Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • huzumfanut

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am un opel astra caravan din 2003 si cred ca de vreun an nu mi se mai aprinde becul care arata emisiile de noxe. Care ar putea fi motivul? De mentionata este faptul ca masina merge perfect...POATE FI LED-UL ARS DIN BORD ?
Skip ads

  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
huzumfanut a scris:Am un opel astra caravan din 2003 si cred ca de vreun an nu mi se mai aprinde becul care arata emisiile de noxe. Care ar putea fi motivul? De mentionata este faptul ca masina merge perfect...POATE FI LED-UL ARS DIN BORD ?


nu ti se aprinde....?...pai asta e bine..nu?!
cauta metoda "pseudoagrafa" si vezi daca ai erori
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu ai inteles? Nu i se aprinde cand pune contactul, ceea ce l-a facut sa-l suspecteze ca nefunctional.
  • huzumfanut

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intradevar ai inteles bine...becul nu se aprinde nici cand pun contactul nici in mers sau in alte ipostaze.... asta ma face sa ctred ca este ars. Este oare posibil sa fie adevarat? Cam ce ar insemna schimbarea lui?
Skip ads

  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca exista o sectiune de genu cum se schimba becurile din bord la astra sau da cu cautare si sigur gasesti
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu este bec, este LED si se schimba numai demontand ceasurile bord pana la placa electronica, pe care sunt plantate LED-uri SMD (fara terminale de implantare).
  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa stai linistit chiar daca e ars cum zic unii... daca vei avea o defectiune iti vei da seama si fara martorul "MIL"... ai cumva culorile din bord schimbate?...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@ionutcatalin_bic: Tu ce preferi? Omasina care sa functioneze asa cum a fost proiectata sau o improvizatie de masina de la un cap la altul?
In alta ordine de idei, acela este un martor care trebuie sa te avertizeze, nu sa dai cu presupusul de ce merge masina prost. Apoi, daca se schimba culoarea afisajelor din bord, nu se schimba si culorile martorilor, asta ar fi o aberatie, acesti martori sunt codati international si ca simbol si ca, culoare. Deci, te rog sa dai sfaturi pertinente, altfel e mai bine sa te abtii!
Skip ads

  • mmitroi

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 2.0 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2008

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:@ionutcatalin_bic: Tu ce preferi? Omasina care sa functioneze asa cum a fost proiectata sau o improvizatie de masina de la un cap la altul?
In alta ordine de idei, acela este un martor care trebuie sa te avertizeze, nu sa dai cu presupusul de ce merge masina prost. Apoi, daca se schimba culoarea afisajelor din bord, nu se schimba si culorile martorilor, asta ar fi o aberatie, acesti martori sunt codati international si ca simbol si ca, culoare. Deci, te rog sa dai sfaturi pertinente, altfel e mai bine sa te abtii!


cum arata martorul asta?
Merci
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@mmitro: Citeste aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1887
  • huzumfanut

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa va mai spun ceva...colegul care a spus ca nu se aprinde atunci cand pun contactul a inteles bine...deci eu nu am deloc munca acestui led martor pentru ca el nu se aprinde. Intrebarea mea era... este ars sau am alta defectiune?
  • huzumfanut

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si vroiam sa va mai intreb ceva...de cand cu gerurile astea nu mai am ralantiul normal ...sta undeva la 900 de rotatii pe minut ...este normal?
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
e mai normal ca pe temperaturi foarte mici turatia de relanti sa fie mai mare, el este reglat din ecu automat. Cand consumul e mai mare, relantiul e setat un pic mai mare. De asemenea cand e frig.
Acuma, intrebarea mea este: daca oprim toti consumatorii, totusi dupa kilometrii buni rulati si motorul la temperatura optima, relantiul nu ar trebui cumva sa revina la valori mai mici? Oricum, 900 nu este mult...eu am cam tot asa, 850-900 diminetile cand plec pe ger. Cu motorul incalzit bine mai scade.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR