Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am pus intrebarea ca din cate stiu, parca leasing-ul la auto straine inseamna import temporar, importul definitiv avand loc dupa expirarea per. de leasing. Aici am neclaritatea, de fapt.
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La rata de leasing de pe luna asta, mi-au aparut si sume cu minus, datorita diferentelor de curs valutar favorabile mie. In total vreo 30 RON. Eram chiar curios daca sunt fair-play la capitolul asta firmele de leasing.
Si inca o chestie refritoare la TVA si asigurari. Pe verso-ul decontului de CASCO este scris ca in cazul in care intarzii la plata sa (chiar si o zi), firma lor iti plateste rata in locul tau, dar ti-o refactureaza cu TVA, deoarece ti-au facut un serviciu. Deci mare atentie cand faceti platile, ca poata intra in contul lor la timp, altfel va treziti cu dari gratuite la stat in materie de TVA.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am avut leasing la firma cu Motoractive si acum avem cu Raiffeisen. Casco-ul si RCA-ul nu le platim pe facturi (nici nu ai cum, asigurarile au alt regim) ci pe baza unor instiintari de plata, urmand ca asigurarile sa elibereze polita aferenta fiecarei plati. Orice asigurare platita pe baza de factura (ca sa nu mai vorbim de incarcare cu TVA a sumei reprezentand asigurarea) reprezinta contraventie la Codul Fiscal asa ca atentie...
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La HVB platile pentru asigurari se numesc "decont" nu factura. Ideea era ca daca intarzii la plata, iti platesc ei in locul tau, dupa care iti refactureaza (de data asta cu acte) serviciul facut.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
fm a scris:La HVB platile pentru asigurari se numesc "decont" nu factura. Ideea era ca daca intarzii la plata, iti platesc ei in locul tau, dupa care iti refactureaza (de data asta cu acte) serviciul facut.

Pai zi asa. Este o smecherie perfect legala (dc. e prevazuta in contract) ca ei sa plateasca polita de asigurare (normal, fara TVA) si dupa aia sa te factureze pe tine, dar sub o alta forma (sa zicem "servicii aferente asigurarii masinii") cu suma respectiva+TVA ca deh, nu e asigurare ci prestare de servicii...
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
mie mi se pare normal sa plateasca ei in locul tau in aceste cazuri pentru ca: asiguratii sunt ei, iar daca intarzie plata nu mai este valabila polita, deci sunt neacoperiti Smile.

subiectul cu asigurare facturata de compania de leasing a fost controversat. pana la urma s-a ajuns la concluzia ca: daca firma de leasing factureaza aceste servicii trebuie platit tva la stat. daca "tranzactia" se face intre client si broker este alta situatie si nu se mai plateste tva.
drept pentru care multe companii si-au "tras" cate un broker de asigurari pentru a obtine costuri mai mici pentru clienti.
avantaj: voi.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
He, he, ar fi bine sa fie asa cu brokeru'. Si HVB-ul are broker de asigurari (HVB Insurance SRL), dar tot ramane valabila faza cu TVA-ul platit la asigurare, daca intarzii cu plata. Pana la urma e si un fel de sperietoare ca sa platesti la timp.
Parerea mea e alta vis-a-vis de problema asta: TVA-ul ala oricum se vireaza statului (ei nu castiga nimic din asta, nu le ramane lor), insa sunt pareri diferite ale personalului care lucreaza in compartimentele implicate. Drept pentru care, din motivul ca nu sunt siguri de problema, ca sa doarma ei linistiti, iti factureaza si TVA, ca de, statul se bucura cand incaseaza bani, iar ei nu au batai de cap cu "chestii interpretabile". Sunt firme de leasing care nu percep TVA la asigurare, indiferent de situatie.
Faza e ca in situatia utilizatorilor persoane juridice, iarasi nu prezinta importanta ca se compenseaza, naspa e pentru persoanele fizice, care probabil au acelasi regim ca si utilizatorii firme.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu e chiar asa cu TVA-ul ala; din el firmele de leasing isi deduc cheltuieli de firma iar la stat vireaza doar diferenta...
Skip ads

  • machiavelli

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care intentioneaza sa foloseasca leasing-ul ca metoda de finantare ptr achizitionarea unei masini, pentru uz personal, o informatie pe care eu daca o aveam la timp mi-ar fi fost de folos, dar nu s-a obosit nici dealerul nici functionarul de la banca sa imi explice si sa ma intrebe. Si anume, ideea e ca masina, in mod normal, e pe import temporar in perioada de leasing, si de aceea se inmatriculeaza cu nr. de genul B 004455 etc, si nu B-03-XYZ. Poate pentru unii nu este important, dar eu daca as fi stiut as fi achitat de la inceput acciza de 1% (de aici dezavantajul, cred, cine stie mai bne sa ma corecteze, ca platesti 1% din CIP fata de 1% din val reziduala) pentru a avea numere normale si a scapa de un stress la final, plus ca poate nu vrei sa stie toata lumea cu tu ai masina in leasing.

Asa ca, e de ales intre taxa mai mare dar numar normal de la inceput (la mine venea ~95E) si taxa mai mica si numar provizoriu la inceput (cred ca ~23E) . Eu as fi ales prima varianta daca as fi stiut.
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
"taxa de indigenizare".
tu probabil ai facut contractul si ai comandat masina, care inca nu intrase in tara.
  • machiavelli

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da, despre asta e vorba, dar nu s-au obosit sa-mi explice. Si, din pacate, nici acum nu a intrat masina in tara, faceau colegii misto de mine la serviciu sa nu mai m=necajesc, ca pana la urmatoarea eclipsa imi vine si mie masina......


Chiar ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.Wink
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da, in prima faza nici mie nu mi-au explicat. insa am avut cateva intarzieri din cauza bancii, iar masina o comandasem fara sa achit nimic. adica o aveam cumva rezervata.
si intre timp masina a intrat in tara si intamplarea a facut ca atunci sa semnez contractul. si tot atunci am aflat ca trebuie sa dau ceva bani in plus... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
dealerii la noi...sub orice critica, unii omit sa spuna ceva din start "din motivele lor"...altii o fac din nestiinta.
Skip ads

  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
sa va mai dau si eu o informatie despre leasing. daca sunteti persoane fizice...nu va mai ganditi la aceasta metoda de finantare. eu am apelat la aceasta din lipsa de timp si se pare ca o sa platesc cu varf si indesat aceasta greseala. enervante sunt si bancile cand iti dau un credit dar macar sunt profesionisti si gestioneaza mai cu atentie banii. cei de la firmele de leasing se cam joaca cu banii, adica habar nu au pe ce lume traiesc, si cred ca nu-si citesc nici propriile hartii.
ca sa nu generalizez, e vorba de hvb. am sunat la ei cu vreo saptamana inainte pentru a confirma adresa de corespondenta(legala-flotant)...si drept urmare au trimis 2 facturi la o adresa si alte 2 la alta adresa. de asemenea emit facturi pe data de 17 ale lunii cu scadenta in data de 1 ale aceleiasi luni...pentru "ca asa le-a dat calculatoru" . auzi explicatie! parca vorbesc cu baba marioara de la tara care se sperie de jivina aia la care-i zice calculator. acceptand aceste erori ...ca nu ma deranjeaza prea tare sa platesc mai devreme...deoarece o sa termin de platit cu o luna mai devreme cu o luna leasingul...nu pot sa accept o dobanda interimara pe niste zile in care eu nu am avut in posesie masina. dupa parerea mea nu sunt nesimtiti, cred ca sunt ori foarte incompetenti , ori nu stiu pe ce lume traiesc. cred ca functionarii de la diversele ghisee ale administratiei publice sunt mult mai competenti...sau mai atenti.
pana la urma nu e nimic foarte grav...pana acum...sau fara rezolvare...dar e o mare bataie de cap sa-i convingi ca au gresit...si daca au gresit care-i problema? ! pe ei nu-i trage nimeni la raspundere...desi nu le-am cerut niciodata mila ci le-am cerut un serviciu pentru care exista ei pe piata...
asa ca sfatul meu este mai bine sa va ploconiti la banci ca macar sunt mai profesionisti si ca urmare isi merita banii...dupa parerea mea.


Ultima modificare facuta de swiss la Sam 29 Apr, 2006 1:15 am, modificat de 2 ori in total
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si eu astept sa-mi activeze contractul de leasing...
cei de la hvb zic ca nu s-a emis DVI-ul (declaratia vamala), iar eu conduc masina de aproape 2 saptamani....
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai esti un caz fericit Smile . si e ok, ca dvi-l ala neemis la timp nu e vina firmei de leasing, e o problema cu care se confrunta si ei destul de des. partea frumoasa este ca intre timp o sa primesti in freza o dobanda interimara pentru aceasta perioada. e o suma pe care sunt sigur ca nu o luase-si in calcul deoarece nimeni nu s-a obosit sa-ti explice ca mai apar si alte cheltuieli pe langa graficul de rambursare a ratelor. de aceea eu nu m-am suparat prea tare cand miau activat leasingul mai devreme cu vreo 10 zile decat era normal :O adica eu nici nu aveam masina si trebuia deja sa platesc rate. asa se face ca in loc de o rata am platit 2 intr-o luna. de aceea spuneam ca bancile sunt de preferat. lucreaza mai precis si nu iti fac surprize prea multe, au costurile un pic mai la vedere. ca sa fiu mai precis si sa nu induc lumea in eroare, departe de mine gandul ca bancile sunt societati de caritate. asa cum spunea viceguvernatorul vasilescu, bancile iti dau umbrela cand e soare si ti-o iau cand ploua...dar fac asta cu mai multa precizie...completez eu.

ps: imi cer scuze pentru greselile din postul anterior, dar eram plin de nervi cand l-am scris...si inca nu aflasem tot :O :O la vreo 2 ore ma suna curierul care trebuia sa imi aduca numerele, ca sa-i dau detalii despre adresa. asa se facea ca eu ii explicam adresa din bucuresti iar el era in alt oras. cand ne-am lamurit ca fiecare vorbea despre altceva, m-au taiat transpiratiile la gandul ca o sa-mi expire numerele provizorii si eu o sa caut prin tara numerele de leasing...dar pana la urma toate s-au terminat cu bine ca tipul a fost amabil si le-a dus la cineva care tocmai venea in bucuresti astazi. intelegeam toate aceste greseli daca eram delasator si nu stabilisem chiar de la inceput adresa de corespondenta, sunasem pentru confirmarea ei...si ce? oamenii mai gresesc cateodata, sau permanent...o sa ma lamuresc eu pana la urma...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR