Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Off Topic: Apropo de leasing-ul asta. In genral se respecta scadentarul ala? In afara de ala si CASCO, RCA mai factureaza alte cheltuieli in timpul derularii contractului? Ma refer la chestii neplacute, "fabricate".
Rata dobanzii v-au modificat-o? La mine in contract scrie la dobanda "EURIBOR 3 luni", si ma gandeam ca desi am beneficiat de o promotie cu rata dobanzii, ca dupa 3 luni or sa mi-o schimbe.....
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Depinde de firma... Nu dau nume, dar am vazut cu ochii mei cum o mare firma de leasing a facturat pe perioada leasingului fel de fel de aberatii (taxa anuala, TVA la CASCO, taxe vamale!!! - la masina fabricata in EU; etc, etc). La mine se respecta, si la altii care au facut la ei de asemenea. O sa mai ai taxele administrative (parca 2% din CIP, cred ca si asta depinde de firma) si taxele de inmatriculare. Astea o sa le ai si la dealer pentru numerele rosii.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
1 luna si 3 saptamani. M-au spus ca 3 luni. La erebus
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mie mi-au spus ca o au pe stoc in Ungaria si ca mi-o aduc pana pe 1 noiembrie ( asta cam pe 5 luna asta)
Si acum cica e pe drum si m-au pus sa platesc deja casco incepand cu 1.
Ar trebui sa vina ... sper eu
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai ca sa intre in tara trebe CASCO... E pe leasing?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu dar ca sa circul cu ea da.
Si mi-au zis de la lizing ca o sa ma puna sa fac casco doar cand o sa mai fie cateva zile sa mi-o dea...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:mie mi-au spus ca o au pe stoc in Ungaria si ca mi-o aduc pana pe 1 noiembrie ( asta cam pe 5 luna asta)
Si acum cica e pe drum si m-au pus sa platesc deja casco incepand cu 1.
Ar trebui sa vina ... sper eu



pai de ce sa platesti casco?
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am invatat o chestie: nu ma mai enervez/agit cand e vorba de firmele de leasing si facturile lor... Oricum si oricat te-ai certa cu ei, ei vor avea dreptate... Si eu la inceput am facut mofturi, pana la urma am cedat si acum e liniste... In definitiv e masina lor, fac ce vor cu ea...
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
casco m-au pus sa fac incepand cu data la care se spera sa intre masina in circulatie adica 1. Mi-au si zis ca or sa ma puna sa platesc casco cu putine zile inainte de livrarea masinii . Probabil sa fie siguri ca in momentul in care se va pune in circulatie e asigurata.
Tot e bine ca mi-au facut discount la casco Very Happy
Si eu deja fac cu nervii .. nu mai am rabdare. Am sunat ieri si era pe drum....
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Zi-mi si mie cum e cu asigurarea CASCO cu reducere. Merge sa ceri discount si la CASCO cand masina e pe leasing? Trebuie sa o inchei si eu cu cateva zile inainte de a sosi masina (asa mi-au zis) si vreau sa stiu care ar fi conditiile ca sa cer discount la CASCO. Apropo: CASCO se refactureaza de catre firma de leasing, sau imi este facturata direct de firma de asigurari? Si daca este refacturata, ii pun astia si TVA? Am inteles ca la tot ce refactureaza firmele de leasing, baga si TVA, la unele chestii considerand ca este vorba de prestare de servicii. Oricum mai bine am face un topic despre probleme legate de leasing si firmele de leasing.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu chiar. eu am zis ca as fi interesat de tiriac asig . pt ca am auzit ca sunt seriosi dar ei ( bcr lizing) logic ca lucreaza mai degraba cu bcr asig. si asa am ajuns la 4 la suta leasing.
Se factureaza cu TVA ( 123 la 3 luni + tva ) pt ca , zic, ei, deconteaza si ei piesa cu tva
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi-au spus intre 10 si 14 saptamani si a venti in 7... Laughing
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
De unde aveti voi factura de CASCO cu TVA???? Dar ce sa ma mai mir, multe firme de leasing fac asa... CASCO si RCA nu sunt purtatoare de TVA! Eu nu am TVA la factura de CASCO!
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:nu chiar. eu am zis ca as fi interesat de tiriac asig . pt ca am auzit ca sunt seriosi dar ei ( bcr lizing) logic ca lucreaza mai degraba cu bcr asig. si asa am ajuns la 4 la suta leasing.
Se factureaza cu TVA ( 123 la 3 luni + tva ) pt ca , zic, ei, deconteaza si ei piesa cu tva

Este super bine ca ai prins 4%, majoritatea au cu 5.6% (Tiriac parca).
Nu prea tine explicatia cu TVA-ul, care ti-au dat-o, ca la persoane fizice, daca iei masina cu banii jos, la CASCO nu se ia TVA si tot asa se deconteaza pisele (adica cu TVA), ce naiba, am avut si eu o reparatie la masina facuta pe asigurare si nu mi-a bagat nimeni unghia in gat pentru TVA. Asta este gaselnita firmelor de leasing.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu chiar. majoritatea se invart intre 4.5 si 5 la suta
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Esti sigur? Mie la toate simularile de rate care le-am primit de la dealeri cu CASCO la Alliantz(toti ii laudau ca lucreaza cel mai bine cu ei, desi eu am o experienta nefasta cu ei, probabil toti se refera la decontari cand zic ca lucreaza bine cu ei), aveau prima de 5.65%. Cele mai mici le-am primit cu Unita la 4.65%.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mda, n-as putea sa iti spun exact, doar ce am vazut eu.
Ce-i drept toti ii lauda pt seriozitate. cel putin privind decontarile. Asta pentru ca nu e convenabil sa te duci cu bani din buzunar si apoi sa astepti banii de la firma de casco
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am la Unita, 4.65, si au decontare directa cu Di-Bas. Mai mult nu m-a interesat. Mai puteam alege Generali (nu-mi place numele) si Tiriac (nu-mi place persoana). Alegerea a fost foarte simpla.
  • basgan dan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am depus avansul pe 28 08 2005, am primit masina pe 27 10 2005.
Deci 2 luni. Totul a fost ok la receptie, ramine sa ma acomodez cu ea (astra clasic 1,4), nu am mai condus decit un damas si sunt cam bulversat acum.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Fix acum 10 zile (21-X), mi-a zis dealerul ca masina e in tranzit spre Gyor si ca in 3-4 saptamani soseste. Astazi 31-X, ghiciti unde se afla masina?....in tranzit spre Gyor !!!!. Foarte sec dealerul mi-a zis ca in 3-4 saptamani am masina.
M-am uitat pe harta sa vad si eu unde este Gyor-ul asta si unde este fabrica, si imi pare neverosimil ca masina sa faca 2 saptamani intre cele doua orase, avand in vedere ca Gyor este punctul de tranzit unde masina va stationa. De fapt nici nu a ajuns inca la Gyor!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR