Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai treba dat jos torpedoul. apoi in gaura creata, cauti in partea stanga si o sa gasewsti 3 sau 4 suruburi de 8. Se demonteaza si alea si apoi treba sa mai actionezi niste cleme ca sa poti scoate filtrul afara. Da un pm cu adresa ta de mail...dupa cate imi amintesc am un tutorial facut in pdf.
Skip ads

  • puiu_pirneci

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1,3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la corsa d 1,3 cdti stie cineva unde e filtru de polen?
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
livcro ti-am trimis pm cu adresa de mail, te rog cand poti sa-mi trimiti si mie pdf-ul.
  • puiu_pirneci

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1,3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva unde este localizat filtru de polen la corsa d 1,3 cdti ?
Skip ads

  • motanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema .. unde este filtru de polen la opel corsa C 1.3 cdti 3 usi?
Multumesc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La corsa c ai acces la filtru prin compartimentul motor. e sub plasticul negru de sub stergatoare//sunt vreo 3-4 suruburi torx de desfacut. Daca esti un pic indemanatic nu e nevoie sa demontezi si stergatoarele.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut, maine trebuie sa ma duc sa-mi schimb toate filtrele. spuneti-mi va rog care e diferenta dintre filtru de polen cu carbune activ si fara carbune activ
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ala cu carbune activ absoarbe inclusiv mirosurile (cica-eu nu am testat)..e recomandat daca nu ai recirculare..e cam dublu la pret. Celalalt retine numai particule de marimea granulelor de polen, adica foarte mici..de unde si denumirea de filtru de polen.
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Ala cu carbune activ absoarbe inclusiv mirosurile (cica-eu nu am testat)..e recomandat daca nu ai recirculare..e cam dublu la pret. Celalalt retine numai particule de marimea granulelor de polen, adica foarte mici..de unde si denumirea de filtru de polen.

si daca am recirculare si imi pun si cu carbune activ? e doar de bine, nu?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
DAP. dar e in jur de 100-120 lei bucata
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:DAP. dar e in jur de 100-120 lei bucata

sa vad mecanicu ce are...cica are el piesele...e de incredere dar vad maine.merci mult.
  • motanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu pentru opel corsa C sau pentru ford fiesta am gasit filtru polen cu carbon activ la 50 ron
Skip ads

  • motanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:La corsa c ai acces la filtru prin compartimentul motor. e sub plasticul negru de sub stergatoare//sunt vreo 3-4 suruburi torx de desfacut. Daca esti un pic indemanatic nu e nevoie sa demontezi si stergatoarele.


Multumesc mult Very Happy misiune indeplinita l-am schimbat ... m-am chinuit un pic dar presupun ca data viitoare va dura numai 10 minute ca am invatat toata treaba Wink

Acum ma bate gandul sa schimb si filtrul de aer pt ca l-am cumparat odata cu ala de polen dar imi este un pic cam frica sa nu stric ceva ... am vazut ca tot capacul de plastic se tine in 4 suruburi in stea si tubul de transmiterea aerului in motor in 2 coliere ....... daca a schimbat cineva imi poate spune ceva tips&triks ? adica este greu?pot strica ceva?elemente sensibile nush...

Multumesc
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Filtrul de aer se schimba foarte usor, incearca si vei vedea.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Desfaci suruburile la filtrul de aer ,ridici capacul ,il scoti pe ala vechi ,il inlocuiesti si strangi suruburile si e gata Smile simplu si nu ai ce sa strici stai linistit
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In plus...sub vechiul filtru in cutia de plastic o sa vezi praf si nisip...poti sa il aspiri de acolo, sau sa studiezi un pic sistemul de prindere al cutiei; o demontezi si o speli pe toate partile. Ca sa iti fie mai usor, poti sa slabesti colierul dintre furtunul gros si debitmetru sa poti rasucu capacul si furtunul. Astfel nu o sa te incomodeze.
  • motanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:In plus...sub vechiul filtru in cutia de plastic o sa vezi praf si nisip...poti sa il aspiri de acolo, sau sa studiezi un pic sistemul de prindere al cutiei; o demontezi si o speli pe toate partile. Ca sa iti fie mai usor, poti sa slabesti colierul dintre furtunul gros si debitmetru sa poti rasucu capacul si furtunul. Astfel nu o sa te incomodeze.


pai stai asa, debitmetrul are 2 coliere , 1 pe partea cutiei si unu pe partea furtunului ce duce spre motor, zici sa il slabesc pe ala spre motor si o sa misc cutia cu tot cu debitmetru?
m-am mai uitat odata la el si unu din suruburi este exact sub debitmetru deci ar cam trebui sa il scot si pe ala din cutie:-s nu are nimic?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Slabeste-l pe ala care ti-e mai usor..ideea e sa poti rasuci un pic furtunul cu tot cu capacul de la filtru pt ca are tendita capacul sa cada pe cutie si te incomodeaza.
  • motanu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult livcro o sa vad eu maine cum ma descurc cu surubul problematic de sub debitmetru.
Acum poate ma injurati dar am vorbit cu tata si a zis macar sa fac toata treaba si sa ma bag sa schimb si uleiul +filtru ca am 10 000 km facuti de la ultima schimbare si filtrul de motorina ca.... de 2 ani nu l-a schimbat nimeni adica de cand am cumparato (SH) si nici fostul proprietar nu am de unde sa stiu cand l-a schimbat.
Intrebarile sunt ce filtru de aer am? sistem Purflux sau sistem Ufi ca amandoua sunt in lista de piese pentru corsa C ca a mea....
si referitor la filtru de motorina se poate schimba doar filtrul pentru ca am citit in diverse locuri ba ca ar merge schimbat filtru ba ca tre schimbat tot mecanismul.... asa am gasit Filtru Combustibil:Producator FRAM pret 90 ron si nush daca sa dau comanda sa nu dau banii aiurea

Multumesc mult again Smile

OPEL CORSA C 2004 HATCHBACK , 3 USI ; 1.3 CDTI ; Z13DT
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR