Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din data de 15 Noiembrie nu mai dorm linistit noaptea si sa va spun dc. La inceputul lui octombrie am achizitionat din germania un Opel Vectra c facelift . Am luat numere rosii sa o pregatesc de inmatriculare si pozna in dimineata de 15 nov , un cetatean din blocul vecin a avut proasta inspiratie sa mute masina ( Vw Touareg inmatriculat in Sua pe numele ginerelui sau ) A iesit din parcare cu spatele si nu stiu cum a facut de a gresit pedala de frana cu cea de acceleratie (de mentionat ca vw Touareg era hidramat ) cum va spuneam a calcat acceleratia bolovan crezand ca pune frana , in angrenaj a lovit o persoana care mergea pe trotuar ( in spital cu fractura de bazin) ,apoi un auto Bmw seria 3 pe care l-e proiectat in portiera dreapta fata a masinei mele abia adusa , dupa care a lovit si cu spatele a 2-a portiera dreapta spate + aripa la masina mea + bara spate s-a desprins pt ca s-a rupt o urechiusa de prindere .
De precizat ca atat masina mea cat si auto Bmw erau parcate .Am luat asigurarea RCa si am mers la ei la sediu sa faca inspectia daunei si sa imi de-a deviz de service .Acolo au constatat ca polita Rca nu este valabila , masina fiind inscrisa in Sua pe numele ginerelui sau , iar asigurarea a fost facuta pe numele lui a celui care a produs dauna urmand sa intre in viguare abia cand se obtinea autorizatia provizorie sau inmatricularea preopriuzisa deci la momentul daunei acestea nu existau .
In fine dupa un mic scandal au hotarat ei ca imi fac deviz de reparatie si sa duc masina in service dupa ce am semnat un angajament de plata catre ei ( care spune ca dupa proces daca eu voi iesi vinovat v-a trebui sa inapoiez suma in max 10 zile) am semnat am dus masina in service , baietii au comandat piesele si au cerut acceptul platii .
Acceptul a fost refuzat , iar mie dupa nenumarate vizite la societatea de asigurari mi-au inmanat o adresa scrisa in care imi spune ca nu pot fi despagubit de catre ei pt ca polita nu este valabila .
Masina si acum este in service iar baietii nu s-au apucat inca de ea si a trecut 1.5 luni de la accident .
Acum m-am intors la cel care a produs dauna sa ii car banii si el ma trimite la CSA sa fac eu reclamatie ca cei de la asigurari nu mi-au reparat masina pt ca zice el ca eu trebuiam despagubit si dupa care cei de la asig urma sa recupereze banii de la el .Dar cei de la asigurari nu vor sa auda de asa ceva .
Ce pot eu sa fac acum , devizul estimativ de service se ridica in prezent la 134.500 000 lei vechi fiind doar estimativ ceea ce inseamna ca suma v-a depasi sigur ceea ce sa estimat in momentul in care se vor apuca de treaba .
Daca il dau in judecata cat v-a dura pana voi primi banii , voi putea sa ii impun si cheltuieli de judecata sau altceva?
Intentionez sa i-au un avocat dar vreau ca costurile de judecata sa se reflecte asupra lui pt ca nu e vina mea .
Ce altceva as putea sa mai fac , pt ca nu vreau sa umblu dupa cai verzi pe pereti pe la CSA.? mentionez ca nu aveam casco ( urma sa imi fac dupa inmatricularea definitiva preopriuzisa)
Astept pareerile , sfaturile ideeile voastre .Va multumesc si va urez un an nou fericit. La Multi Ani.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai 2 variante
1. repari masina pe banii tai si te judeci cu cel ce ti-a produs paguba
2. te judeci cu el si repari masina.
Prima varianta reprezinta raul cel mai mic.
Mersul lucrurilor este urmatorul: cu devizul estimativ declansezi perocesul urmand sa actualizezi cuantumul pe parcurs. Daca vrea el sa cheme in garantie asiguratorul, treaba lui.
Ia legatura cu un avocat si iti va explica mai bine. In Bucuresti, iti pod recomanda un avocat care pana nu demult a lucrat pentru o firma de asigurari.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Ai 2 variante
1. repari masina pe banii tai si te judeci cu cel ce ti-a produs paguba
2. te judeci cu el si repari masina.
Prima varianta reprezinta raul cel mai mic.
Mersul lucrurilor este urmatorul: cu devizul estimativ declansezi perocesul urmand sa actualizezi cuantumul pe parcurs. Daca vrea el sa cheme in garantie asiguratorul, treaba lui.
Ia legatura cu un avocat si iti va explica mai bine. In Bucuresti, iti pod recomanda un avocat care pana nu demult a lucrat pentru o firma de asigurari.


Am inteles ,da imi poti lasa te rog nr de tel al avocatului sa il contactez , este totusi o suma destul de mare si trebuie sa rezolv cumva situatia.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mama, ce ghinion si cati prosti sunt pe la colturi......pacat. si parerea mea este sa contactezi un avocat, si sigur se poate imputa lui cheltuielile de judecata, bafta. Rolling Eyes
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mie imi pare sincer rau.cred ca as inebuni sa patesc asa ceva.sau ala vinovat intra in spital.
legat de daune , sunt de acord cu antescriitorii sa vorbesti cu avocat si sa il dai in judecata.
problema e ca va dura mult, pt ca ala va taragana toata treaba.mai repede se rezolva daca erai victima.(la vatamari merge treaba mai repede).

acuma tu alegi daca sa iti faci masina inainte sau dupa proces.
bafta multa!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Daca masina VW este inmatriculata in SUA, teoretic, trebuie sa aiba asigurare facuta in SUA.
Incearca sa vorbesti cu ginerele bolovanului poate asigurarea lui este valabila si in Romania. Fa echipa cu proprietarul BMW-ului.
Parerea mea.
La multi ani.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tipul cu Bmw avea casco ,el s-a rezolvat si acum casco va recupera banii de la bolovan ....iar cat despre asigurare de america ...nu are ...iar ginerul este american si este in america nu am de unde sa il gasesc .Iar" bolovanul" nu este foarte comunicativ este un mos senil cu care nu prea poti sa vb . Asta e ghinion ,cand te loveste , te loveste.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa iei legatura cu cei care au facut casco la BMW. E foarte posibil sa-l dea in judecata pe american pt. ca el este proprietarul VW, iar daca masina este inca inscrisa pe numele lui, acesta raspunde pt. faptul ca masina nu are asigurare.
In procesul verbal incheiat de politie ar trebui sa existe datele personale ale proprietarului (nume, adresa).
Cauta totusi un avocat cu experienta in domeniu.
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
incerca sa te adresezi asociatiei pt victimele in trafic (nu stiu daca am scris corect), ei o sa-ti analizeze cererea si mai mult ca sigur o sa te despagubesca ei urmand ca ei sa isi recupereze paguba.
un prieten de-al meu a patit la fel si l-au despagubit.
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
zapartanioan86 a scris:incerca sa te adresezi asociatiei pt victimele in trafic (nu stiu daca am scris corect), ei o sa-ti analizeze cererea si mai mult ca sigur o sa te despagubesca ei urmand ca ei sa isi recupereze paguba.
un prieten de-al meu a patit la fel si l-au despagubit.


Da am auzit despre aceasta societate , se numeste "fondul victimelor strazii" am si discutat cu ei , trebuie sa depui dosarul cu actele necesare ,dar iti dau raspuns abia dupa 90 zile ,si nu se stie sigur ca vei putea fi despagubit ,ma rog de aceea am cerut si alte pareri sa i-au decizia cea mai buna , trebuie totusi sa discut si cu un avocat sa am mai multe detalii , si voi discuta si cu ei cu cei de la fond .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eazy_e imi pare rau de necazul tau.
Daca nu poti obtine date despre ginere de la autorul accidentului incearca la Politie.Intrucat a lovit o persoana producandu-i fractura de bazin pot sa-ti spun in calitate de medic ca aceasta necesita un numar de zile de spitalizare care il incadreaza la vatamare corporala grava din culpa.Deci Politia trebuie sa aiba date despre posesorul autoturismului.
Ia legatura cu un avocat bun sa obtina sechestru pe autoturismul VW Touareg pana vei obtine daunele materiale si morale care ti se cuvin.Intrucat a incredintat propriul autoturism fara a avea asigurare valabila e si el raspunzator de daunele produse.
Nici nu stiu ce sa-ti urez!Sanatate,rabdare si putere sa te lupti.Inca o data imi pare rau pentru necazul tau
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa grabesti lucrurile cu judecata altfel sa nu ti se spuna ca "n-ai facut reclamatie in timp util".
Skip ads

  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
curat ghinion de la americani ni se trage la toti.bafta dar nu te lasa eu cred ca nu o sa platesti nimic cheltuieli de judecata,poate avocatul tau dar cred ca merita decat sa dai atatia bani pe reparatie.si cred ca si cel cu bazinul fracturat o sa-l dea in judecata cu siguranta.si tu daca nu te despagubeste da-l in judecata pe cel de la volan pt distrugere sa-ti plateasca si fii sigur atunci ca o sa se lupte el cu cei de la asigurari.bafta si tine-ne la curent cu ce se mai intampla
  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ce ai mai rezolvat cu accidentul ?
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat ....dupa 3 luni de zile in care si cel ce mi-a cauzat accidentul si-a dat seama ca nu mai e nici o sansa sa imi fac masina pe asigurare si dupa ce am facut presiuni cu avocat ...a platit cash ... iar eu am facut masina si am vandut-o unui bulgar.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai dragul meu daca imi dai voie sa-ti spun eu cum sta treaba,cu cei din SUA tu trebuia sa te adresezi politiei de acolo,ca asa ceva nu ramine ne pedepsit de catre ei,practic el nu avea voie sa imprumute masina,daca nu avea asigurare,degeaba o dadea el ,,out of country'' ca asigurare tot trebuia sa isi faca,apoi,daca tu sesizai firma de asigurare de acolo automat crestea rata de asigurare pt ginerele batrinului,el nu putea sa suie maisna pe vapor fara asigurare,eu stiu ca eu sunt rezident in arizona,si acolo asa stau treburile,dar tot e bine ca ai reusit sa rezolvi problema!felicitari!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR