Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce formalitati presupune cumpararea unei masini noi dar stiu multe destule despre transporturi. Iar un transport in Europa nu are cum sa dureze 10 zile. Este o scuza gasita de dealer, nu imi vine sa cred ca poate fi un viciu de organizare. Ar fi interesant daca mai multi cumparatori s-ar asocia si ar organiza singuri transportul. Adica sa solicite o data exacta la care masinile pot fi incarcate pe trailer si sa trimita un camion la locul convenit. Sunt convins ca ar costa si ar dura cu mult mai putin.
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
O sa vedeti ca aceeasi istorie este si la VW, si la altele. Nu e numai la Opel. Masinile alea nu sunt pur si si simplu puse pe trailer la fabrica si trimise direct in parcul din Ungaria... Asta e parerea mea. A, daca masina era "stock", adica exact ca in oferta fara nici o optionala, venea sigur mai iute.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu ma legam de faptul ca nu ajuns nici macar la Gyor. Ei acum 10 zile mi-au comunicat ca e in tranzit spre Gyor, adica e deja pe drum. Sunt 415 km intre Gliwice si Gyor, din care jumate pe autostrada. Sunt dubiosi rau astia la transporturi. Si impinsa si tot era la Gyor pana acum.
Inseamna ca cei 1000km dintre Gyor si Bucuresti astia or sa-i faca intr-o luna in ritmul asta.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu, din momentul in care masina e pusa pe trailerul romanesc, in maxim 2 zile ajunge aici....
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ptr Fm:Masina mea a facut 3 zile de la Eisenach pina la Gyor si restul de timp
adica mai mult de o luna de la Gyor in Romania.
Singura explicatie care am gasit-o (exceptind n explicatii ale dealear-ului) este ca GM vinde f.mult anul acesta si are multe comenzi de onorat.
(http://www.gmeurope.com/news/2005/news_051010.html)
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Asta ar fi o explicatie pentru plecarea cu intarziere a masinii, nu pentru timpul de tranzit.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Azi am fost la dealer si mi-a spus ca masina a ajuns la Gyor, deci tranzitul asta spre Gyor a durat mai bine de 3 saptamani (probabil ca a stat de fapt in parcul celor de la fabrica). Acum, acesta, sustine ca cei 1000km pana in Romania ii face in 2 zile, asta din momentul in care pleaca din Gyor. De asemenea mai sustine ca toata operatia va dura maxim 10 zile lucratoare incepand de azi. Astept sa o vad si p-asta.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La mine a durat fix aceste 2 zile din momentul plecarii din Gyor.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mi-a venit.
a durat 3 saptamani.
putin comparativ cu altii Smile
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Poate era pe stoc modelul. Eu inca mai astept. Tu la ce dealer ai comandat-o si ce versiune e?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din semnatura ....
la radacini.
dap a fost pe stoc Smile
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu pot sa cred cat de vraiste sunt dealerii astia. Luni mi-a zis ca masina a plecat din Gyor si ca azi ajunge. Azi am avut nevoie de o hartie de la dealer, am fost pe acolo si l-am intrebat daca a ajuns. Mi-a zis foarte calm ca nu crede ca a plecat din Gyor, ca daca pleca il anuntau !. Aceeasi persoana.
Deja nu cred ca masina poate fi livrata in alea 10 zile lucratoare de care zicea el. De fapt ei cred ca te mint cu buna stiinta si se incurca in minciuni la un moment dat.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la mine a ajuns relativ bine. a intarziat o saptamana fata de cele 2 pe care le promisesera. am facut scandal si am obtinut scutire de taxa numere (1 mil), boxe sony in usile din spate si covorase Very Happy
Fa si tu scandal si cere-le. da-i in aia masii ca si asa isi trag o gramada de bani de pe urma masinii.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Chiar as fi curios cat platesc ei real masina. Oricum am negociat la inceput pretul si mi-a facut reducere destul de mult. M-a interesat mai mult reducere financiara nu in accesorii.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma masina a sosit in a 10-a zi lucratoare (Vineri) dar nu am putut sa o ridic pentru ca:
-nu a avut RCA-ul de la soc de leasing, in conditiile in care este incheiat din 19-XI-2005. Pur si simplu nu s-a ocupat de problema (ii trebuia o copie ordinara pe fax, ca sa imi ridic masina). Probabil ca daca nu il mai trageam eu de sireturi ma anunta si el pe Marti incolo, cand incepea sa il incurce prin curte. Daca le dadea un mail macar, de Vineri de dimineata si pana seara era tot timpul. Daca imi dadea un telefon ma duceam eu si aduceam copie dupa RCA de la firma de leasing. Dar ma rog, bucuria e ca am vazut-o, maine (Luni) ma duc sa o iau, daca nu intervin cine stie ce factori;
-dealerul nu m-a anuntat (m-am dus eu sa vad daca a ajuns).
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am ridicat-o ieri pana la urma, dupa un circ mare cu RCA-ul, care a durat 2 ore. Prima impresie este excelenta (am facut deja 150km), nu e deloc puturoasa cum zic unii si am cu ce sa fac comparatie avand in vedere ca am mai condus diesel-uri.
  • Mary

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Masina comandata pe 27.10.2005 a sosit pe 19.01.2006. Nesimtire curata , ei au spus ca dureaza 8 saptamani .Casco 4% adik 810 euro si asigurarea 390 ron.
  • Luco

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu am comandat-o pe la sfirsitul lui noiembrie 2005 si mi-au zis 8-10 saptamini, au trecut pe contract 10, dar m-au asigurat ca vine mult mai repede;

10 saptamini se implinesc pe 17 februarie; am sunat sapt trecuta si mi-a zis ca e in tranzit intre sectiile din fabrica si ca va mai dura o luna, dar pe de alta parte mi-a mai zis ca va veni mai repede cu vreo doua saptamini decit termenul precizat in contract.

voi ce intelegeti din asta?

daca se depaseste data inscrisa in contract, pot solicita anumite daune?
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am comandat de la Opel-Victoria Brasov, un Opel Astra Clasic II 1.7CDTI si mi-au zis un termen de livrare 6 saptamani, mentionez ca masina trebuia produsa ... Cat te realist este?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mi s-a spus ca dureaza intre 5-8 sapt, dar ca cel mai probabil ajunge in 6 sapt.

comandata in 30.01.2006, primita in 16.03.2006
Autoglobus2000 - Timisoara
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR