Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ionutomega

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, dat fiind faptul cu problema parcarilor pe care o cunoastem cu totii(si aici nu ma refer doar la bucuresti) m-am gandit sa aplic si eu metoda folosita de un vecin de cartier, si anume sa las nr. de tel. in geamul masinii mele la vedere in cazul in care blochez pe cineva sau ii ocup locul de parcare pe care omul il plateste la primarie.Si cred ca ar trebui sa facem cu totii asta, in felul asta nu vor mai fi nervi si injuraturi pe un amarat loc de parcare.Astept si parerile voastre oricum eu continui asa.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este o solutie, desi ar fi mai bine ca tampiti de guvernanti sa faca si ei ceva concret pentru populatia Romaniei.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Departe de mine sa fac pe lupul moralist, dar de ce cautam solutii la probleme inexistente? NU parca in locul altuia din start si nu va fi nevoie de nici un biletel. Acuma ca nu sunt parcari in orase e numai si numai vina noastra, ca de atatia ani mancam rahatul celor din conducere, fara a comenta sau intreba ceva.
Nu vreti sa stiti ce bataie e pe locurile de parcare de la mine din cartier. Raspunsul autoritatilor? Semn cu parcarea interzisa in fata blocului si 2-3 "vizite" pe luna de la mizeria comunitara. Cine e fraerul? Eu pt ca m'am tras pe cur (1) cand s'a votat primarul.
(1) eram la ski Razz
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu intotdeauna las nr de tel in geam cand parchez pe locul altcuiva, sau si mai rau, cand sunt nevoit sa blochez pe cineva pentru ca nu gasesc loc de parcare. Niciodata nu am avut probleme.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca omul te va injura la telefon, daca parchezi pe locul lui platit. Daca blochezi pe cineva in parcare, pana observa respectivul biletelul din geam, il duce capul la ceva mai simplu si mai satisfacator pe moment. Nu cred ca toti colegii participanti la trafic au destula rabdare, educatie sau bun simt cat sa caute intai un bilet, pana sa actioneza necugetat si iremediabil pentru a rezolva problema. Eu unul, vorbesc din experienta proprie.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu biletul, si eu am unul gata fabricat scos la imprimanta cu cuzele de rigoare si mentiunea ca nu stau decat 10-15 min. Plus telefonul daca omul are o urgenta. Si chiar nu stau mai mult de hai sa zic cel mult jumate de ora, daca stiu ca imi ia mai mult am grija sa nu blochez pe nimeni si sa nu stau pe locurile cu plata. Nu ma deranjeaza (ca pe altii) sa merg chiar si 2-300 m pe jos de unde am parcat pt ca stiu care e situatia.
Iar biletul e mare si pus in parbriz, nu are cum sa nu-l observe daca vrea sa ridice stergatoarele. Daca vine cu gandul sa faca altceva, automat mai grav, atunci individul e un individ jegos si merita sa se duca dracului cu locul lui cu tot. SI daca ma injura la tel, o sa-l inteb daca a citit biletul (evident ca doar are numarul) si daca nu crede ca la niste scuze bine creionate nu s-ar cadea sa se comporte cam la fel.
Chiar nu are rost sa ne enervam si pe kestia asta...viata e prea scurta totusi...si prea grea....
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:Cred ca omul te va injura la telefon, daca parchezi pe locul lui platit. Daca blochezi pe cineva in parcare, pana observa respectivul biletelul din geam, il duce capul la ceva mai simplu si mai satisfacator pe moment. Nu cred ca toti colegii participanti la trafic au destula rabdare, educatie sau bun simt cat sa caute intai un bilet, pana sa actioneza necugetat si iremediabil pentru a rezolva problema. Eu unul, vorbesc din experienta proprie.


Eu am cate un mare A4 scris cu caractere de 22 la ambele masini asa :
"daca e nevoie sa mut masina, sunati va rog la numarul xxxxxxxxxx, ORICE ORA!, va multumesc si ca si semnatura, numarul masinii "
Foaia o am in buzunarul scaunului si e foarte simplu atunci cand parghez in dreptul vre-unui garaj sa o pun in geam.
Iar cand parchez de asa natura ca blochez pe cineva el inevitabil va vedea foaia inainte de a se urca in masina ( la parcarea de acasa se practica dublara si chiar triplarea )
Pana acum am fost sunat de cel putin 10 ori.

Si niciodata cu nervi, evident oamenii cumva nemultumiti ca a trebuit sa sune dar parca fericiti ca au avut solutie.
In masura in care aveam vedere la masina in secunda cand primeam apelul, daca numarul NU il aveam in memoria telefonului, aruncam un ochi pe geam si daca vedeam pe cineva stand langa masina ii dadeam reject si il sunam eu.
Din momentul in care am avut foaia in geam nu am mai capatat zgarieturi pe masina.

Adevarat ca m-a sunat lumea si la 5 dimineata. Asta e.
Adevarat ca ieri insa in ciuda foii din geam, un cretin a incercat sa se strecoare fara sa ma sune ( nici nu stiu cum a reusit sa se urce in masina pt ca parcasem paralel cu el la 3 cm iar pe partea lui dreapta avea gard la vre-o 15 cm ) si mi-a tunat bara, acum am bara bicolora, albasstru cu alb.
Evident si masina lui cred ca e masiv colorata cu albastru.
Si nu zgariata ci cu adevarat harjaita.
Cat de cretin sa fi ?
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Uneori e o masura buna insa printre cei care apreciaza lasarea numarului de tel la vedere in caz ca e necesar, sunt si altii care au chef sa "ti-o traga"... asa de-ai draq ... si ne mai miram de posturile gen Ajuuuutooorrr ... ma dispera ! ... Eu unul nu blochez pe nimeni niciodata!
Skip ads

  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
practic metoda cu numarul de telefon si scuzele de rigoare in geam de cand am permis...
il asez bine fix pe bord in dreptul soferului...
pana acum cand am fost sunat toata lumea a vorbit frumos...
nu am avut parte de injuraturi & stuff pana acum...
eu zic ca mai bine iti pui numarul in geam decat sa gasesti sub stergator cand te intorci amenda de la politia comunitara...
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
foarte ingenioasa ideea cu nr de telefon, sunt de acord cu ea, dar este valabila numai ptr aceia care au rationament si rabdare, ptr ca in majoritatea cazurilor , cei care vad ca li s-au luat locul de parcare........turbeaza, asa ca...........vorba unui coleg forumist, trebuie sa te astepti si la injuraturi si alte vorbe legate de familia ta, dar raman de acord cu ideea nr de telefon. Wink
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca turbeaza e treaba lor, astora nu le pot dori decat moarte grabnica; ce, ei nu traiesc tot in lumea asta? ne-am cam saturat de smekeri, de plictisiti, de nerabdatori, de intoleranti, de necivilizati si de alte genuri de scursuri. Trebuie sa inteleaga ca sunt o minoritate si ca daca continua sa se comporte asa, n-au decat sa se duca la dreaq

Si relativ la patania de mai sus a lui cumnatu1, eu cred ca ala de s-a strecurat nu mai avea credit pe cartela ca sa sune...Very Happy
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cumnate,poate te trezesti o data pe la 4 dimineata ca te suna unii doar asa de distractie.Dupa vreo 2-3 incercari d-astea si multe complimente pe care le transmiti mamelor lor sa vezi cum renunti la nr din geam.
Acum lasand gluma la o parte si eu la fel ca si cativa de mai sus prefer sa nu blochez pe nimeni.Mai bine duc masina cu 500m mai departe decat sa ma trezesc cu ea zgariata sau cu rotile intepate.
Stau pe bd-ul tineretului iar acolo primaria vad ca a amenajat cateva locuri de parcare pe partea parcului.Problema e ca multe din ele sunt foarte inghesuite ca d-abia au loc 2 masini si de fiecare data incerc sa o parchez in asa fel incat sa mai las un loc langa mine pt ca stiu ce inseamna sa ajungi noaptea si sa mai faci 10 min in jurul blocurilor cautand un loc de parcare.Dar sunt unii nesimtiti care pur si simplu parcheaza pe cate 2 locuri odata.Ma enerveaza cumplit asta si totusi niciodata nu i-am facut ceva masinii proprietarului.E de cei 7 ani d-acasa,bun simt,luat-o cum vreti voi.
Am zis ca am sa fac niste hartii pe care sa le pun in geam la respectivii poate inteleg.
Mai e cineva din tineretului care are aceiasi prob ca si mine?Poate ne adunam mai multi si ii educam pe respectivii.
Skip ads

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista bun simt. Dupa ora 5 si ceva dupamiaza, parcheaza unu' pe locul meu desi pe jos locul e marcat mai mult decat vizibil (eu eram plecat cu masina). Iese tata pe geam, ii spune nesimtitului ca locul e platit...pe om il doare in pu*a si se tireaza. Ajung acasa, neavand unde sa parchez il blochez. La 11 juma' noaptea chitaie prin spatele blocului ca vrea sa plece...
Ce foaie cu numar de telefon...ce scuze?
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu aceasta metoda.Nu am mai folosit-o dar de acum o sa o folosesc si eu.
Am patit si eu sa ma blocheze unu,sa nu mai pot sa ies cu masina din curte,si a trebuit sa merg pe la toti vecinii sa intreb daca e cineva cu masina parcata in poarta mea.Dupa ce am "colindat" jumatate de cartier in sfarsit il gasesc pe individ(care era extrem de nervos ca l-am deranjat de la masa).Cand a venit sa isi mute masina a iesit tata la el si a fost pe aproape sa-l "incinga".Dupa ce ca era vinovat tot el era suparat ca l-am deranjat de la masa.
  • ionutomega

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor eu cand am inceput discutia nici nu m-am gandit sa-i ocup locul cuiva peste noapte sau pentru nu stiu cate zile.era vorba doar de 2,3 ore cat esti in vizita la cineva sau cat intri intr-un magazin sa-ti faci cumparaturile si acesta nu este prevazut cu locuri de parcare sau aceasta este plina nu cred ca va convine sa lasati masina la 500 de m cum spune gobelu.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Apropo de "loc platit": eu, daca am loc platit, plec din parcare. Am pretentia sa ramana locul liber. DAR eu cand ajung unde am treaba, nu ocup un loc de parcare...? asta ar insemna : nr masini X 2 = nr necesar de locuri de parcare. E absurd.

Cea ma civilizata varianta e cea cu nr de tel in geam. Eu o folosesc de fiecare data cand parchez pe loc amenajat sau daca blochez pe cineva. Niciodata nu m-a injurat nimeni. Toti au vorbit frumos. Asta doar in timpul zilei. Noaptea nu las niciodata masina parcata pe locul altuia si nici nu blochez pe nimeni.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sa va spun si eu o intamplare desul ciudata..
un domn are un loc de parcare platit care nu il foloseste de cateva saptamani . eu venind din oras la ora 12 seara am lasat masina acolo peste noapte, toata strada fiind impanzita de masini, stiind ca la 9 dimineata voi pleca la munca. mie mi-a lasat un alt bizon taximetrist , bilet in geam ca de ce am ocupat eu locul ala , ca e locul unde isi lasa el masina de obicei ! bineinteles ca am ramas masca cand am vazut nesimtirea asta de a-si insusi locul de parcare platit de om.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ideea de a ocupa abuziv locul altuia peste noapte mi se pare eronata din start, nu conteaza cate bilete si semnale luminoase ii lasi omului la dispozitie. Si daca omul nu are credit, sau telefonul la el? In ideea ca pleci in 20 de minute si poate esti presat de timp, nu ai timp sa cauti loc de parcare este Ok sa blochezi pe cineva daca anunti. Asta nu inseamna sa lasi masina pe mijlocul strazii, pe square sau ceva de genul. Trebuie totusi sa existe o limita in care acel bilet din geam sa isi piarda semnificatia de "bun simt" si sa intre sub incidenta "smecherie". Parerea mea...
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
CORECT
ierarhia e cam asa:
1 - lasi bilet pt ca stai 30 min, poate o ora doua maxim, ziua sau seara = Buna crestere, e corect asa.
2 - lasi bilet dar stai ore bune, sau peste noapte; = Smekerie (arfe de descurcaret); e grav daca devine obisnuinta
3 - nu lasi bilet si parchezi unde gasesti, fara sa iti pese daca e loc platit, daca altii mai au loc sa iasa / treaca sau daca obturezi vizibilitatea (special cei care se pun fix pe colturi si nici nu aseaza masina mai cu grija) = PROASTA CRESTERE
4 - Ocupi locuri platite, de regula blochezi masini parcate si nu pui nici macar avarii; cand iei contact cu cel (cei) deranjat(i) tot tu esti cu gura mare = NESIMTIRE si TUPEU
5 - Nu te intereseaza sub nici o forma unde pui masina, daca incurci pe cineva sau nu, indiferent cat stai; faci din asta o obisnuinta si un mod de a exista = SFIDARE pe fata, eventual ai spate, esti interlop, ceva de genul Very Happy
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Apropo de "loc platit": eu, daca am loc platit, plec din parcare. Am pretentia sa ramana locul liber. DAR eu cand ajung unde am treaba, nu ocup un loc de parcare...? asta ar insemna : nr masini X 2 = nr necesar de locuri de parcare. E absurd.
.
Ia pune tu mana pe contract si vezi de cand pana cand ai locul platit...Locul e platit dupa 5 seara, pana la 7 dimineata si in wknd-uri. In rest PARCAREA ESTE LIBERA!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR