Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu spal masina si iarna poate sa fie si -20 C ca eu o spal dar apoi ii dai cu sprei anti inghet pe toate chederele si nu am avut nici odata probleme cu ea sa imi inchete. am facut si un mic experiment dupa spalare (-10C) ca sa vad daca intradevar functioneaza spreiul antiinchet am dat pe chederul de la sofer iar pe restul nu am dat a 2a zi surpriza usa sofer se deschide restu nu ereau lipite.
Skip ads

  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
iarna nu se recomanda sa speli masina la temperatura mai mica de 5 grade pt k risti sa inghete burdufurile , chedere , adica cele din cauciu si sa ai alte proble... fiecare face cum considera si au bani
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dar daca risti sa te opreasca politia ... rutina ... si sa-ti spuna ca in carte ai alta culoare trecuta ... ce faci ? Smile)
glumeam .. eu am fost nevoit s-o spal ... sambata ... erau vreo 3 grade ... incepea sa fie gri in loc de negru ... Sad
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
o chestie ciudata cu spalatul , ma duc sa o spal la -2 ,(stiind k nu e recomandat dar sa nu o las cu sare pe tabla) si uite au inghetat mici chestii din plastic si se aude un mic batut asta e , soarta si sa ma invat minte
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu-mi mai spal masina iarna altul, decat pe praguri/aripi unde a sarit sarea. Am pe spate un spoiler micut, finut ... a crapat in urma spalarii Crying or Very sad
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
GHINIO curat
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Politia nu are ce sa-ti faca daca ai numerele,stopurile si farurile curate(daca ai de mers 1000km si vremea e ploioasa ce faci;te opresti de 7 ori sa speli masina?).
Si eu am spalat masina iarna insa evit pe cat posibil sa o fac,insa recomand 2-3 spalari complete(partea de dedesubt) pentru curatarea de sare si de solutii impotriva inghetului care sunt imprastiate iarna pe strazi.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai asta vroiam si eu sa spun.. ieri spre exemplu cand m-am intors din bucuresti au dat cu sare pe jos, fiind si putin umed s-a facut ca o pasta pe masina, si pe sub ea bineinteles.. si acum nu stiu pe unde sa merg sa dea cu jetu de apa si pe dedesubt.. pentru ca mai mult ca sigur este si acolo sare.. ma gandeam la rompetrol dar acolo nu spala caroseria prea bine, dar au jet de apa sub masina. cred ca intai voi spala masina cu spuma normal, si urmatoarea va fi la rompetrol..
Skip ads

  • raz

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1997 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sfatul meu e sa nu speli iarna masina cu apa calda deoarece ramai fara vopsea Smile) si nu ai vrea s-o duci la vopsit!
  • vasiliu vasia

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
apa este cel mai bun prieten al ruginei...asa ca nu mai spalati masina pe timp friguros..restul sunt doar vorbe.. Exclamation
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca ar fi bine sa dati si niste argumente daca tot sunteti asa hotarati impotriva spalatului masinii. Eu intotdeauna am spalat masinile indiferent daca e frig sau cald, cu apa calda sau rece, cu spuma sau fara si niciuna nu a ramas fara vopsea si nici rugina nu au niciuna. Wink Ce sa mai zic de tata care spala masina in fata blocului de cand il stiu de minim 2 ori pe saptamana si inca arata destul de bine masina... Razz
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am asteptat o zi mai calduta (cu grade pe +) si am mers la spalatorie unde o spal de obicei si l-am rugat pe baiatu de acolo sa o spele calumea pe dedesubt sa curete cat se poate sarea de pe masina.. baiatu si-a dat toata silinta.. si acum e ok! l-a sfarsit i-am facut o cinste .. Smile
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu o spal fiindca nu o suport sa o vad murdara(prietenii ma stiu).Si iarna o spal odata pe saptamana(doar daca e ger mare nu o mai spal asa de des).Iar in legatura cu rugina vreau sa spun ca acum nu mai sunt caroseriile alea din fier negalvanizate.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR