Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Vectra GTS1.8

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. am si eu o vectra c gts din 2004, motor 1.8 122 cp. eu as vrea ceva mai puternic , asa ca tot incerc sa o vand dar vad ca acum se vand din ce in ce mai greu masinile. am incercat sa ii fac remapare, dar nu prea au putut sa imi citeasca softul si oricum mi-au spus ca nu prea se merita pt ca nu prea se simte mai nimic. de curand mi-a dat cineva o idee--- sa ma interesez daca se poate pune turbina pe acest tip de motor?eu sunt dispus sa platesc, am inteles ca duce in jur de 1500-2000 euro. stie cineva daca se poate acest lucru?si unde? sau mai e cineva care a facut asta? cam ce ar mai trebui schimbat la ea? mentionez ca nu m-ar interesa daca ar consuma mai mult masina.Va multumesc.
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca acum motorul e aspirat, cred ca duce mai mult de atat...trebuie sa-ti iei turbina, intercooler,traseu pt. intercooler, evacuare si resoftare.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
iti cumperi un kit turbo complet cu toate accesoriile de mai sus , iesi pe undeva pe la 5000 de lei . Saerch pe goolgle ca sunt cativa care aduc asa ceva si le si instaleaza
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
N-ar fi rau sa fie doar atat...asa mi-as pune si eu turbo.Eu am Gasit la Dbilas pentru motorul meu si costa undeva pe la 5000 euro.
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
app... odata ce montezi turbo e clar ca masina ta va consuma ceva mai mult! cand vb de putere nu te mai uiti la consum asa ca mai bine ramai cu 122 de cai Wink
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Problema este sa gasesti pe cineva sa iti faca asa ceva si sa nu ai probleme....in rest de facut se poate face orice Wink
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt de parere ca nu ai sa consumi mai mult decat daca ai sa-i dai in gusa. Altfel, 122CP oricum consuma mult, fiind mult subdimensionat pe VectraC. Problema e ca eu nu cred ca e asa ieftin. Nu e vorba doar de turbina si intercooler, ci de mult mai multe. Cam asa e pe la altii:

Metal grille scoop, Flowmaster air intake system, Flowmaster inlet manifold, Dbilas Turbo Manifold, Turbo unit, Dump valve, downpipe (including 100cell sports cat so that emissions will pass a UK MOT test) and software along with all taylor made pipes and hoses.

The kits generally offer 40% extra power on a standard engine.

Sursa:
http://www.regal-shop.co.uk..._Conversions.html

La pretul asta, mai bine o vinzi si iti iei 2.0T 175CP.
  • Vectra GTS1.8

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok.ms. pai asa fac, ma chinui sa o vand , dar e greu tare...Sad((
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
magarilor, i-ati taiat elanul.
cine crezi ca apreciaza o vectra c cu suspensie si dotari de gts din 2004 la o valoare onorabila cand piata e plina de excremente bulgaresti.
Daca as fi in locul tau cu 2000E treaba ar fi cam asa: turbina undeva la 3-400E, probabil fara geometrie variabila, e complicat de implementat comanda, se taie teava de esapament, se pune flansa se fixeaza turbina, probabil va exista pe undeva si un orificiu de ulei cu presiune, furtunul de presiune la arteca jilava aproape moca, un intercooler probabil de iveco, ar trebui sa ai loc destul in fata.
Singura problema ar fi softul, poate ai noroc sa gasesti un unicip pentru ea desi la opel e cam naspa piata, altfel neamtul de la eds iti va lua 500E si te va chema cu masina la el, n-ar strica sa dai o fuga la master tuner, poate stiu ei mai multe referitor la soft.
Daca facem o analogie cu audi 1.8 si 1.8T castigul ar fi cam de 30 cai dar pentru atata bataie de cap ar trebui sa ajungi macar la 50% in plus, nu stiu daca te va ajuta dinamica motorului la atata putere dar daca nu evident tot trebuie schimbata, alta faza naspa.

Din experienta mea iti pot spune ca dormi muuult mai linistit cu ea stock, nu iti crapa imbinarile, nu iti rasufla flansa, nu iti da apa pe la noile furtune nu ti se pare exagerat zgomotul motorului, nu ti se strica piesele facute custom la strung, nu trebuie sa stai la cheremul mecanicilor de ocazie, nu trebuie sa strangi din buci cand o calci la blana etc.
Eu am trecut cu "succes" prin toate cele enumerate si inca nu mi-a pierit pofta, dar daca as trage o linie de cand am inceput si cand am terminat... e cale lunga si nu cred ca as mai fi dispus sa o repet, dar e si satisfactia cand dai fum la un cocalar in audi 1.8T iar tu (eu) esti pe un amarat de 2.2 dti
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu sincer iti zic asa, daca ai tu asta in sange+bani si timp si iti da atata satisfatie ca ti-ai tunat singur motorul...why not!
  • Vectra GTS1.8

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc ptr raspunsuri. nu ii mai fac nimic momentan ca e prea mare bataie de cap. ma tot chinui sa o vand ca am diferenta pt 2.0 turbo 175 cp sau o astra gtc 200 cp , am lasat mult la pretz , dar tot nu se vinde...P.S daca stiti pe cinava....ms
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR