Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dyass

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 zx18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut.aceeasi nedumerire am si eu.de ce am cabluri in scaun si mai ales aceleasi culori ale cablurilor de la scaun se vad si in bord acolo unde ar trebui sa fie intrerupatoarele/contactele de la scaunele incazite.acum va intreb:daca cumpar butoanele merge incalzirea in scaune?sau nu se marita ca nu stiu ce releu mai trebuie montat si nu stiu unde.multumesc.
Skip ads

  • alin lupu26

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sal am si eu o astra h si nu stiu de unde unde sa dau drumu la incalzirea din scaune ?daca puteti sa ma ajutati
  • haivasmirceajr

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Ascona 1987 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ziua buna,

Vad ca multi colegi se gandesc ca poate au incalzire, dar nu au butoanele montate. Ei bine, problema mea este oarecum inversa:
Masina: Ascona 2,0i Jubilee (1987)
In bord, am buton pentru incalzire in scaune (in partea centrala a bordului, sub ceas, de la stanga la dreapta: buton rotativ ventilatie, buton dezaburire, buton avarie - si, ultimul in dreapta, acest buton cu simbolul pentru incalzire in scaune). Precizez ca este doar un buton on/off, nu este nici un potentiometru, nimic reglabil.

Masina este in familia mea din 1996, dar o eventuala incalzire in scaune nu a functionat niciodata.
Puteti, va rog, sa ma informati un pic: ce anume trebuie sa caut sub scaune, cum as putea sa-mi dau seama daca aceasta optiune a fost montata pe masina? Ar fi primul pas; daca vad ca exista, o sa incerc s-o fac sa mearga.
Masina nu are nici airbag, nici ABS; are, in schimb, transmisie automata. Interiorul este cel original, nu au fost schimbate scaunele (cel putin, dupa cum m-am informat de pe site-uri germane, tapiseria mea era la vremea respectiva disponibila doar pe modelele Jubilee).

Multumesc frumos!
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu aveti butoanele in consola nu aveti nici incalzire (e si cazul meu) masinile sunt precablate pentru echipare full si doar atat.
De exemplu eu am spart stopul dreapta spate care nu are lumina ceata(asa era a mea)am cumparat altul care avea gaura pentru bec. Tipul de la reprezentanta imi zice ca nu are pe stoc stop fara ceata cum aveam eu pe masina si imi spune sa pun un bec ars ca oricum nu merge si sa nu se vada gaura aiurea in stop.
Montez stopul si peste cateva zile ma uit la soclul pentru becuri pt. mi se parea ceva ciudat cu becul ars si surpriza masina e cablata si pentru ceata pe dreapta.
Am pus un bec bun si am ceata pe ambele stopuri.
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
... Nu va merge incalirea in scaune nici daca faceti rost de butoanele din consola.
E probat de mine. Am luat butoanele de pe masina mea si le-am cuplat in prizele aferente de la masina tatalui meu si nu au mers .
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu ma-m referit la faptul ca daca nu le au pe masina cand o cumpara (valabil doar la SH ca daca e noua cred ca stiu ce au comandat Laughing ) nu merg evident daca ii pui doar butoanele. Ii poti pune si rezistentele ca cablurile sunt trase si abia atunci v-or merge incalzirile in scaune.
  • astragt

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mentionez k si eu am mufe ascunse in partea de langa bricheta.as baga si rezistente in scaune da s ar putea:D?
  • patrik_petre

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,


Am o problema cu cablu de la centura care tine centura cred ca e cablul de la dispozitivul pirotehnic pentru centura de siguranta.Am dat jos scaunul cu totul si a sarit parca dintr-o data si sa tras cablu, (Am dat jos scaunul pentru ca nu mergea sa-l dau in fatza si-n spate, avea o moneda de 5.000 lei blocata pe sina).Si acuma de cand sa tras cablul acela de sub scaunu nu mai sta nici centura cum trebe in clema, se mai poate face ceva pentru a regla cablu (dispozitiv pirotehnic pentru centura de siguranta)?

Multumesc!
  • octamar2002

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca daca gasesc la dezmembrari plasa (rezistentele) si le montez sub scaunele din fata, voi avea incalzire in scaune? Bineinteles daca pun si potentiometrele in bord. Daca e asa simplu si nu mai trebuie sa trag cabluri pe sub scaune, atunci ma apuc de cautat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR