Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In urma cu 2 luni am avut un accident cu un "nene" unde a fost el vinovat pentru neacordare de prioritate,am fost la politite sau facut toate demersurile(declaratii,proces verbal,asigurari,bagat masina in service,reparat) totul ok si nu am mai auzit de el . Acum cateva zile in urma ce imi vine mie in posta Domnul (eu).................................din iasi...........................este chemat in aceasta instanta sala 3 sectia penala..in ziua de ...........in calitate de intervenient in proces cu (nenea cu,care am avut accidentul in calitate de petent pentru Fond-plangere contravientionala.

Asa intrebarea este urmatoarea Ce treaba am eu aici? citisem pe internet ca intervenient inseamna ca intervin in proces cu sau fara voia mea...dar pentru ce? de unde si pana unde?

Cautand pe internet pe just.ro la nr.dosarului am gasit asa ceva scris: Acordã termen la data de 02.12.2008 pentru a se emite adresã cãtre intimat, cu menþiunea de a înainta la dosarul cauzei întreaga documentaþie ce a stat la baza întocmirii procesului-verbal de contravenþie.
Nenea e in proces cu politita unde am intrat si eu
Pãrþi:
NENEA: Petent
IPJ - S.P.R IAªI : Intimat
eu Embarassed : Intervenient
Skip ads

  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O parere total neavizata: as zice ca va vrea ca martor.
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea? Trage de timp ca sa obtina o prelungire a dovezii provizorii de circulatie. Asta se da automat cand actionezi in instanta organul care incearca sa te lase pieton. Nu e de lauda, dar si tata a facut la fel cand a calcat pe bec, a lungit-o vreo 2 luni jumate pana cand i-a convenit sa intre in concediu (era taximetrist si a ales o perioada mai moarta pentru facut bani din taximetrie) prin predarea carnetului. Nenea asta al tau a actionat politia in judecata probabil si acum au reusit sa-i puna a doua infatisare, la prima o fi obiectat ca nu are martor, te-a citat pe tine si a mai lungit-o oleaca... E doar o parere, dar stiu cativa care au procedat la fel, aveau o afacere cu masini de adus de afara si nu le-a convenit perioada de stat pe bara. Nu e un capat de tara ca nu ai ajuns la proces, el oricum si-a atins scopul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nenea vrea sa obtina anularea procesului verbal de constatare. Obiectivul aparent este pastrarea permisului de conducere. Obiectivul pe termen lung poate fi repararea masinii pe banii tai. De ce asta? In pv este stabilita vinovatia lui iar masura este suspendarea dreptului de a conduce. Prin anularea pv-ului, se anuleaza automat toate constatarile agentului, inclusiv cea privind neacordarea de prioritate. Din acel moment, nemaiexistand un documant care sa constate vinovatul, este deschisa calea pentru a te actiona in judecata si a te obliga sa-i repari masina. Va fi greu sa demonstreze ca vina iti apartine dar cu putin ajutor din partea unui judecator poate sa obtina o hotarare favorabila.
Pentru a rupe raul din radacina, te sfatuiesc sa te prezinti la termenul la care ai fost citat, sa ceri sa ti se stabileasca exact calitatea procesuala in cea de martor si nu intervenient si sa soliciti sa fii audiat la acel termen ca sa nu mai fii obligat sa vii si alta data. Pentru un grad de siguranta mai mare (exista posibilitatea ca la acel termen sa fie depusa o cerere de amanare pentru te miri ce motiv) scrie de acasa pe o hartie adresata instantei cu indicarea dosarului si a termenului in care specifici faptul ca nu esti intervenient ci martor si descrie cu lux de amanunte ce s-a intamplat. Hartia o dai judecatorului imediat dupa ce face prezenta in dosar (sau apelul partilor cum este corect).

L.E. Pentru cine incearca sa ma combata privind obiectivul pe termen lung, ii anunt de pe acum ca eu am reparat masina firmei pe banii celui de care s-a lovit soferul nostru cand a incercat o depasire fara sa se asigure.
Skip ads

  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea am auzit sa se ajunga pana acolo, dar poate Politia are nevoie de un martor, intervenient in cazul tau pentru a justifica decizia luata. Au fost asa deosebite declaratiile voastre de are politia nevoie de tine in original? Ar trebui ca in declaratia lui sa scrie cu totul altceva, justificandu-se atacarea in justitie a deciziei de contraventie date de organ altfel la prima infatisare cazul ar fi desfiintat. In cazul asta trebuie sa te duci, Al Bandi are dreptate, dupa ce obtine (daca o obtine) o anulare a PV de contraventie pune tunurile pe tine.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E bine sa te prezinti, sau daca nu poti sa te prezinti, sa trimiti prin posta o intampinare. Oricum juristii politiei vor face tot posibilul sa nu se anuleze P.V.
In astfel de procese sunt citati: politia, conducatorul sau conducatorii auto (dupa caz), martori (daca exista), agentia de asigurari.
Eu am lungit au astfel de proces mai bine de un an.
Foarte bine a detaliat @All Bandi
Bafta.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:

L.E. Pentru cine incearca sa ma combata privind obiectivul pe termen lung, ii anunt de pe acum ca eu am reparat masina firmei pe banii celui de care s-a lovit soferul nostru cand a incercat o depasire fara sa se asigure.




poti sa ne explici mai detaliat te rog? adica, inteleg ca daca constatarea agentului cade, cade si vina 'vinovatului'. dar de aici pana ca soferul corect sa fie el vinovat si sa trebuiasca sa plateasca...hmhmmm stiu ca traim in romanica, dar totusi...
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios , sunt in situatia mentionata la inceput ... Sad
Skip ads

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Deci accidentul a fost in felul urmator eram in drum spre servici cu prietena mea in fata mea aveam pe nenea si el avea in fatza o masina scoala de soferi........nenea a intrat in depasirea masinii de la scoala de soferi si eu dupa el . NEnea sa bagat inapoi pe banda lui si am inceput sa reduca viteza eu cand am vazut ca nu am cum sa ma bag in spatele lui mi-am continuat depasirea iar nenea a facut brusc stanga sa intre in intersectie si ma surprins . am franat si am tras stanga dar tot ne-am ciocnit destul de tare. DIn momentul intrarii in depasire si pana la finalizare ne-a prins o intersectie semnalizata prin indicatoare de prioritate. De aici rezulta ca depasirea era perfect regulamentara iar nenea nu mi-a acordat prioritate. asta a constat si politita neacordarea de prioritate din partea lu nenea mai ales ca eram deja in depasire si ca am depasit amandoi. NEnea la politite o dadea pe partea ailalta ca am facut depasire dubla... Shocked a vazut ca nu ai iese a zis ca defapt vroiam sa fac stanga ca si el si am vrut sa ma bag eu in fatza ba ca el a ramas pe contrasens si vroia sa faca stanga si eu prin nush ce minune am ajuns pe langa el pe o stradutza unde nu incap mai mult de 2 masini...iar domnul de la politite la intrebat daca e cumva din anglia de el circula pe contrasens)...... POlitita nu a pus botu la declaratiile lui verbale care se schimbau de la minut la minut........EU acuma banuiesc ca ar vrea sa demonstreze ca eu defapt vroiam sa fac stanga ca si el.......dar nu are nici o sansa pot dovedi traseul meu mai ales ca eram in drum spre servici........ mai astept sfaturi . MUltumesc
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ar fi nasol daca ar castiga, pentru ca ti s-ar cere banii reparatiei inapoi.
Eu nu inteleg de ce nu a incadrat politistul la neasigurare la schimbarea directiei de mers.
Ar fi de ajutor o si shita a marcajelor din intersectia aia.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
let me guess...taximtrist?
ce nr are, si ce masina?
ps..nu`l ierta, porcul tot porc ramane Twisted Evil
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vladutzz a scris:let me guess...taximtrist?
ce nr are, si ce masina?
ps..nu`l ierta, porcul tot porc ramane Twisted Evil


NU nu era taximetrist , era o dubita de firma cu numere de brasov si la volan un "nene" de fix 18-19 ani. Evil or Very Mad si banuiesc ca era angajat la firma lu maicasa dupa cum vorbea la telefon.


smsorinxp a scris:Ar fi nasol daca ar castiga, pentru ca ti s-ar cere banii reparatiei inapoi.
Eu nu inteleg de ce nu a incadrat politistul la neasigurare la schimbarea directiei de mers.
Ar fi de ajutor o si shita a marcajelor din intersectia aia.


CANd ajung acasa o sa fac o schita acum sunt la munci. Smile
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cel mai bine e sa te prezinti la data si ora din citatie si sa sustini fix ceea ce ai declarat la politie si nimic mai mult, o sa se incerce sa iti dai pareri, sa te intorca pe toatele fetele dar tu nu le in tra in joc spune doar cum s-a intamplat si nimic mai mult, important e ca tipul sa piarda contestatia ca altfel esti bun de plata, dar nu uita nu tu trebuie sa ii demonstrezi vinovatia.
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asta e schita care am facut-o si la politie.Smile daca este vre-un avocat printre noi sau cineva patit.......va multumesc la toti pentru pareri si sfaturi ...inca nush ce sa fac aud fel si fel de variante

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum sa iti zic dar acum o luna de zile si eu am fost in exact aceeasi situatie: am semnalizat stanga, am facut virajul si m'am trezit cu un logan in spate care depasea coloana de masini formata in spatele meu. Si desi avea pile la constatari, politistul care s'a ocupat de caz a dat din umeri si nu a putut decat sa il scoata cu avertisment si sa nu ii dea amenda. Embarassed
  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elegance ...problema sta in felul urmator poate nici schita nu e prea clara.... el a depasit masina cu scoala de soferi dupa el si eu ...el sa bagat pe banda inapoi si urmam sa ma bag si eu dar am obs ca incetineste si mi-am continuat depasirea pentru a revenit pe banda mea..... el brusc a virat stanga sa intre in intersectie..deci am fost suprins cu depasirea in intersectie. dar manevra mea si a lui de depasire a inceput inainte de intersectie.......din cate am invatat eu la scoala de soferi depasirea este permisa in intersectiile dirijate prin semne sau agenti.
1 . Obligatiile celui care executa depasirea :
-sa se asigure ca cel care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus . am respectat
-sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii am respectat
- sa pastreze in timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit am respectat
- sa reintre pe banda de circulatie initiala , dupa ce s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si ceilalti participanti la trafic............ aici vehiculul depasit era scoala de soferi si automat si nenea pentru ca a redus viteza si nu aveam cum sa raman pe contrasens cand mai veneau masini din fatza.. el cand a intrat pe banda trebuia sa verifice oglinda retrovizoare daca nu sa angajat cineva in depasire..

2 . Obligatiile celui depasit:
-sa nu mareasca viteza de deplasare
- sa circule cat mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
iuliansiflorentina a scris:
-sa se asigure ca cel care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare

Nu prea ai respectat partea asta.. Eu stiu ca daca cel din fata semnalizeaza stanga nu ai voie sa depasesti. Si asta a fost raspunsul politistului la scandalul loganezului care m'a lovit. Da, avea voie sa depaseasca DAR din moment ce eu semnalizam intentia de a vira stanga nu mai avea ce cauta pe contrasens.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pe viitor e bine de evitat depasirile in apropierea intersectiilor, indiferent cum ar fi ele.
Consider ca politistul a fost corect in cazul lui @iuliansiflorentina. De ce? Pai daca tot facea dreapta sau stanga ce mai cauta sa depaseasca? Doar sa induca in eroare participantii? Am vazut multi handicapati d-astia care m-au depasit, apoi franeaza brusc si vireaza dreapta sau stanga. Stai dracului si asteapta daca tot opresti. Din cauza lor s-au produs o gramada de accidente, ei scapand basma curata.
Am vazut pe Valea Oltului un dobitoc care a depasit in extrem, a franat violent in fata tirului pe care il depasise, tirul a franat sa nu-l loveasca si i-a intrat remorca pe contrasens lovind parapetul. Abia l-a redresat. Daca erau masini pe contrasens le arunca in prapastie. Eu eram in spatele tirului. Am inteles ca l-ar fi prins la Ramnicu Valcea.
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@smsorinxp
Ai pus punctul pe i, neasigurare la schimbarea directiei de mers trebuia sa scrie in constatare, asta e viciu de procedura si cred ca asta contesta el, neacordare de prioritate e generic daca nu e detaliat. Banuiesc ca el nu a semnat procesul verbal, poate nici nu a dat vreo declaratie si acum e liber la tromboane.
@iuliansiflorentina, fii atent la ce declari la tribunal, sustine-ti exact declaratia anterioara, aia sigur e proba la dosar, coroborata cu PV al agentului constatator. Daca astea sustin acelasi lucru, maimutoiul va ramane in continuare pieton si tu cu banii in buzunar.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In principiu nu cred ca "nenea" va contesta dinamica accidentului, asa cum a fost inteles el de politist. Daca face asta, va pierde.
Va incerca sa convinga instanta ca el a semnalizat stanga si totusi tu l-ai depasit.
Bineinteles, tu ai numerosi martori, care au fost si pe trotuar(intaplator), sau mai era o masina cu cunoscuti in spatele tau (nu?) si au vazut cu totii ca tu ai efectuat manevra de depasire regulamentar, iar el nu a semnalizat.
Daca pui placa aia cu "nenea pentru ca a redus viteza si nu aveam cum sa raman pe contrasens" (vrei sa spui ca nu aveai unde sa te reincadrezi pentru ca a incetinit, cred) nu e bine, pentru ca trebuie sa te asiguri "ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta ..."
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR