Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am eu facuta din izolator luat de la Bricostore si nu e nici o problema. O sa pun si niste poze dar mi-e lene acu sa ies afara ca e frig.

Am vrut sa iau cu aluminiu pe o parte dar era 40 Ron metrul si am renuntat. Am luat 3 m de izolator de 5 sau 8 mm, nu mai stiu exact cat de mare e, cam la 26 Ron metrul. E de nu se poate. Iar chestia cu luatul foc e varza. Nu o sa ia foc niciodata de la temperatura de sub capota. Am avut la Nova pus din 1998 si cand am vandut masina arata impecabil.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca cineva a facut experienta... sariti si ceilalti Rolling Eyes eu, in urma unor neplacute experiente din trecut, avertizam impotriva, mai curand al scurgerii materiei decat al luatului foc propriu zis (totusi, de la 30 la 40 de lei, diferenta nu era mare... Rolling Eyes )
  • igeorge13

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2004

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Am eu facuta din izolator luat de la Bricostore si nu e nici o problema. O sa pun si niste poze dar mi-e lene acu sa ies afara ca e frig.

Am vrut sa iau cu aluminiu pe o parte dar era 40 Ron metrul si am renuntat. Am luat 3 m de izolator de 5 sau 8 mm, nu mai stiu exact cat de mare e, cam la 26 Ron metrul. E de nu se poate. Iar chestia cu luatul foc e varza. Nu o sa ia foc niciodata de la temperatura de sub capota. Am avut la Nova pus din 1998 si cand am vandut masina arata impecabil.


hai frate nu te urnesti si tu sa pui niste poze ca nu am inteles f bine ce ai facut. despre ce izolator este vorba?

mersi
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... tin minte ca este o discutie pe daciaclub despre "blana-motor" pentru Logan ... acolo chiar este nevoie , intre habitaclu si motor n'au pic de izolatie fonica . Laughing
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa fac niste poze maine.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ar trebui sa'mi fac "blana-capota" cam asa as proceda :

1. as cumpara pisla de 4-5mm grosime
2. as decupa cu atentie conturul celor patru locasuri de pe capota
3. as vopsi cele patru bucati de pisla cu o vopsea ignifuga preferabil negru sau o culoare inchisa .
5. lipirea celor patru bucati de tabla capotei cu un adeziv rezistent la temperatura .

Consider ca nu este necesara acoperirea intregii capote ci doar a zonelor "cel mai rezonante" care intimplator sint chiar locasurile din rama de tabla . Wink
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Uite pozele: http://www.turatii.ro/index...t&articol=251

Realizarea nu e chiar perfecta, dar e ok ca efect. Daca se lucreaza mai cu atentie nu se cunoaste ca nu e din fabrica. Iar chestia cu folia de aluminiu pe o parte, nu numai pretul m-a deranjat. Nu e facuta ca lumea, se desprinde in timp si arata naspa. Pe Nova am avut asa ceva (fara folie de aluminiu ) si s-a pastrat impecabil. Lipirea am realizat-o cu prenandez.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mi-a placut ce am vazut in poze; poti sa dai mai multe detalii in privinta materialului folosit. Defineste ce fel de "izolant" ai folosit?
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa spun exact decat ca l-am luatdin Bricostore si NU e din cel pentru parchet. Parca folie insonorizanta se cheama si erau de diferite grosimi si preturi. Asta din poze era cam de 8 mm parca, dar avea si de 1,5 cm grosime si cu folie de aluminiu peste. Oricum asa arata dupa mai bine de 5000 km, nici macar nu s-a murdarit...
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
turatii>
cit te-a costat tot izolatorul? de citi m e nevoie?
si cum ai prins-o in capota motorului?
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am luat 3 m de izolator de 5 sau 8 mm, nu mai stiu exact cat de mare e, cam la 26 Ron metrul. E arhisuficient, mai mult de jumate mi-a ramas.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am luat 3 m de izolator de 5 sau 8 mm, nu mai stiu exact cat de mare e, cam la 26 Ron metrul. E arhisuficient, mai mult de jumate mi-a ramas. Am lipit-o cu prenandez.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Te scap eu de restul daca mi'l expediezi in Galati . Wink
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pentru ce e bun capitonaju asta??? de cand am schimbat capota cu una care are capitonaj se aude mai tare motorul in interior decat inainte si in exterior [ la relanti ] se aude cam la fel ca inainte........dar nu o dau jos pt ca da bine la look Mr. Green
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am luat si eu de la bricostore izolator de asta...

dar fara sa ma gindesc am luat de 1,5cm si e prea gros, nu poti sa il bagi in nici un fel sub tabla aia ... asa ca am ramas cu el Smile
apoi am mai luat si de 5mm cu folie aluminiu si asta intra relativ usor, pe alocuri trebuind sa mai departezi tabla un pic

ca idee ma gindeam ca daca as gasi niste 'dibluri' de plastic care sa intre prin gaurelele alea as putea sa il prind si pe cel de 1,5cm ca o folie mare peste nervurile de sub capota
da ma gindesc sa nu stea prea apasat de motor si sa se incalzeasca prea tare...
  • Pyroman
  • **
  • 67 mesaje
  • din 19 Jul 2006
  • Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Bucuresti
  • Pyroman

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Capitonajul ajuta in primul rand pe timp de ploaie - datorita lui nu se mai incalzeshte capota si nu mai apar aburii aia deasupra capotei (Eu am pe astra G si nu am avut niciodata capota calda nici dupa 200 de km de mers continuu vara). Pe langa asta are intr-adevar si rol de izolator fonic.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca vreti sa invatati mai multe despre antifonare, in speta antifonarea capotei vizitati http://www.daciaclub.ro/ind...p?showtopic=10329
....cu rugamintea sa cititi cat mai multe posturi din topic, pt ca pe parcursul lui s-a inregistrat o evolutie in utilizarea de materiale fonoabsorbante.

Eu am creat un izolator fonic de capota aka blana si pot sa spun ca e mai buna decat una originala de renault clio DCI...are in componenta pasla(gasiti in vitan la 2-3-400.000 lei metrul), o folie de izlolator de conducte aluminizata un fel de folie PEE(bricostore), antifon plastifiat(mai mult rol de rigidizare a paslei, ca sa nu stea bleaga, rezista la temperaturile din compartimentul motor care depasesc lejer 80 grade celsius ), pasla si folia aluminizata au fost lipite pe o supafata cu adeziv de contact-tip prenandez, o cutie de 400 ml. Rezultatul s-a taiat pe dimensiunile capotei, nu am tinut sa mulez pe nervuri pt ca spatiu era destul intre capac filtru si capota. Se poate prinde cu braduti sau coliere din plastic(am preferat pe ultimile- mai simplu de folosit). S-a finisat cu banda aluminizata(locul in care colierele au strapuns blana)...rezultatul a functionat iarna, aducand un plus de confort, masina statea in zapada si dupa o jumatate de ora aveam 2 liniute/din 10 la temp.Vara temperatura fiind controlata de GMV, blana e un izolator, asa ca nu influienteaza decat in mica parte ventilatia comp motor, dar cum aceasta se face fortat cu GMV nu a generat incalzire suplimentara. Fonic a fost multumitoare....pt ca mare parte din zgomot are alte locuri prin care sa paraseasca comp motor, dar la volan am sesizat o reducere usoara a zgomotului.

Mai exista un izolator fonic/termic....cel dintre comp motor si peretele antifoc....acestui izolator eu ii spun generic- fusta. Ei bine asta face treaba buna si cu asta ar trebui sa va jucati, dar nu stiu daca exista spatiu unde sa instalezi asa ceva. Daca nu exista se poate folosi banda bituminoasa aluminizata autoadeziva numita ALUBAND, e o banda pt hidroizolatii, dar folosita de multi la antifonare pt ca e usor de aplicat, rezistenta la temperaturi destul de ridicate(nu va speriati ca e un fel de smoala), plus ca seamana izbitor de mult cu un tip de banda fonoabsorbant -dynamat, care e foarte scump. Ei bine acest aluband costa aproape 500.000 lei rola de 10m/10 cm latime si se gaseste numai in Praktiker....la standurile din spate...destul de ascunse....
Gata mai multe aflati voi.

Ah uitam .....Alubandul face minuni pe suprafata interioara a usilor, pe tabla din interiorul usii, creeaza o incinta acustica buna pt basi
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut! In ultimul timp mi s-a matuit vopseaua pe capota in zona motorului. Poate fi de la caldura? Sau e doar o coincidenta. Pentru ca as vrea sa-mi cumpar ceva folie de aluminiu sa mai reflecte caldura de la motor (cand ploua ies aburi la greu din capota Razz ). Atasez o poza. Nu e Astra dar sper ca ma iertati Very Happy .

Puteti sa-mi recomandati un loc in Cluj unde sa gasesc o astfel de folie autocolanta la metru? Daca se poate sa fie mai groasa ( cu 1-2mm de spuma ca banda dublu-adeziva)

Multam Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR