Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salut

Nu stiu daca a mai patit cineva ceva.Am un Opel Corsa,cumparat nou la inceputul lui 2006.Nici o problema pina acum.De citeva zile,pe o portiune cam de dimensiunile presului mic din spate,este apa sub mocheta mereu.Cind apas cu degetele iese apa. Este o perioada ploioasa .Ploua in fiecare zi aici.Dar nu imi pot imagina cum poate intra apa incit sa fie imbibata mocheta din spate destul de serios cu apa.M-am uita atent,nu intra apa prin geam sau portiera ,care de fapt sunt inchise bine.

Bineinteles ca am tamponat cu servetele si am absorvit o mare parte din apa.Acum e doar umeda mocheta.Dar azi dupa ce am tamponat cu servetelele ,dupa ce am mers 6 km am observat ca iarasi este apa in mocheta.Afara ploua.

Ati mai avut o asemenea problema?
Cum este posibil sa intre apa pe dedesupt? Caroseria si tabla nu au garantie? Parca 12 ani stiam

Astept ,dragii mei un sfat.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sub mocheta sunt niste gauri de scurgere in care sunt niste dopuri de cauciuc cu supapa (apa sa se scurga numai din interior in exterior) posibil unu din ala sa fi sarit de la locul lui sau sa ai vreo gaura in podea din alte motive .
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vezi mai degraba prin grila de sub parbriz sa nu ai frunze intrate in furtunul de scurgere iar apa care intra pe acolo sa nu mai curga afara si sa se strecoare in masina. Asa am vut si eu. Sub mocheta din fata pe tabla masinii e un sant care colecteaza apa si o duce in spate la dopul despre care mentioneaza mai sus colegul. Din aceasta cauza gasesti mocheta din spate uda. Debitul de apa fiind mai mare gurile din dop nu fac fata iar apa ramane acolo udand mocheta.
Cauta furtunul de scurgere undeva prin compartimentul motor. La mine este situat in spatele motorului. Nu stiu cum e la tine dar banuiesc ca pe undeva exista o asemanare.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mie imi lipseste un dop din acela cum a descris gsi_master.. si la ploi mai abundente mi se imbiba buretele de sub mocheta cu apa..tot caut un astfel de dop.. dar nu prea am succes. salut
  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi.Mi-ati intarit banuiala ca trebuie sa fie o gura de scurgere.Era imposibil sa fi intrat apa datorita caroseriei.mai ales ca eu circul cu masina in strainatate,unde locuiesc pentru o perioada si am strazi bune.Nu am avut probleme cu gropi sau ceva de genul asta.

OAm avut ambitia sa rezolv aceasta problema singur si nu sa ma duc la service Opel pentru un fleac.Ca eu asa consider daca e infundata gura de evacuare a apei.

Va doresc multa bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR