Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • zatarra

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am schimbat volanul cu unul din piele si atunci cand l-am luat persoana respectiva mi-a spus ca se potriveste perfect. Inainte aveam volanul acesta:


iar acum l-am inlocuit cu acesta:



Problema: cand vrau sa modific volumul din volan acesta claxoneaza. Functioneaza si claxonul de pe volan. Singura functie pe care o pot folosi de pe volan este cautarea de programe.
Are cineva vreo idee despre ce as putea sa fac? Merge programat?
Mersi.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa te uiti la conexiuni, din cate imi aduc aminte NU SUNT compatibile. Daca reusesti sa pui contactele noi dupa schema celor vechi atunci o sa mearga. Bafta !

CristianTM.
  • zatarra

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dupa cateva incercari am renuntat la idee.
am vrut sa adaptez cumva noile butoane la cablajul celui vechi dar nu se poate. butoanele noi sunt capsate pe cand cele vechi au un soclu ce intra in cablaj. e foarte mare diferenta intre cele doua. poate ca ar fi o solutie dar nu una care sa merite, asa ca am luat butoanele si cablajul de la volanul vechi si le-am montat pe cel nou. merge perfect.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ai pus butoanele vechi in locul rotitelor?
sau ai inlocuit cu totul chestia aceea de plastic pe care sunt puse butoanele?
eu am incercat si este mai mare aceea veche cu butoane decit asta noua cu rotite,
pune te rog o poza..
multumesc..
Skip ads

  • zatarra

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am luat totul de pe vechiul volan. cablaj, butoane totul. s-a potrivit fara nici o problema.
nu poti lua doar butoanele pentru ca nu au acelasi cablaj, iar cele cu rotite (dupa 2005) nu au soclu ci mufa (cablaj mai scurt) plus ca butoanele cu rotita au in schelet suportul de prindere in volan, iar suruburile din spate se prind direct in butoane.
am sa fac si o poza, dar nu prea am ce sa iti arat pentru ca la exterior e ca un volan 2002-2005 iar pentru interior nu cred ca am sa il desfac prea curand.
bafta la lucru.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Asa arata butoanele mai noi:





CristianTM.
  • zatarra

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pentru ce cd le folosesti. eu am cdr 2005 vdo si astea nu merg. folosesti cablajul unui volan inainte de 2005? si daca da ai reusit sa le adaptezi la cablaj? ptr butoanele astea si cablajul lor mie imi merge doar claxonul, iar sa le adaptez la vechiul cablaj nu mi-am batut capul.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vezi garajul meu, daca intrebarea imi era adresata mie.
Nu am facut nici o schimbare, e volanul original, butoanele originale, VectraC 2005.
Am incercat sa ajut un prieten care si el a schimbat tot asa volanul cu 4 spite cu butoanele rotunde si a trecut la volanul cu 3 spite, butoanele ca cele de mai sus si nu ii mergea NIMIC, numai claxonul ! La o verificare mai atenta, conexiunile vechi nu corespundeau cu cele noi, de aceea am zis ca daca reusesti ca butoanele noi sa le legi ca pe cele vechi, atunci o sa mearga.

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR