Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ptr vectra

http://www.picrack.com/001/other(3)/vectra_ac.JPG

am postat undeva prin forum ieri si ptr Astra cum arata instalatia completa de a.c.

Filtrul de polen trebuie sa fie undeva inainte de piesele nr. 5 si 13

Sper ca am fost de ajutor ,

Corvin
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
le-am spus ca acolo trebuie sa fie... degeaba.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
JURISTU ' a scris:Mirosul oricum ti-l baga in habitaclu.Singura solutie e sa pui pe recirculare cind vine duhoarea !!


Sau iti poti lua un filtru de polen cu carbon, care absoarbe toate mirosurile, si costa 1.300.000 in loc de 3-400.000 lei. Laughing
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Mda... o sa intreb. Insa nu stiu daca exista vreunul pt. Vectra A, sau nu...

Ma intereseaza un filtru care sa opreasca mirosurile din afara, pentru ca masina asta suge aerul de afara instantaneu, si ma izbeste orice duhoare - de la teava de esapament a celui din fata, pana la mirosul de metrou de pe Grigorescu...

O sa intreb la magazinul de unde-mi iau piesele....
Skip ads

  • alicip

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa stiti si voi ca filtru de polen nu absoarbe mirosurile neplacute de afara si doar impiedica intrarea prafului si a altor impuritati in masina prin sistemul de ventilatie. Cand apar aceste mirosuri singura posibilitate este sa inclizi clapeta care impiedica intrarea aerului din exterior. La Astra '92 C14NV este situat sub butonul de ventilatie.
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Oare Astra mea are filtru de polen? Are echiparea GL si e din '92! N-as vrea sa scot plasticele alea degeaba!! Sau stie cineva cum se scot fara sa rup ceva?
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
da.. nu mai e nevoie sa-mi explice nimeni!! Am gasit unde e si cum se schimba! Deocamdata l-am spalat pt. nu gasesc nicaieri la ora asta!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mai spuneti o data cum se spala va rog...si poate imi explica si mie de ce se aburesc geamurile in draci cand ploua dak e filtrul de polen infundat....eu am incercat sa-l suflu cu un compresor dar n-am rezolvat mare lucru...apropo...cum se procedeaza dak se aburesc geamurile pe timp ploios, in general? geamurile laterale nu le pot deschide (asta era sol la dacie) pt ca intra apa inauntru...am avut o ploaie torentiala cand eram tentat sa merg in marchariere... luneta era dezaburita complet iat parbrizul nu mergea nici sters...pur si simplu nu se lua aburul..ce poate fi?
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca filtrul e infundat suprasoliciti sistemul de ventilatie. Merge si curatat, dar cu bun simt (o data il cureti, dar la un moment dat trebuie totusi schimbat).
Cea mai buna metoda pentru a preveni aburirea este spray-ul anti-fog. Costa sub 10 RON si eu folosesc acelasi tub de vreo doi ani.
Se spala bine geamurile (pe interior Smile ), se pulverizeaza si apoi se sterge cu o carpa curata. Si doua-trei saptamani nu se mai aburesc. In functie de umiditatea atmosferica perioada este mai lunga sau mai scurta.
O alta metoda este spalarea lor cu o carpa imbibata in glicerina, urmata de stergerea cu o carpa curata. Puteti folosi glicerina citrica - se gaseste la cosmetice pentru spalat pe maini. Si daca tot vorbim de antiaburire, aceleasi metode se pot utiliza la oglinda din baie Wink
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
multam, o sa caut...chestia cu glicerina am suportat-o pe ruta sibiu-baltatesti...si m-a terminat la retina...adik e buna dar da un pic senzatia de lentila si pe mine cel putin m-a obosit, chit ca eram 'copilot'...o sa caut spray...cred ca pe parbriz a fost dat cu ceva din prostie ca se abureste prea rau...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu inteleg cum poate da senzatia de lentila. Poate daca nu o stergi bine si mergi cu parbrizul umed. Daca ai sters dupa cu o carpa uscata si tot te-a deranjat nu da banul pe spray, pentru ca si acesta are ca substanta activa tot glicerina. Eu am folosit spray-ul in masina si glicerina la oglinda din baie, dar nu ai cum sa iti dai seama... in afara de efectul antiaburire, bineinteles.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pai nu am sters glicerina ca nu ma lasa soferul...el cre ca era si un pic miop si nu realiza diferenta...deci efectul antiaburire se mentine si dupa ce stergi bine parbrizul?
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ma vad nevoit sa ma citez singur:

"Se spala bine geamurile (pe interior ), se pulverizeaza si apoi se sterge cu o carpa curata."

"O alta metoda este spalarea lor cu o carpa imbibata in glicerina, urmata de stergerea cu o carpa curata. "\

E nevoie sa pun si poze?
Cum sa mergi cu geamurile ude??? Shocked Shocked Shocked Mai bine aburite. Si eu sunt miop, dar crede-ma ca nu as putea merge cu parbrizul ud. Pentru asta trebuie sa ai probleme cu alte organe, situate in spatele ochiului.
Laughing
Cum am mai spus, efectul dureaza cateva saptamani, in functie de umiditate (de exemplu daca ai dat in iarna, toata vara nu se mai aburesc Laughing )
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
multam mult...sper ca am inteles
  • mikaela

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Daca filtrul e infundat suprasoliciti sistemul de ventilatie. Merge si curatat, dar cu bun simt (o data il cureti, dar la un moment dat trebuie totusi schimbat).
Cea mai buna metoda pentru a preveni aburirea este spray-ul anti-fog. Costa sub 10 RON si eu folosesc acelasi tub de vreo doi ani.
Se spala bine geamurile (pe interior Smile ), se pulverizeaza si apoi se sterge cu o carpa curata. Si doua-trei saptamani nu se mai aburesc. In functie de umiditatea atmosferica perioada este mai lunga sau mai scurta.
O alta metoda este spalarea lor cu o carpa imbibata in glicerina, urmata de stergerea cu o carpa curata. Puteti folosi glicerina citrica - se gaseste la cosmetice pentru spalat pe maini. Si daca tot vorbim de antiaburire, aceleasi metode se pot utiliza la oglinda din baie Wink
Sad
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine e sa-l schimbi! Ce e nou e nou!
  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Imi cer scuze ca inviez un post vechi dar am nevoie de ajutorul vostru. Azi am demontat complet bordul masinii mele din semnatura si am descoperit ca aeroterma era plina de pamant (dinacela de pune mama la flori). Am tot cautat pe net si toata lumea spune ca a auzit ca se poate adapta de la calibra, dar nu am vazut poze nicaieri. V-asi ruga daca se poate sa ma ajutati cu niste poze ceva de la o astfel de lucrare.

PS: Care credeti ca este mai premisiv la trecerea aerului un filtru de polen, sau 2 filtre sport conice K&N? (ma gandeam ca se adapteaza mai usor 2 filtre conice. Va multumesc anticipat
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e nevoie de adaptare , e posibil sa se potrivesca direct.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=27553 uite aici ca sa nu mai scriu odata.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai...nu e nici o legatura..filtrele sport sunt pt admisie aer in motor..filtrul polen e de fapt un filtru pt aerul care intra in habitaclu..e plat..nu stiu cum o sa adaptezi filtre conice in cavitatea aia care e proiectata pt un filtru plat...Eu zic ca filtrul de polen (habitaclu) a fost proiectat astfel incat sa nu treaca prea multe particule dar sa si permita trecerea unui debit de aer suficient incat sa nu apara fenomenul de aburire(condens) in interior
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
livcro poate ma poti ajuta si pe mine, am un Astra H caravan si vreau sa inlocuiesc filtru de polen,dar nu stiu unde este situat in masina si nici cum se schimba.Fii dragut si explica-mi si mie
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR