Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
buna seara!
o sa va povestesc cum am fost inselat de acest domn toni de 300 de euro, am comandat din germania pentru ca aveam ceva mai multa incredere, o turbosuflanta. pe site unde sa comandat piesa scria ca piesa este originala si noua iar adevarul este cu totul altul: piesa este o chinezarie jalnica. nu recomand!
piesa a venit cu un joc in palete de circa doi milimetri. am luat legatura cu neamtul pentru a incerca sa returnez piesa si surpriza, avea deja teoria pregatita, stia ce are de zis in momentul cand o sa il iau la intrebari. o sa renunt pentru ca bani sunt la el si o eventuala plangere la politie probabil o sa ma tina doar pe mine pe drumuri dar macar voi cei care sunteti familia opel sa stiti cea ce se vinde pe internet.
TurboDietrich.de = no name, cinese, china, chinezarie jalnica, nu cumparati asa ceva, nu se poate returna, are baiatu strategia pregatita.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu zic sa incerci totusi si sa trimiti o plangere la politie in germania nu la noi. sunt sigur ca vor avea aia grija de el Wink
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ar fi o idee, dar cum se poate face asta?
  • ecstrim

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
http://www.polizei.de/nn_23...e.html?__nnn=true

Completezi campurile cu asterisc (nume prenume, email, subiect, mesaj) si la mesaj scrii ca ai cumparat online un produs de pe situl ala, produsul nu corespunde, ai incercat sa iei legatura cu ala dar vrea sa-ti dea banii inapoi si inchei intreband cum si unde poti reclama.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca si la noi la Protectia Consumatorului te pot ajuta.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
avem protectia consumatorului europeana. in principiu se ocupa de cei cu probleme cu companiile aeriene, dar intra si asta in atributiile lor de serviciu: http://www.eccromania.ro/
Sunt niste oameni foarte de treaba si foarte ajutatori. cand am avut probleme cu raposata malev, de la eu sa le dau 1000euro sa ma accepte in avion s-a ajuns sa ma accepte fara sa comenteze nimic.
Au fost foarte prompti si foarte draguti cu mine, si m-au sunat inclusiv sambata sa ma ajute sau sa imi faca update la problema.

Cat despre politie, poti face plangearea inclusiv la cea romana, si ea prin interpol va lua legatura cu cea germana.
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
problema e ca tipul stie bine cea ce face, piesa are garantie un an, insa am aflat ca garantia este valabila doar in cazul in care mai am si factura de la service, lucru care l-am aflat abia cand i-am zis ca vreau sa returnez piesa. in service nu am fost nici macar cand ma lasat pompa de injectie dar mai ales cu o banala de turbina. asta este portita lui si imi e ca si de fac plangere o fac degeaba. marea mea gresala este ca am montat piesa desi era vizibil ca are joc la fel ca a mea care era defecta. voi ce parere aveti, cred ca sunt putine de facut
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
fa o reclamatie la ecc si vezi ce zic. nu te costa nimic. factura de service faci tu rost daca e. te duci le dai banii de tva siti fac factura.. daca nu reclami si serviceul la opc-ul roman
Skip ads

  • strutu_cata

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Calibra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
tu ai citit inainte sa cumperi?
eu nu cred ca tu ai platit ceva si ai primit altceva.
de pe ce site ai cumparat?
pune un link aici sa vad si eu.
la orice piesa beneficiezi dde garantie daca piesa a fost montata la un service autorizat
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@strutu_cata - citeste de la inceput topicul si vei vedea ca a scris toata povestea...
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
im pare rau ca iti zic dar orice piesa are garantie doar daca e motata in service autorizat ( cu toate ca poate in garaj o montezi mai bine si mai corect decat la service dar asta e legislatia )
furnizorul poate sa zica ca nu e adevarat ca nu avea joc cand a trimis-o el ca poate tu ai montat gresit piesa si tot asa ..
nu se pot verifica nici cum aceste afirmatii ( nici ale lui si nici ale tale )
DECI : incearca sa faci rost de o factura de la service ca ai montat la ei , ulterior sa iti faca si o constatare la defect ( doar pe hartie) si poate ai ceva sanse sa mai recuperezi din prejudiciu


numai bine
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
buna seara! revin si eu pentru a mai clarifica un pic subiectul, eu aici in it nu am dat prea multi bani pe la service, adevarul e ca piesa a fost montata fara factura deci la mine acasa dar asta nu e o problema, mi se pare o operatiune mult mai usoara pe langa inlocuirea pompei de injectie ca de exemplu. as fi putut face rost si de o factura falsa dar m-am lasat pagubas pentru ca masina mea suiera din alte motive si acum functioneaza tot cu turbo ei vechi, posibil ca si cea noua sa functioneze bine. deci nu mai are rost sa insist sa imi dea bani inapoi, acum am un turbo nou de rezerva dar ctotusi ce e de condamnal la neamt e ca nu a colaborat pentru restituirea banilor
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adydela, ce treaba are garantia cu diferenta dintre ce s-a vandut si ce s-a livrat?
returul trebuia sa fie acceptat su suma rambursata pentru ca s-a livrat altceva. Asta pana sa ajungem la partea de montaj.
Adica tu imi zici ca imi dai piesa originala, si imi trimiti o chinezarie? Imi zici ca imi vinzi un mercedes, si imi trimiti un logan?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ceva e putred in Danemarca, zise Hamlet; si cred ca si aici e cam la fel.
Vanzatorul are un rating foarte bun pe Ebay, 98.9%. In ultimele 12 luni a avut doar 3 feedback-uri negative, cel al colegului fiind singurul referitor la calitate.
Al doilea negativ este pt ca a trimis gresit o alta piesa, al treilea este legat de modalitatea de plata.
In rest, are 278 voturi positive pe ultimele 12 luni, toti fiind multumiti de produse si de livrare.
Despre piesa, omul nu scrie nicaieri ca ar fi originala, nici nu are cum sa fie la pretul asta. Spune clar, NOU, AMBALAJ ORIGINAL.
La rubrica termeni si conditii, vanzatorul spune clar ca montajul si testul se efectueaza de personal autorizat, eventualele reclamatii se fac pe baza unor teste efectuate de personal calificat.
Din ce banuiesc eu, colegul @aurel a avut o alta problema la masina, a banuit a fi turbina, a schimbat-o degeaba in final, chiar el recunoscand ca alta a fost defectiunea si masina merge cu turbine veche.
Asa ca ce colaborare ar trebui? El singur a comandat piesa, daca vanzatorul stie ca ti-a trimis o piesa buna, de ce ti-ar trimite banii inapoi atat timp cat tu nu ii demonstrezi ca era defecta? Nici macar nu era made in China, vanzatorul i-a raspuns, este made in EU.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@je nu platesti un mercedes cu banii de logan Smile , nu ma intelege gresit nu tin partea vanzatorului dar nu putem face chiar cum vrem noi . In legatura cu faptul ca ii zice ca trimite original si ii da chinezarie nu e etic profesional , dar in DE nu se complica ei cu asemenea chestii cel putin asa cred eu
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa ma bag si eu in seama.
Colegul nostru a gresit comandand ce nu trebuia, acceptand tacit niste conditii de livrare cu dichis.
Dar voi nu sunteti satui de reclame mincinoase? Pentru ca textul cu "ambalaj original" e o lozinca de marketing foarte atent gandita. Ceea ce ma duce cu gandul la premeditare. Asta inseamna rea intentie de la inceput.
Ti se arunca in fata un text bombastic. Text care la prima vedere, pentru un om obisnuit, de buna credinta, nu ridica semne de intrebare. Totul tine pana ai comandat si ai platit produsul. Cand ai realizat ca de fapt e o mica teapa, analizezi atent textul pe baza caruia ai comandat produsul si constati magaria.
Eu unul, m-am aturat de smecherii de genul asta. Din punctul meu de vedere ar merita o gramada de reclama negativa pe net, plus o reclamatie la politia din tara lui.
Pentru moment, pentru pagubasul nostru, nu sunt sanse mari sa-si recupereze banii, dar daca macar 2-3 pagubiti mai fac asta, poate se sesizeaza cineva. Si daca macar cativa tepari de genul acesta sunt "trasi de urechi", poate se mai limiteaza astfel de magarii.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dar in momentul in care ti se cere un pret de 300 de euro pe o turbina, stiind si fiind constient de cat costa una originala nu iti pui niste intrebari ca si comparator?
Inca o data spun, initiatorul topicului cred ca a avut alta problema la masina, a schimbat turbina cu cea comandata, normal ca nici cu asta nu a mers si din nestiinta de cauza a dat vina pe vanzator si pe produs.
Poate aveti timp si va uitati la toate feedback-urile date vanzatorului de diversi cumparatori si va convingeti singuri.
http://feedback.ebay.de/ws/...&myworld=true
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tu crezi ca toata lumea are capul plin de liste de preturi la pise auto? Cei care s-au mai lovit de problema, poate stiu pretul corect, dar restul ?
Am spus ca si pagubitul nostru are vina lui. In opinia mea.
Dar daca este adevarat ce spune si anume expresia "ambalaj original", atunci in ochii mei, acel vanzator este descalificat. Ce cauta acea expresie in textul de prezentare? Nici macar nu poti da vina pe eroare de traducere cu Google Translate.
Ca are feed-back bun sau nu, deja conteaza mai putin.
Daca totusi este un vanzator cinstit si acea expresie este accidentala (varianta in care nu cred absolut deloc), atunci este inconstient.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR