Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
[quote="andronachi victor"]salut.am astra f caravan,x14nz,44kw,8v.consumul pe e85 este urmatorul:
-cu 80/h-4,8
-cu 120-140/h-5,6
-in bucuresti cu 6l am facut 82km
-am 15 km dus+15 intors.dimineata fac 20min.,dupa amiaza cam 1h.
ma declar extrem de multumit si acesta este unul dintre motivele pt care nu o vand.
hai ca asta cu 120-140 viteza e tare la consum.poate doar daca ai facut 2-3 depasiri la viteza aia.la 120 constant consuma exact 6.8-7.0.sunt date de producator si poti sa contrazici cat vrei.si eu am tot astra f si stiu ce spun.iar 7.5 consum in bucresti deja o dai in vise.inseamna ca in ploiesti iti consuma max 5.din cauza celor cu declaratii false sutn oamenii care se chinuie sa scoata si ei asa ceva.normal ca nu poate.@alexey incearca sa privesti realitatea.c14nz consuma mult in oras .si asta ca motorul este mic si esti obligat sa tragi de el.peste 110 este aceeasi problema.aerodinamica si greuttea isi spun cuvantul la 60cai
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Problema sta si in norma euro.
Astra F C14NZ, E2, 1000Kg, 60cp consum extern 6-6,5%
Corsa C Z10XEP, E4, 1000Kg, 60cp consum extern 5%
Am ales masini cu aceeasi aerodinamica, greutate, dar diferenta este la cilindree chiar daca au aceeasi CP. Marele secret ca e motoarele mai noi sunt mai economice. C14NZ are avans fix, nu are senzor detonatii, larghete mare la ardere completa si ajustare optima amestec. Motoarele noi se lupta pentru o dozare perfecta amestec si ardere completa.
De asta se tot spune ca motoarele noi sunt mai economice si mai putin poluante.
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cu astra f 1,4 -x14nz-benzina consum:
afara -6l la o viteza constanta ce nu depaseste 100 km (4 persoane)
interior-10l (fac 10 km zilnic) asta in conditiile in care am schimbat sonda lambda inainte aveam 12 l consum in interior iar la exterior nu s-a modificat nimic.Acum in sezonul de iarna probabil ca imi ia 12 in oras(un consum normal consider eu )
@alexey sincer asta este consumul nu cred ca poti scoate un consum mai bun
  • keta

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Astra F Caravan 1,4 motor X14NZ catalizator schimbat, bujii schimbate, ulei nou, filtru de aer nou, IAC curatat.

In medie fac cam 15 km pe zi in oras si cu 25 l benzina merg cam 230 -250 km functie de trafic. In Sibiu la ore de varf.
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
al meu e monopunct...e din ala mai vechi ...e copilul carburatorului...nu am IAC...
Smile
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pentru naniacostin:
1-esti mai "batran"ca mine pe forum ,dar nu stiu la ani si este normal sa ai dreptate.
2-nu am facut pe nimeni mincinos,am facut referiri strict la masina mea.
3-nu am intrat in aceasta discutie sa ma cert cu nimeni,nu imi place.
4-nu vreau sa ma laud la nimeni,am spus o parere despre consumul masinii mele(am ceva de castigat?nu.)
5-pentru cei tineri si cei batrani sa stiti ca 50% din consumul masinii ti-l da stilul de condus.daca schimbi a-ntaia la 4000 o sa ai un consum si de 20% cu toate ca mergi cu 80km/h.foarte mult conteaza schimbatul treptelor de viteza,este adevarat am un stil de condus mai batranesc.cand plec cu masina plec de placere nu la curse.mai ales cand ai un bebe dupa tine,este asa nania?
6-este ultima oara cand mai spun ceva despre masina mea,nu de alta dar nu imi place sa fiu pe post de "acuzat mincinos"
7-in timp ce unii viseaza la acest consum,eu traiesc acest vis.
8-doar atat mai spun:pe e85 la o viteza constanta de 80 afara si 50 localitate cu 30 l am facut 630 km.va rog faceti voi calculul si vedeti.
-imi cer mii de scuze celor care i-am deranjat(naniacostin) si promit sa nu mai vin cu alte "aiureli",nu vreau sa ma cert cu nimeni si vreau sa ramanem prieteni in continuare.va multumesc pentru timpul acordat si va doresc o zi excelenta.bafta si consum redus.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
consumul pe e85 il cred si eu.m acelasi consum si oricine merge cu 80-9- la ora.am reusit si consum de 4.6 cu c14nz mers la consum.cu c18xe am reusit si consum de 5.3 la viteze 90-100.dar dupa 110-120 c14nz consuma mai multa decat un motor mai mare.si asta din cauza lipsei puterii pe care masina il simte.cand am mers la durau am avut consum de 8 mediu.dar nu am mers sub 115-120 decat pe portiuni f mic.aici nu e vb de masina ta neaparat sau ca tu minti.poate nu ai calculat k consumul urban iar in exterior nu ai mers mult km cu 120.cand o sa motez mid si pe astra c14nz o sa fac poze cu consu instant la diferite viteze.apropo corsa cu motor euro 4 de 1.2l nu scoate consum mai mic de 9.5-10 in bucuresti oricum ai merge.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
apropo la 140-160 constant pe autostrada soarelui consumul a fost 12.metoda plin-plin
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Inainte de "G"-ul actual , am avut si eu un F sedan , C14NZ .
In mod frecvent , consumul nu a sarit de 5% in exterior , 100-110 in exterior , 60 in localitati . In Iasi aprox. 7%
Daca vreti sa faceti un calcul , am parcurs Iasi-Cluj-Iasi , 840km cu 40 de litri . Metoda plin-plin . Nu am mers la consum , vitezele au fost cele de mai sus . Traseul a fost prin Tg.Neamt - Poiana Largului - Vatra Dornei - Pasul Tihuta - Dej , atuci cand drumul nu era modernizat .
Cel mai "mult" mi-a luat pe Bucuresti - Cluj , prin Valea Oltului , doua persoane si portbagajul full 5,2-5,3% , pe autostrada constant 120-130km/h .
Nu aveam BC ca sa vad un consum instant la 120-130 , dar,din calcule, nu cred ca a trecut de 6%
Consumurile de mai sus se pastreaza si acum , dupa 3 ani de cand am vandut-o , lucru confirmat de actualul proprietar .
  • sorin13slo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 1993 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sonda de caldura se potriveste de la cielo
  • sorin13slo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 1993 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
uite eu l am modificat putin e mai nervos si tot consuma maxim 8
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ce ai modificat?
Skip ads

  • traian_p

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
http://www.trilulilu.ro/_OvsG_/3bcd2ed14c8fb1

am facut un filmulet...
se vede estul de evident ca pe clapeta se formeaza o pelicula destul de consistenta de combustibil, e normal ?

de asemenea sunt curios de ce scoate cumul acela prin capacul ala negru (respectiv prin furtunul care vine de la capacul motorului la plasticul care astupa corpul injector)... pot fi probleme din cauza fumului ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
traian_p nu e normala atita benzina, fumul inseamna ca motorul tau consuma ulei. Verifica toba de esapament si daca este afumata te pregatesti de segmenti eventual pistoane, simeringuri etc.
  • traian_p

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cantitatea in plus se benzina sa inteleg ca e din cauza injectorului sau a sondei de oxigen ?

hmm...ulei consuma, dar nu prea mult, adica de la schimb la schimb completez putin peste 1litru (fac schimbul la 10.000, iar uleiul folosit e Aral blue tronic 10W40 )

nu ma speria cu segmenti,simeringuri, si mai ales cu pistoane...
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cauta la cineva un injector pt o proba....sa mergi si tu cu ea putin , 1 zi, doua....
la ulei iti recomand asta:
http://www.selectroprod.biz...gh-Mileage-10w-40
fa si tu o proba....nu e o gaura mare in buget....
  • traian_p

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
as cauta...dar nu am de unde sa iau...
la desmembrari la mine in oras e cam "fata palida" ala de acolo si nu vrea sa imi dea sa fac proba...pe langa asta el cere 200lei/ injector...tre sa ma duc sa ved cat costa unul nou...


aditivul ala de ulei se foloseste pe o perioada luga, sau bagi un flacon si dupa un anumit nr de km tre schimbat uleiul ?...eu mi-am facut schimbul de vreo 2000km si nu as vrea sa il schimb deja....
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu e aditiv...e ulei pt masini cu mai mult de 100 mii , e un ulei de curatare...e la sfert de galon ...
iti sunt suficiente 4 bidonase...trimit baietii aia si prin curier , asa mi-am luat si eu...
nu mai stiu sigur, dar parca e pt 7-8000 km, nu mai mult...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:traian_p nu e normala atita benzina, fumul inseamna ca motorul tau consuma ulei. Verifica toba de esapament si daca este afumata te pregatesti de segmenti eventual pistoane, simeringuri etc.


O rugaminte as avea, pentru ca si eu am tot atata benzina :
http://www.youtube.com/watch?v=xqVIDeDrIfI

Cum arata un injector care merge normal ?
A facut cineva un filmulet ?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cate vad in filmulet, injectorul tau nu pulverizeaza foarte bine. prea se vede benzina care iese din el. La mine de abia se vede benzina cu ochiul liber, e un fel de ceata sub forma ce con.
@traian_p - un injector costa undeva la 700 ron.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR