads

  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
iulian_medgidia a scris:salut , am un opel tigra din 1996 , am probleme cu trapa , a fost fortata . Problema este ca am gasit o trapa la un opel calibra , as dorii sa stiu daca mecanismul din interior este acelas cu al meu pt ca din exterior pare sa fie acelas , trapa are aceleasi dimensiuni , numai ca nu a putut fii deschisa si nu am vazut mecanismul interior ... .ma poate ajuta cineva ¿?


Se poate deschide.
Eu am dat jos toata trapa de Tigra. Ii foarte multa migala ...

Ai verificat trapa de Tigra?
La mine era sarita o fulie si de aia nu mergea. Am pus-o la loc si problema s-a rezolvat.
  • iulian_medgidia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
iulian_medgidia a scris:salut , am un opel tigra din 1996 , am probleme cu trapa , a fost fortata . Problema este ca am gasit o trapa la un opel calibra , as dorii sa stiu daca mecanismul din interior este acelas cu al meu pt ca din exterior pare sa fie acelas , trapa are aceleasi dimensiuni , numai ca nu a putut fii deschisa si nu am vazut mecanismul interior ... .ma poate ajuta cineva ¿?


am deschis.o dar nu am nici o sansa sa o repar fara sa schimb ceva la ea .... a fost fortata , cablu rupt si piese lipsa ... asa ca am de gand sa o schimb .... am gasit un opel calibra dar nu poate fii conectat la curent si ca sa o demonteze trebuie sa pierd o zii de munca si sa il platesc pe ce.l care o demonteaza .... asa ca vreau sa ma int daca se potriveste si sa merg la sigur
  • mxxa

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sal. este cineva ce vinde o trapa noua completa electrica WEBASTO HOLLANDIA 300 dar cere 300 euroi pe ea . asa ceva am si eu pe tigrul meu . din cate stiu trapa de pe calibra nu e aemanatoare ca si ce-a dp tigra
Skip ads

  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@iulian_medgidia:

Iti recomand sa mergi la un magazine de piese auto serios (Ex: Autonet).
Aia au baze de date complete, si iti pot spune exact daca trapa de pe Calibra este aceiasi ca si pe Tigra. Trapa vine ca si piesa de schimb care are un cod unic, si daca se potriveste pe mai multe masini, o sa scrie acolo.
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@iulian:

Am facut o cautare pentru tine. Vezi aici:
http://www.migweb.co.uk/for...sunroof-kits.html

Pare-se ca Tigra/Calibra sunt compatibile.

Mai departe, daca stii ce piese sunt defecte, vezi la un importator serios (Eu recomand AutoNet) ce preturi au acele componente. 99% ca se pot lua piese pentru trapa si nu doar trapa intreaga.
Cat despre dezemembrari, nu odata mi-am cumparat cu 100 de RON pe original si noua, o piesa pe care in dezmembrari cerea 100 de Euro.

Eventual incerca sa iti gasesti o trapa pe eBay. Nu este voluminoasa si s-ar putea sa faci o afacere foarte buna. Eu am agatat foarte multe piese si consumabile (noi) de pe eBay, la pret de nimic (omul isi lichida stocul, etc).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR