Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am tot citit in presa de tot felul de evenimente in care au fost implicati motociclisti iar azi a culminat cu un link de pe un forum, cu un accident mortal pe DN1. m-au intrigat mai multe aspecte. nu stiu de ce au impresia ca au regim special pe strazi si se cred niste victime ale "conservarilor". azi am aflat ca asa ne numesc. voi ce parere aveti:


http://www.motociclism.ro/f...p?showtopic=46891
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Teribilisti vor exista in orice tabara dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam imi pare sincer rau sa aud ca aproape in fiecare zi mai apare inca o victima in randul lor, este absurd ceea ce se intampla (vieti pierdute) chiar daca de regula acestia sunt autori morali ai tragediilor
Am prieteni care au aceasta pasiune si ma rog pentru ei
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Dumnezeu sa-l ierte, respect motociclistii dar si acestia sunt oameni si gresesc.... La noi un eveniment rutier se soldeaza cu masina in service o luna si trece neobservat, la ei un eveniment similar se soldeaza din pacate cu moartea....
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
-Sincer nu stiu ce sa zic,normal ca-mi pare rau,doar este vorba despre viata unui om si odata luata,nu mai exista cale de regrete sau intoarcere.
Cert mai este un lucru,cand vezi un motociclist la distanta foarte mare,e destul de greu de apreciat viteza,pt ca stiti bine,sunt acei nebuni care au carnet si motor de 1 luna,iar ei zburda pe sosea cu 200km/h sau mai mult,in conditiie in care majoritatea soferilor nu sunt obisnuiti sa-i vada in trafic si cand consideri ca ai timp sa treci,intr-o fractiune de secunda a si ajuns sa te loveasca.Mie mi-a tare frica de motoare,nu m-am urcat niciodata si nici n-am s-o fac...tocmai ca sa evit astfel de evenimente.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
malekAdi2 a scris:...,sunt acei nebuni care au carnet si motor de 1 luna,iar ei zburda pe sosea cu 200km/h sau mai mult....


nu era cazul lui Schultz Sad

R.I.P.
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Se poate,nu am spus asta...ma refeream strict la cei care n-au minte...nu am incercat sa generalizez in nici un fel.Inteleg ca ti-a fost prieten,imi pare rau...si pt el,dar si pt sofer,care probabil ca va astepta o sentinta...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu mi-a fost prieten.... dar il stiam, auzisem de el mai exact, prin altii.... nu asta conteaza...
vroiam doar sa clarificam cum statea treaba cu el... omul participa la curse... nu era novice...

e drept ca exista fffff multi fara pic de minte, dar asta e valabil indiferent de numarul de roti!

Crying or Very sad
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:

e drept ca exista fffff multi fara pic de minte, dar asta e valabil indiferent de numarul de roti!

Crying or Very sad



cat se poate de adevarat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
prea multa inconstienta in randul lor, este normal sa se intample asa ceva. ei ar trebui sa fie muuult mai vigilenti decat cei care conduc masini, din pacate este exact invers. am vazut o gramada de depasiri la limita facute de acesti indivizi. dupa parerea mea ar trebui super mediatizate aceste cazuri in randurile motociclistilor poate asa au mai multa grija de viata lor (si a altora).
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:
.....
ei ar trebui sa fie muuult mai vigilenti decat cei care conduc masini, din pacate este exact invers.
....


si ma rog, cum ar putea el sa prevada ca tu ai 3 oglizi pe masina si nu esti in stare sa folosesti nici una Rolling Eyes Evil or Very Mad

... ma rog nu ma refer la tine, ziceam asa in general...
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ce bine ca am fost inspirat cand am lasat motoru' de 650 cmc in afara activitatilor mele de calator pe x roti...
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:
ktapet a scris:
.....
ei ar trebui sa fie muuult mai vigilenti decat cei care conduc masini, din pacate este exact invers.
....


si ma rog, cum ar putea el sa prevada ca tu ai 3 oglizi pe masina si nu esti in stare sa folosesti nici una :roll: :evil:

... ma rog nu ma refer la tine, ziceam asa in general...


pai tocmai ca nu poate sa prevada ce fel de sofer are masina din fata trebuie sa fie foarte vigilent
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si ce sa faca el saracu Rolling Eyes ... sa isi cumpere soseau lui Shocked

eu cred ca suntem datori sa ne respectam reciproc... si atat ei cat si noi trebuie sa respecte regulile... ca nu le-au scris aia degeaba sau la misto
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
a cui este vina..e clar. intai te asiguri si apoi faci manevra.
insa daca cel ce intoarce (nu stiu daca e cazul acesta) are vreo 50 de ani si conduce o masina veche (sa zicem o dacie de acum 20-30ani) ce se intampla? pai pana se asigura, pana demareaza, pana trage de volan si intoarce...asta ia ceva timp. daca motorul venea cu 200km/h...orice calcule sunt de prisos.

respect toti participantii in trafic, indiferent de nr de roti...dar cred ca in principal ei trebuie sa fie mai constienti de pericole...fiind mult mai expusi.
sunt multi care merg f frumos si atenti...insa e grav ca printre ei sunt si destul de multi teribilisti.

ca sa nu mai zic de cei cu scuterele ce se strecoara printre masini la semafor si iti ating oglinda sau mai rau, aripa...cunosc cazuri patite.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
200 km/h clar nu este o viteza adecvata conditiilor de trafic.... asta este indiscutabil Sad
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poate ca nu s-a asigurat...dar e posibil si sa se fi asigurat si sa fi crezut ca are timp berechet sa faca manevra, fara sa poata aprecia corect viteza...acum fie vorba intre noi...de cate ori un om obisnuit are ocazia sa vada vehicule circuland cu viteza asta pt a recunoaste viteza la o simpla asigurare ... eu as acorda circumstante atenuante si conducatorului auto.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Oameni buni cititi topicul de acolo.Sunt 18 pagini pline de RIP uri si suspine ....dar asta nu poate aduce pe nimeni inapoi. Dupa ce am varsat cateva lacrimi datorita faptului ca unii nu stiau cum sa faca sa tina lumanarea aprinsa in timp ce cel pe care il cunosteau zacea sfartecat in fata lor, intins sub un cearceaf .....am iesit sa ma intalnesc cu un prieten si am stat ceva de vorba....aprox. o ora ...timp in care 2 indivizi, una fara casca si altul cu fugareau un suzuky trecand la milimetru pe langa masinile din trafic....in jur de ora 18.00 cu viteze ce depaseau cu mult 100 km/h.

So..fiecare chestie are partea ei taioasa. Asa ca ...pe cat de mult imi pare rau ca a murit Schultz .....si altii ca el ..pe atat de tare ma mania ala astazi cand gonea cu motorul printre masini cu viteze ametitoare...

Referitor la accident: la 200 km/h se parcurg 56,3 Metrii pe secunda.La 5 secunde cat zice in carte ca tre sa asiguri inseamna cam 250 de M. La 250 de M cum sa vezi tu un motor fara faruri aprinse....in nebunia aia de trafic, in zona de oras, in conditiile in care afara era un soare teribil de puternic
Confused
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
doamne, ala mergea cu peste DOUA SUTE DE KM LA ORA si se astepta sa il poata vedea in timp util soferul? saracu om, probabil o sa intre nevinovat in puscarie si o sa aiba un prost pe constiinta o viata intreaga. sa se duca sa isi rupa gatul pe circuit nu pe strada.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
din cate vad eu in poza, passatul este lovit in spate, nu in lateral, in aceste conditii legea nu prea are ce sa-i faca soferului.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am sa scriu si eu parerea mea aici. Initial am vrut sa postez si eu pe forumul acela, dar mi-a fost lene sa fac 1 user pt 1 post.

Am sa incep sa subliniez din nou ceea ce ma atrage la acest forum, mai exact calitatea userilor si a posturilor. Cine a citit topicu acela stie.

Ca sa o scurtez, in data de 18 noiembrie 2005, la ora 3 noaptea, ma indreptam cu prietenul meu intr-o dacia solenza spre bucuresti. Meream si noi pe ideea "noua nu ni se poate intampla". Si uite ca, dupa Severin, intr-o curba, am derapat (prietenul conducea) si am lovit un cap de pod. Acul de la vitezometru s-a oprit la 130 km/h. Din fericire nu am patit nimic, asta doar datorita centurii. Ceea ce vreau sa sublinez a fost socul fizic pe care l-am simtit in momentul impactului.

Ideea mea, daca intr-o masina am simtit un soc imens, ce sa zic de un inconstient care merge cu 200 km la ora. Pe motor... Tre sa fi foarte incostinet sa mergi cu asa viteza.

De cand am facut accident eu gandesc asa "cand te cheama, moarte nu e interesata cine a fost de vina". Asa ca... cea mai buna pilda din acest topic ar fi: paziti-va voi cat puteti! Evident ca daca e sa se intample se intampla, dar macar ai minimizat sansele sa se intample.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR