Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat







Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La 19 ani de la Revoluþia din decembrie 89, statul român va trebui sã plãteascã pentru cã nu a declanºat o anchetã pentru a descoperi cine a tras atunci. Doi români au dat statul în judecatã pentru cã nu s-a aflat cine le-a omorât fiul, respectiv soþul, în timpul evenimentelor din decembrie '89. Nu au primit nici n rãspuns timp de 19 ani. Acum au câºtigat procesul, astfel cã statul îi va despãgubi, prin Ministerul de Finanþe, cu suma de 150.000 de lei.


Sursa:
http://www.realitatea.net/d...roman_345441.html
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
o revolutie facuta aproape degeaba...
Suntem condusi tot de fosti comunisti care nu fac altceva decat sa traga pentru ei.
Semeni,frati de ai nostri au murit atunci ca noi sa fim liberi...sa gandim liber...dar nu s-a ajuns la asa ceva.Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei care si-au dat viata ca fii,nepotii si generatiile urmatoare sa traiasca mai bine...
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sa nu uitam nu doar 22decembrie1989...
sa nu uitam 15 -16 -17 -18 -19 -20 -21decembrie...zile in care la Timisoara s-a stat pe strazi, in care s-a scandat, in care s-a murit...dar mai presus de toate s-a SPERAT... s-a sperat in mai bine ptr noi si pentru copiii nostri....

sa nu uitam nici 22 decembrie, nici zilele ce au urmat...

sa nu uitam de ce am iesit atunci in strada, si sa observam acum in ce situatie am ajuns....vi se pare oarecum asemanatoare?... Neutral ...daca nu, mai ganditi-va...sa nu uitam...

Victorie!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate ma uit ca cei nascuti dupa 85 nu-si mai aduc aminte mare lucru si nici nu-i intereseaza .
Celor nascuti in perioada 90 si dupa , sistemul educational le aminteste 1 pagina in cartea de istorie ( un fel de stiati ca ? ) despre regimul comunist si despre cum s-a trait .... Pacat .
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Observ ca odata cu trecerea anilor acest subiect este tot mai putin mediatizat. Se pare ca se doreste uitarea faptelor petrecute. Oare de ce?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ca cei vinovati sa moara de moarte buna.
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
noi doar traim in ideea de democratie...sau credeti ca putem numi democratie faptul ca toti "rumanii" care fug pe afara si fura si nu numai, si fac neamul de ras,toti politicienii care la 60-70 de ani vor sa conduca si sa fure in continuare, ce s-a intamplat cu intreprinderile care le-a facut nea' Nicu..., aveam somaj pe vremea aia....de ce nu mai avem locuri de munca bine platite, sau de ce nu avem locuri de munca de loc?toate fabricile sunt in paragina(au furat tziganii si caramiziile, ca restu au furat stabii)....de ce?
din cauza noastra, ca am mers si i-am votat, i-am rugat:"furati domnilor, va rugm furati!" cate locuinte a facut nea Nicu...si cate s-au facut dupa el(rahaturile de ANL-uri, care la 3 ani de la darea in folosintza a cazut tencuiala?)ce locuinte is poate cumpara un om de rand acum....nici macar o garsoniera!cand era mai greu, atunci ca trebiua sa ai grija ce zici, dar o duceai bine, sau azi cand zici ce vrei si altii o duc bine!
L-as vota pe Ceausescu cu doua maini!
Skip ads

  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
filmuletele postate sunt foarte relevante.....
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
suntem democrati, condus de aceiasi activisti si membrii de partid....traisca democratia romana!
SA TRAIM BINE!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa nu transformam topicul in unul dedicat nostalgiei dupa comunism
Una peste alta , fiecare perioada si asta de acum ( tranzitia eterna ) si cea dinainte care a reprezentat un sistem politic si social ( si anume comunism ) , trebuie ilustrata asa cum a fost . Si cu chestiile ei bune si cu realizari si cu atrocitati si cu interdicitii .
In nici un caz nu trebuie uitata , iar faptul ca in manuale si in istorie se incearca uitarea ei intr-un colt de biblioteca , nu e bine .
45 de ani nu trebuie prezentati cu Stiati ca la rubrica Diverse .
Chiar ma uitam ieri , ca comemorarea victimelor din 89 s-a transformat in rafuieli intre aia de au dat certificate de revolutionari si aia de n-au primit . Intre aia de citez "si-au luat spatii comerciale si terenuri cu certificatul de revolutionar " si aia care n-au prins nici o bucata din ciolan ... Pana la urma la asta se reduce tot la oamenii care au fost acolo prezenti .
Este rusinos ce se intampla Evil or Very Mad

Nici vorba de aia de au iesit pe strada insufletiti de o idee , care s-a dovedit a fi o caterinca , si si-au luat bataie ca prostii sau mai rau gloante . Oricum mortii nu mai au nevoie de nimic , nici de certificate , nici de scutiri de taxe si impozite , de nimic
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vb lui tazz sa traim bine Smile !
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa uitam cand tocmai azi am dat spaga si am colindat juma' de oras ca sa cumpar o paine?
M'au trecut fiori cand am raspuns la telefon si am auzit: "vezi ca s'a bagat paine in marasti" Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR