Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sunt doua chestii distincte seria si tipul de motor. Adica ai motor de 1.6 SZR nu ai voie sa pui 1.6 XEL chiar daca amandoua sunt motoare pe benzina si de acelasi cubaj. In schimb, daca ai in carte motor tip x seria ...fara serie poti pune oricand un alt motor de acelasi tip x fara a mai face RAR-ul.
Skip ads

  • seba78

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mersi frumos pentru raspuns, asa este m-am interesat la un ing. electrician si a zis ca trebuie schimbat toata electrica la ea plus calculatorul asa ca mai bine te lasi pagubas ....
  • aatin

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cornel2cornel a scris:Sunt doua chestii distincte seria si tipul de motor. Adica ai motor de 1.6 SZR nu ai voie sa pui 1.6 XEL chiar daca amandoua sunt motoare pe benzina si de acelasi cubaj. In schimb, daca ai in carte motor tip x seria ...fara serie poti pune oricand un alt motor de acelasi tip x fara a mai face RAR-ul.

si eu am facut schimd de motor pentru Astra F Cabrio X16SZR si cred ca nu o sa am probleme!
O sa verific oricum si seria!
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. As avea si eu o intrebare. Am adus un opel astra f 1.6 an fab. 1997 din Franta , motorul masinii fiind schimbat acolo ,bine inteles cu toate actele necesare. In certificatul original francez nu este trecuta seria motorului. In schimb pe blocul motor am gasit o placuta de aluminiu cu sigla ,,opel,, si seria lipita X 1.6XE plus nr.,lipita peste vechea serie . Am dus masina la RAR, si conform bazei de date a celor de acolo, motorul ar fi de corsa ori tigra. Am sunat la service-ul din Franta si mi s-a transmis ca motorul este de astra g X1.6 XG din 1998. Cei de la RAR au spus ca motorul va fi bagat la norma de poluare NON EURO. Acum daca sa sterge seria de pe motor si as intra din nou la RAR ar putea trece RAR-ul si sa-mi dea norma de poluare Euro doi cum ar fi normal dupa VIN?
multumesc.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
in FR seria motorului NU e scrisa in acte, trebuia sa faci seria "sa dispara"... Idea
In acelasi timp, putini schimba motorul pe masini (la 70E pe ora de manopera...) asa ca... ai avut ghinion...
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ms de raspuns. Oricum motorul a fost schimbat de fostul proprietar din franta si l-a costat 2400 E in 2003. Tinind cont ca acum motorul are 70000 km cred ca merita sa sterg seria de pe el si sa incerc sa fac iar RAR-ul.
  • al3x_vl

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca pot schimba c18nz cu c16se?
Ce acte imi trebuie sau doar cu o declaratie pe proprie raspundere ca l-am cumparat din targ (cum a scris un coleg) se poate rezolva?
  • aurelu4u

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut am un vectra b din 97 x16xel si imi cam face probleme.M-am gandit sa ma duc in Germania sa iau alta masina cu motorul bun sa vin in tara si sa fac schimbul. Acum intrebarea mea catre cei care stiu mai bine mai trebuie sa trec pe la rar tinand cont ca motorul pe care il schimb este identic cu cel de pe masina mea? va multumesc
Skip ads

  • pmnvd

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2014

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare.
as vrea sa schimb motorul 1.7dtl ca numa probleme am avut cu el...
intrebarea ii cu ce motor as putea sa fac schimbu si cum se procedeaza, ii complicat costisitor?
mi sa spus ca motor de isuzu sa pun, ce parere aveti?
multumesc
  • AngelGuard

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Pe site-ul RAR am gasit asta:

CUM SÃ PROCEDEZ DACÃ DORESC SÃ SCHIMB MOTORUL VEHICULULUI?

Conform Ordinului ministrului transporturilor, construcþiilor ºi turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementãrilor privind omologarea individualã, eliberarea cãrþii de identitate ºi certificarea autenticitãþii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sã se menþinã cel puþin acelaºi nivel al emisiilor poluante. [...]



Dacã se înlocuieºte motorul unui autovehicul, este necesarã prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificãrii cãrþii de identitate. Cel mai simplu este sã se monteze un motor identic cu cel anterior, adicã unul care are acelaºi cod motor cu cel menþionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verificã doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacã au fost pãstrate elementele pentru reducerea poluãrii (catalizator, sonda lambda etc.) ºi se realizeazã testul de poluare specific unei inspecþii tehnice. Dacã se monteazã un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanþe mult diferite faþã de cel iniþial (putere mai mare, configuraþie diferitã care presupune reamplasarea suporþilor motorului etc.) se efectueazã probe specifice în cadrul Laboratorului de încercãri pentru securitate rutierã al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraþie.

Menþionãm cã modificãrile vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaþiei în vigoare. Lista de ateliere autorizate le gãsiþi la sediul oricãrei reprezentanþe R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:
- act identitate deþinãtor vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de cãtre solicitant pe propria sa rãspundere, va fi semnatã în prezenþa angajatului R.A.R. care efectueazã prestaþia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinþa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Informaþii suplimentare se pot obþine la tel.: 021/9672 (*tarif normal Telekom)


Eu as vrea sa inlocuiesc X16XEL de pe Astra G-ul meu cu un motor mai nou: Z16XE / Z16XEL / Z16SZR sau orice alte motoare de 1.6 pe benzina mai exista dar fara sa ajung la acele probe specifice mentionate mai sus, care probabil sunt f scumpe si trebuie sa le suport tot eu. Ce motor mi-ati recomanda sa aleg?
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Și eu am schimbat motorul de nevoie, z16xe cu z16xe. Cel vechi era fãrã serie, acesta are serie. La o stație itp nu am fost primit pt ca are motorul serie. Am dat un telefon, am rezolvat și cu itp, în altã parte. Acum aștept sã rugineascã seria motorului ca sã nu mai ajung la rar pt ca nu am acte de la motor, deoarece nefericirea s-a întâmplat prin Italia, acum 3 luni.
Tu, daca schimbi codul e mai complicat, cum scrie și acolo. Dacã pui tot x16xel e mai simplu. Z16xe papã ulei Smile, mai studiazã și tu...
  • AngelGuard

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am primit astazi raspunsul de la RAR referitor la schimbarea de motor. Il postez poate va este de folos.

Buna ziua,

La RAR nu se solicita documente privind provenienta motorului inlocuit. Se poate efectua ITP numai dupa inregistrarea noului motor in cartea de identitate a vehiculului. Pot aparea doua situatii:

1. Schimbarea motorului inscris in cartea de identitate a vehiculului cu un altul identic (acelasi cod)nu presupune omologare. Se efectueaza verificari privind fixarea noului motor si a tubulataurii de evacuare si se afectueaza un test de poluare.Se va inscrie noua serie de motor la rubrica "Modificari....." a CIV. Aceste activitati se pot solicita la oricare dintre reprezentantele teritoriale ale RAR, de catre proprietarul legitim al vehiculului sau de catre o alta persoana imputernicita notarial de catre detinator sau daca vehiculul este radiat la solicitarea persoanei care a dobandit vehiculul.

Documentele solicitate de RAR sunt: cartea de identitate a vehiculului, in original; act identitate detinator sau al persoanei imputernicite notarial.

2. La schimbarea motorului alt cod, vehiculul va fi supus omologarii individuale. Cerinte / conditii de respectat la schimbarea motorului alt cod:

*) trebuie sa se mentina cel putin nivelul de poluare inscris in CIV;

*) puterea noului motor sa nu depaseasca 1,4 x puterea motorului anterior;

*) reomologarea costa ~750 ron.

Reomologarea se va efectua numai la solicitarea proprietarului legitim al vehiculului sau a altei persoane imputernicita notarial de catre detinator sau daca vehiculul este radiat la solicitarea persoanei care a dobandit vehiculul.

In ambele cazuri, pentru autovehicule cu nivelul de poluare cel putin EURO 3, schimbarea motorului se va efectua obligatoriu intr-un atelier autorizat conform legii nr.51/ 2013 (reparatii motor si instalatiile anexe.)

La adresa noastra de internet: http://www.rarom.ro/RO/arti...ce_auto--138.html gasiti lista atelierelor autorizate de RAR , in functie de tipul de activitate pe care pot sa o desfasoare conform capabilitatii tehnice.












-----Mesaj original-----
De la: xxxxxxxxxxx
Trimis: Sunday, October 11, 2015 12:17 AM
Cãtre: Intrebari si sugestii
Subiect: Intrebare pe RARom.ro



Name: xxxxxxxxx

Email: xxxxxxxx

Message: Buna ziua,\r\n\r\nDetin un autoturism Opel Astra G cu motor X16XEL si as dori sa ii schimb motorul cu unul Z16XEL sau Z16SZR sau in fine, ca idee un alt motor de Opel Astra G, cam cu aceleasi caracteristici, dar mai nou.\r\n\r\nAm inteles din articolul de aici http://www.rarom.ro/RO/arti...culului--195.html ca va fi nevoie de omologarea noului motor.\r\n\r\nVa rog sa imi spuneti care sunt costurile pe care le presupune noua omologare, sau ce costuri implica, la dvs. schimbarea pe care o doresc.\r\n\r\nVa multumesc,\r\n

Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Sa-i ia naiba cu legile lor ! La ultimul motor schimbat nici n-au vrut sa ma lase sa intru pe linia omologari fara "dovada provenienta motor de schimb" !
Acum zic ca nu-i mai intereseaza !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cel mai simplu este pentru cei care au in carte trecut "fara serie motor" cum am si eu. Se poate schimba motorul cu unul exact la fel fara probleme sau in cazul meu cu cel de 2.2 care arata exact la fel dar bineinteles motoarele puse sa nu aiba nici ele serie. Daca iasa gazele totul este perfect atunci...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR