Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • duma_ionut2000

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
detin si eu un opel astra 2.0 tdi si in momentul in care tre sa intre turbo se aude un sunet ciudat, bineinteles turbo mnu intra!ideea e ca mnu scoate fum si motoru merge rotund in relantiu!
cum e d asteptat fara turbo , masina mnu mai are acceasi putete si sprint ca si inainte!
daca puteti sami dati un sfat!ce sa fac!care sa fie oare problema?so fi dus turbo?e altceva?
multumesc anticipat! Embarassed
Skip ads

  • gabipopescu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
duma_ionut2000 a scris:detin si eu un opel astra 2.0 tdi si in momentul in care tre sa intre turbo se aude un sunet ciudat, bineinteles turbo mnu intra!ideea e ca mnu scoate fum si motoru merge rotund in relantiu!
cum e d asteptat fara turbo , masina mnu mai are acceasi putete si sprint ca si inainte!
daca puteti sami dati un sfat!ce sa fac!care sa fie oare problema?so fi dus turbo?e altceva?
multumesc anticipat! Embarassed

dar fuge mai tare de 90-100km/h?
daca nu eu aveam aceiasi problema . imi tot spalam motorulul cand am adus-o si se ardea o piesa care este pe langa turbo. este o electro-valva
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
verifica furtunasele sa nu fie vre-unu crapat si desfa colierul de la turbo si vezi cum se misca palele- daca se misca, daca are joc. Daca nici asa nu ii dai de cap mergi la un tester si fa testul in mers. Numai bine!
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Verifica ectrovalvele de la vacum , furtunasele , evantual wastegate-ul daca lucreaza ....sau eventual sa nu fie din debitmetru ( eu asa am patit )
Skip ads

  • mariusvtm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pune turbina pe direct si daca merge turbina asa, atunci schimba electrovalva din stanga turbinei
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mariusvtm a scris:pune turbina pe direct si daca merge turbina asa, atunci schimba electrovalva din stanga turbinei


Salut,

Ce inseama asta? cum se poate pune pe direct?

Multumesc.
  • mariusvtm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
electrovana din stanga turbinei are o intrari si o iesire spre turbina (2 furtunase care fac vacum) scoti intrare din electrovana si iesiresi le mufezi intre ele asta e doar proba turbinei daca functioneaza ,dar nu merge cu masina asa ca strici turbina
daca ai nevoie de electrovana am eu de vanzare
spor la treba Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR