Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel astra, am schimbat pe spate rotile de vara cu cele de iarna dar pe fata nu vor sub orice forma sa mi iasa sunt blocate jantele pe acel butuc sau cum se cheama. Am dat cu niste spray din ala anti rugina dar nu si a facut efectul, nu se vede rugina, cauciucurile au fost puse anul asta deci jantele au fost date jos . Am incercat miscand in toate pozitiile, am batut in roata de sub masina cu ea ridicata pe tamburi dar degeaba !
Aveti vreo idee ce sa mai incerc sau sa merg la un service ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie lovita roata mai puternic. Asa am patit si eu in primavara cand am vrut sa dau jos rotile de iarna. Mi-a fost frica sa dau tare si m-am dus la vulcanizare. Tot cu lovitura le-a scos si mecanicul numai ca el a avut masina pe elevator nu ca mine pe cric. Lovitura cu eficienta maxima este cu ciocanul in anvelopa, in partea de jos a rotii, din interior catre caxterior.
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am patit la fel cu o roata pe fatza. Iata cum am procedat: am slabit putin toate prezoanele si am mers putin cu masina, la viteza mica, pe un drum cu asfaltul degradat (socurile astea ajuta roata sa se desprinda. Am folosit un pic si frana. Ideea e sa nu slabesti prezoanele decat f putin, atat cat sa "joace" un pic roata dupa ce se desprinde ca sa nu iti faca alte belele dupa ce sare de la locul ei). Dar atentie, totul la viteza pana in 40 ca sa nu ai probleme. La mine doar asa a vrut sa iasa.
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
catalinb a scris:Eu am patit la fel cu o roata pe fatza. Iata cum am procedat: am slabit putin toate prezoanele si am mers putin cu masina, la viteza mica, pe un drum cu asfaltul degradat (socurile astea ajuta roata sa se desprinda. Am folosit un pic si frana. Ideea e sa nu slabesti prezoanele decat f putin, atat cat sa "joace" un pic roata dupa ce se desprinde ca sa nu iti faca alte belele dupa ce sare de la locul ei). Dar atentie, totul la viteza pana in 40 ca sa nu ai probleme. La mine doar asa a vrut sa iasa.


am incercat cu prezonele slabite sa merg un pic dar nu a vrut nici cu frana de mana trasa pe loc asa in forta, probabil am sa ies prin fata garajului un pic cu ea sa vad !
am si batut in roate din interior de mi am rupt piciorul ! dar era pe cric si pe un butuc si imi era cam frica sa dau mai tare !
Skip ads

  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa-i dai si cu spray. trebuie sa sara pana la urma ca n-or fi sudate acolo..... Perseverenta a dat rezultate la mine.....
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am scos un pic prezoanele 2-3 mm si am facut 5-6 metri si am franat cu roata virata si s-au desprins, acuma sunt ok, multumesc pentru raspunsuri !
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai vezi.......
Acum am si eu o teama la Vectra mea......mai merge si sora-mea cu ea si nu prea as vrea sa faca vreo pana ca acolo ramane... Smile)
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
avea un pic de rugina acolo pe butuc am smirgheluit un pic si s-a dus acuma om vedea la primavara cand punem iara rotile de vara Very Happy
oricum intr-un metru de mers si franat se aude un poc mic si s-au desprins chiar usor, ma mir, ca am batut in ele inainte de ma durea piciorul !
Skip ads

  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
m-i sa intamplat si mie cand mi-a schimbat rotile la service
tipul de acolo s-a asezat jos in fund si a luato la picioare lovind in dreapta si in stanga rotii pana a iesit Very Happy
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dat preventiv cu o pelicula de vaselina pe butuc.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am o janta din cele de bertone care iese greu de pe butuc. Ampatit asa in primavara trecuta cand am pus rotile de vara si la fel in primavara asta. Este fix aceeasi janta care nu a vrut sa iasa anul trecut numai ca atunci era pe fata iar acum era pe spate.
Ce mi s-a parut ciudat: foare mult oxid, ca o spuma, la imbinarea dintre janta si butuc.
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da..si cei de la service ..si mai multa lumea mi-a zis ca numai la opeluri se intampla, dar nu a stiut nimeni sa-mi explice exact dc .Oricum niste vaselina ar trebui sa faca treaba
Skip ads

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de ce nu incerci cu WD 40, este bun la toate, in cazul asta trebuie sa degripeze rugina. aplica spray in zona indicata de tine, considerata a se fi "sudat" fierul din cazul ruginei.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si putin frecus cu o perie de sarma. Eu am spalat si apoi dupa ce s-au uscat jantele am frecat cu WD 40 . Acus o sa trebuiasca sa le pun pe cele de vara si cred ca o sa repet operatiunea cu cele de iarna.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut probleme la scosul jentilor. Cei de la service au spus la fel ca Marquiz, ca asta este o problema la Opel. La rugamintea mea sa unga cu vaselina, au spus ca este o mare greseala, ca data viitoare vor iesi mult mai greu. In schimb, au curatat foarte bine tamburul.
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
e foarte probabil ca in timp vaselina cu rugina cu praful sa faca masa si sa se intareasca si mai tare.....oricum eu nu am facut nimik le-am pus la loc la fel ....data viitoare stiu cum sa le iau la picioare sa iasa:D
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aici trebuie sa te contrazic, daca pui vaselina, nu o sa mai intre praf si apa si alte chestii, ar trebui si sa cureti putin rugina nu doar sa dai cu vaselina, datul cu picioarele insemna sa supui la socuri jantele rulmentii etc, e ca si cum ai trece cu masina printr-o sosea plina de gropi uriase.

La mine mecanicul mi-a zis ca e bine sa dau cu vaselina preventiv si cred ca are destula experienta.
Cineva mai sus spunea ca se oxideaza, inca un motiv in plus sa cureti, e posibil sa ai sare sau mai stiu eu ce adunat acolo, sau pur si simplu reactie intre 2 metale diferite daca ai janta din aluminiu si butucul din otel.


Ultima modificare facuta de peddro la Mie 25 Mar, 2009 4:12 pm
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Si eu am avut probleme la scosul jentilor. Cei de la service au spus la fel ca Marquiz, ca asta este o problema la Opel.

Cum adica este o problema intalnita doar la opel? Din 8 jante originale de aliaj, numai una mi se lipeste.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am spus ce mi-a spus mecanicul - era de fapt seful - de la service. (In Bucuresti exista un service pentru roti destul de mare undeva pe soseaua Colentina).
Oricum, am avut Dacia, Mazda, Peugeot, Cielo si la nici una nu au iesit asa greu, asa ca tind sa cred ce spunea el.
Este adevarat ca am schimbat jantele din aliaj de vara ce cele de tabla pe care le folosesc iarna si ar putea fi o reactie intre metale.
Despre aplicatul vaselinei, tot asa, era din auzite. Oricum, parerea mea este ca nu are ce sa strice.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze daca am suparat pe cineva, pana la urma fiecare face cum crede mai bine cu masina lui, e bine ca avem forumul unde ne putem impartasi experientele Smile.

La mine nu au iesit greu niciodata, am si de tabla si de aluminiu (iarna/vara), dar nu-mi place se vad rugina si murdarie si sa o las acolo, macar o data pe an sa fie curatata.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR