Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
apelez la dumneavoastra pentru cateva sfaturi. Am cumparat un set de 4 cauciucuri sh iarna si cand m-am dus la vulcanizare sa le pun, mi-au zis ca unu are sarmele rupte, il pot arunca. am ramas cu 3 gume si cu buza umflata. Dupa discutii seculare care au durat 5 minute, tatalui meu i-a venit stralucita idee si a hotarat sa puna cele 3 gume de iarna pe masina si sa lase unu de vara pe spate. Dimensiunile lor sunt identice, dar se vede nasol rau + ca mi-e frica sa nu am probleme ulterioare din cauza asta.

ce daune sa rezulte din combinatia aceasta? le las asa pana gasesc altul sau las 2 de iarna pe fata 2 de vara pe spate? pot sa iau un alt cauciuc de iarna, din alta marca eventual "floricele" diferite ? cum sa procedez ?

va rog cateva sfaturi
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pune 2 de iarna pe fata si lasa 2 de vara spate. Eu asa am facut , ca si eu caut un cauciuc de iarna ca sa-mi montez si pe spate. Pe vreme urita mergi cu grija in curbe sa nu te fure spatele. Recomandarea este daca ai tractiune fata la masina.
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca pui doua gume de iarna pe fata si le lasi pe cele da vara pe spata ai sa ai surpriza sa descoperi ca eficienta franei a scazut... ( difernta de aderenta intre cele doua tipuri de cauciuc ), asa ca mai bine le pui pe toate 4 de iarna sau ramai cu cele de vara
Oricum poti sa incerci dar sa nu ajungi la vulcanizare dupa aceea sa le pui la loc
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
E partial corect ce spui, dar frina spate intra in functiune serios doar cind ai ceva greu pe spate. Si oricum nu ai pe uscat aceeasi aderenta ca la cauciucurile de vara. Oricum eu am mers anul trecut cu cauciucuri de iarna pe fata si vara pe spate, am fost de sarbatori la munte , si nu am avut nici o problema.
Skip ads

  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine dar in momentul in care reduci de la 90 - 100 la 30 -40 km / h si incepi sa simti de fiecare data ABS-ul si mai auzi si cum scartiile cauciucurile de iarna si mai toata lumea intoarce capul sa vada sine s-a plesnit......mai bine lasa
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Oricum la Iasi si la Sibiu se simte iarna nu ca la noi la Constanta unde in afara de vant nu prea e zapada doar polei
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e logic tot ce spuneti voi, dar acum am pe masina montate 3 de iarna si 1 de vara. e foarte foarte grav, si ar trebui sa stiu? il tin pe cel de vara pana fac rost de un alt cauciuc . nu intentionez sa le las asa. e doar provizoriu.

multumesc mult de sfaturi
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca provizoriu inseamna citeva zile, si nu ai drumuri mai lungi nu e o problema, dar daca il tii mai mult si te prinde zapada, nu e prea placut.
Skip ads

  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Claudiu, si daca o sa cumpar un alt cauciuc de iarna, dar alta firma, se poate? aceleasi dimenisuni, dar alta firma , si poate putin diferite "florile", o idee, e la fel de rau? ( ca identic sunt aporape sigur ca nu gasesc: Winter classat, asa scrie pe el)

va inebunesc asa pentru ca nu mai am bani de 2 cauciucuri , vin sarbatorile si stiti cum e...
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da , e mai bine. Cel mult asta e parerea mea. Oricum mult mai bine decit unul de iarna si unul de vara. Dar de ce nu cauti 2 sh-uri de iarna?la Iasi am gasit bune 185/65/15 cu 50ron bucata, care te duc cam 2 ierni. Si ce marca-s cauciucurile?
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
daca fac rost de bani cumpar o pereche si termin bilciul. iar a 5-a o tin de rezerva pe perioada iernii Smile ieftin acolo la tine. aici incep cam de la 90-100 ron cauciucul sh Sad
mai caut si mai vad, poate poate...

cele 3 gume au scrise pe ele atat: Winter 198 (sau 189) ceva de genu, oricum un numar incepand cu 1, iar opus pe el scrie, "Classat" . altceva nu am vazut.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu peste tot, dar am descoperit un chilipir, un depozit deschis recent, altfel sunt ca la voi. Si cind o sa-ti mai cumperi sh-uri, macar cumpara-ti un brand cunoscut. Oricum bafta, si sarbatori fericite!
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
O parere:
Foarte multi romani pun botul la toate gogosile vandute de cei care aduc masini si anvelope de afara, cum aude romanul anvelopa sh rulata 2 ierni in Germania ... gata pac ia anvelopa ca de acum e iarna vara, la fel la anvelope, dar foarte putina lume stie ca o anvelopa de iarna se schmba mai repede decat una de vara, cauciucul inbatraneste mai repede iar daca le luati drept chilipir si ele sunt jumate tocite aveti toate sansele sa derapati mai rau decat cu cele de vara, intotdeauna o anvelopad e vara dar noua va fi de o mie de ori mai buna decat o anvelopa rulata 2 ierni in vest dar de iarna deh ... Eu unul nu imi permit luxul de a avea si roti de iarna( bine nu ma aventurez sa urc la cota 2000, dar pt Bucuresti si DN e ok ) si de accea prefer sa am in permanenta 2 anvelope de vara noi pe fata cu care sa rulez iarna si 2 anvelope bunicele pe spate coroborat cu o abordare prudenta a stilulul de condus ... am reusit sa merg 5 ani, fara anvelope de iarna
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare cu parerea lui. Eu de cind am avut un accident intr-o iarna imi iau cauciucuri de iarna, si cind nu-mi permit noi in iau sh-uri, si sunt multumit. Daca tu esti multumit cu cele de vara, e foarte bine. Fiecare face cum crede. Omul cerea o parere, iar eu i-am spus parerea mea, care nu e litera de lege.
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Normal ca sunt pareri impartite, cate bordeiuri atatea obiceiuri Smile

Am luat aminte tot ce mi-ati spus dumneavoastra. Ce vreau sa mai stiu si cu asta termin, sunt in contradictie cu tata meu: daca punem pe masina 2 de vara si 2 de iarna care unde vin puse? cele de iarna pe fata sau pe spate? raspunsul care mi-l dati o sa i-l arat sa nu ma mai supere atat, ca nici el nu stie cum e mai bine.
intentionez saptamana asta sau viitoare,sa cumpar 2 gume de iarna, sa fie totul okey.pana atunci vreau sa imi raspundeti la itrebarea de mai sus ? care, unde le pun?
Multumesc inca o data si Sarbatori fericite voua, familiilor voastre si prietenilor.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pe rotile de tractiune se pun cauciucurile de iarna, care la tine sunt pe fata si e si avantajul cind e tractiune fata ca ai si directia pe aceleasi roti.Merci mult pentru urari! Si tie la fel! Bafta , si o iarna fara nici o problema!
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ claudiu NU m-am referit in mod special la tine ci in general, o anvelopa de vara dar noua va fi mult mai eficienta decat un sh dar de iarna si uzat 2 ierni in afara, stiu ca probabil sunt tentatnte sh'urile de iarna aduse de afara dar daca faci un calcul + 4 montari + echilibrare si iar vara 4 + echilibrare plus costul anvelopelor ajungi la faptul ca ai putea merge in permanenta cu anvelope de vara dar noi, dai sa zicem 2 mil anvelopele 1 mil montaj si la vara le dai jos iar un mil = 4 mil bani de care poti lua f usor in fiecare iarna 2 anvelope de vara dar noi,
Eu de exemplu am luat 2 anvelope Vredestein Sportrac 3 de vara profil V cu 3 mil, ele sunt noi noute insa cu dot de sfarsit de an 2007, pretul la magazin e 2,7 mil pe bucata, normal ca mi-a convenit decat sa iau 2 noi dar noname
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ferice de tine, dar eu am jante pe 16, iar in Iasi un cauciuc de vara bun fara 3,5-4 mil nu prea e. Oricum, fiecare cum e obisnuit, eu mi-am facut treaba super bine si cu sh-urile si am fost cu ea si pe la munte. Urca fara probleme si aderanta e buna. Cind cumperi un sh, trebuie sa te uiti si la DOT.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR