Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare; as avea o nelamurire in legatura cu masinuta mea; este cea din semnatura...deci: am becul cu masina care derapeaza in triunghi pe bord si se aprinde normal cand pun contactul, apoi se stinge. La demaraj puternic, cand este polei sau nisip, deasemenea intra in functiune sistemul(TC). Insa, am incercat de cateva ori in mod voit in curbe sa reusesc sa intre si ESP-ul si nici un rezultat; mai mult, acum 4 zile, intr-o curba, cu putin polei si la viteza mare, am pus frana si evident ca a intrat in vrie(oare asa se scrie?) masina, moment in care a inceput sa alunece spatele dreapta..am luat de volan si a alunecat stanga..apoi miraculos si-a revenit pe traseu(in directia in care era orientat volanul). Cert este ca nu am vazut ca se aprinde ESP-ul din bord...iar la demaraj se aprinde.
Poate cineva sa-mi spuna, care are Astra G 2002 daca sistemul asta sigur Exclamation are ESP sau doar ABS si TC? Dupa cum se comporta, trag concluzia ca TC; cu toate ca am citit posturile de aici in care se sustine ca are ESP.
La voi cum se comporta ESP-ul?
Mentionez ca nu am erori ca sa faca nefunctional eventualul ESP.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu are ESP doar TC. La curbe luate violent, ESP intra si iti readuce masina pe traiectoria dorita.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pot exista Astra G dotate cu TC sau cu TC+ESP. Eu am ambele si pot sa spun ca @florinike, are dreptate, in momentul intrarii in derapaj, ai impresia ca "o mana apuca masina si o pune pe traiectorie" (intr-o exprimare plastica). Si mie mi-a trebuit mult timp sa imi dau seama de ESP, TC stiam ca am.
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok; am inteles si multumesc de raspunsuri....acuma, mai am o nelamurire: am inteles ca sigurantele sunt aceleasi pentru ESP si TC...doar pe un "tester" pot sa-mi dau seama sigur daca are ESP?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa iti dai seama facand un derapaj pe zapada (atentie sa ai loc larg de manevra si cam 40km/h).
  • ytip

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
He he...multumesc; astept cu nerabdare zapada:)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR