Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vrand sa descopar pe unde curge antigelul, am rupt furtunul dintre vasul de expansiune si radiator. ala imbracat in panza.


de fapt nu mai avea proprietatile unui furtun de cauciuc ci a unei tevi de plastic (si aia coapta). s-a rupt foarte usor.
daca gasesc pe la magazinele auto sa pun vreun furtun fara panza e vreo problema? la dacie nu e imbracat in panza.
chiar sa nu reziste? chiar asa mare sa fie presiunea?
si inca ceva: Kadett D are supapa pe capacul de la vasul de expansiune? ca daca ma uit pe exteriorul capacului nu vad nici o gaurica. pe interiorul lui s-ar vedea ceva.
Skip ads

  • Mihaly Laszlo

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
- eu m-am dus la un magazin de piese auto si dupa ce am explicat la ce imi traba vinzatoarea a stiut sa imi dea un furtun care sa aibe propietatile necesare Smile
- in legatura cu capacul , daca presiunea da peste curge pe linga capac , asa e calculat , nu are nici o gaurica dar trece de supapa si se prelinge pe vas .
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult, am luat si eu toate magazinele la rand pe care le-am gasit (vreo 10) si nu apucam sa zic decat "furtun" siraspunsul era "n-avem".
pana la urma am reusit sa gasesc un furtun cu insertie ceva mai mic, dar am reusit sa-l montez. sper sa tina. oricum am luat 1 metru si am folosit doar jumatate.deci as mai avea de-un schimb.
urmeaza alternatorul care nu-mi incarca, sau nu destul in orice caz.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat si eu furtun d-ala pe la magazinele auto si nu exista. Pana la urma, am gasit in obor, la raionul de materiale "de tot felu" furtun de presiune, la vreo 12 lei metru. au de toate diametrele si culorile.
Skip ads

  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai si alea au insertie? rezista la presiuni si temperaturi?
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da, e furtun d-ala negru, compus din 2 furtune si intre ele camasa aia textila. rezista din cate imi amintesc la 10 atm. temp. nu mai stiu...daca stai prin zona apropiata dr. taberei, iti dau eu juma de metru ca mai am. ca si eu tot asa am avut nevoie, da aia nu-ti dau de la vreo 2 metri.

hmmm, acuma vad ca esti din prahova... Embarassed sau stai in buc ?
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nope, Ploiesti. dar m-am descurcat momentan si eu cu un metru. folosit jumate' . Saru'mana oricum.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut...are cineva un vas de expansiune de kadett d ? al meu s-a spart si mi-a aruncat tot afara. se poate face ceva cu asta vechi ?

multam anticipat.
Skip ads

  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
furtunul ala e un furtun ordinar....de ce presiune tot vorbiti? Smile) si eu unul stiu ca toate magazine de piese auto straine..nu stiu cele de dacia..au furtun la rola/metru
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
presiunea din vasul de expansiune poate ajunge la 1.5 atm. e adevarat ca nici la 10 cat tine furtunu meu, da nici de masina de spalat cum am avut. prefer sa stiu ca am un lucru care tine din start....ilogic avand in vedere ce bunica mi-am luat, nu ? de bun ce e furtunul, a crapat vasu de expansiune. Sad
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
eu unul stiu ca nu e normal sa faca presiune asa mare decat daca ai chiloasa ciupita....eu am in loc de capac la vasul de exansiune un dop de nestea/icetea pus invers si infipt in gaura...si nu l-a aruncat niciodata afara..cu toate ca sta etans si fara sa fie tzapan rau....

recomanda dopul de icetea tuturor

Twisted Evil Evil or Very Mad Twisted Evil
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai ca idee furtunul meu nu a crapat. asta pana in momentu' cand am tras eu de el.si atunci s-a rupt de tot Embarassed
si am zis ca daca ala era imbracat in tesatura de material textil, n-or fi fost aia de la Opel tampiti cand l-au pus asa. si cum nu se mai gaseste cu imbracaminte ci cu insertie.....
si dopul de Icetea trebuie sa fie de vreo aroma anume? Laughing glumesc...
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
apa la presiune normala fierbe la 100 de grade. in motor, poate ajunge la peste 100, insa nu fierbe deoarece presiunea este mai mare de 1 atm. de aia e bun furtunul ala de presiune si capac la vas cu supapa de refulare, nu ca la mine, infundata...

am cumparat un vas de kadett c, iar maine trebuie sa-l fac sa stea pe locul celui vechi. mai nasol ca am descoperit ca e de vina termostatu pt problema mea, iar datu jos de cam nasol. dar maine e o alta zi, sper cu soare ca sa pot mesteri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR