Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutari
As vrea sa deschid acest topic pentru ca nu am gasit unul cu aceasta tema.
Multi dintre noi fac drumuri lungi si pot impartasii si altora cum trebuie pregatita o masina inainte de un asemenea efort.
Orice sfaturi, idei si experiente proprii sunt binevenite.
Chiar si eu ma pregatesc de un drum de 2500 km pana in Norvegia.
Masina mea are 220.000 km la bord acuma. Rolling Eyes
La ce fel de pregatiri ar trebui s-o supun ca sa ajung cu bine la destinatie si in cel mai scurt timp Question

Multumesc anticipat Exclamation
Adi
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...331&start=260
Daca ai intrebat odata acolo de ce a trebuit sa faci si un topic separat.
Citeste la sectiunea Calatori prin lume ca sunt foarte multe interesante acolo cum sa pregatesti masina pentru un drum lung.
Asfalt uscat
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
adriane , precum ai fost deja indrumat cauta la sectiunea respectiva si sigur vei gasi , eu nu mi-am pregatit tare masina pt drum lung ( 2800 km ) defapt nici macar nu am verificat presiunea in roti ( nici pana astazi decand am cumparat-o) , asta nu inseamna ca nu tre sa te uiti si tu pe la frane , directie si motor (deci cam toata masina Confused ) Drumuri bune !
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce ti-as recomanda eu sa schimbi uleiul si filtrul punand un ulei care sa suporte temperaturile scazute de acolo.In rest climatizare,stergatoare,lumini,alternatordirectie,ce sa mai toata masina.Cred ca un drum in service e cel mai indicat
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Consumabile noi, numai daca e cazul, cauciucuri la presiunea indicata si... da-i bataie... Laughing
Nu mai suntem in epoca in care orice calatorie depasind 200 km era o problema...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa ne aducem aminte de colegi care au mers cu masina in service pentru ca era defecta si nu au putut sa-i spuna ce are. Cum vor putea sa iti spuna ce se va defecta?
Singurele pregatiri pe care le poti face, sunt cele previzibile: schimbat uleiul daca lungimea drumului depaseste sau este la limita intervalului de service, schimbarea lichidului de racire daca trebuie tranzitate zone cu temperaturi foarte scazute iar cel din motor a fost pregatit pentru temperaturi mai ridicate, lichid pentru spalat geamurile in functie de acelesi temperaturi, becuri, sigurante, lopata, anvelope adecvate, eventual lanturi si un spray pentru umflat roti si unul pentru desghetat yale.
Astea in situatia in care masina este buna din punct de vedere tehnic.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
LOPATA Embarassed Pai merge inspre vest, nu inspre Siberia... Laughing Laughing
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi.
Eu merg in Norvegia, chiar in sud, unde temperaturile nu scad sub -5 grade pe toata durata iernii.
O sa ma intorc abia la vara.
Ma intreb daca poate masina mea sa mearga fara intrerupere 2500 km fara sa se supraincalzeasca sau sa se defecteze ceva.

@Bandi - Nu inteleg ce e "schimbarea lichidului de racire".
Mai astept si alte pareri
Multumesc anticipat
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
adrian80 a scris:Multumesc pentru sfaturi.

Ma intreb daca poate masina mea sa mearga fara intrerupere 2500 km fara sa se supraincalzeasca sau sa se defecteze ceva.

@Bandi - Nu inteleg ce e "schimbarea lichidului de racire".
Mai astept si alte pareri
Multumesc anticipat


Nici cel mai bun mecanic nu iti va putea spune daca masina poate merge fara intrerupere 2500 km.Fierul e fierul si oricand poate sa faca figuri(chiar si o masina noua se poate defecta oricand,nu dau nume dar la intoarcerea din Germania dupa ce si-au cumparat masina noua unor cunoscuti in Austria li s-a dus pompa de motorina la masina noua,deci...)
La schimbat lichidul de racire s-a referit daca al tau(antigel)rezista la temperaturi joase(sa nu il ai diluat cu apa si atunci sa fie concentratia acestuia scazuta),deci ar fi bine o verificare amanuntita a masinii cum s-a mai scris.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Sa ne aducem aminte de colegi care au mers cu masina in service pentru ca era defecta si nu au putut sa-i spuna ce are. Cum vor putea sa iti spuna ce se va defecta?

Fiind vorba de o masina de 220.000 de km n-as baga mana in foc ca e impecabila din punct de vedere tehnic de asta am zis ca un drum in service ar fii cel mai indicat pentru a remedia eventualele defectiuni.Nu am zis ca mecanicii sunt ghicitori in stele sa stie ce va cadea.
Cat despre 2500 de km dintr-o data,masina ar duce saraca dar n-o sa poti tu.O sa faci maxim maxim 1800 de km si o sa trebuiasca sa te opresti din cauza oboselii daca esti singurul sofer.Poate totusi esti mai rezistent ca mine.Un sfat,multa cola si ceva de rontait continuu(sticksuri).Eu asa am facut mereu.De fapt si masina o sa-ti dai seama ca incepe sa nu-i mai placa atatea ore de functionare continua.Nu se aprinde Check Engine,nu-i creste temperatura sau mai stiu ce dar o s-o simti la pedala(poate nu atat de pregnant datorita calitatatii mult mai bune a carburantilor din Vest)
Drum bun si asteptam relatarea drumului la sectiunea de calatorii.Neaparat si poze
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vectra b 335ooo km , am verificat franele , lichidul din sistemul de racire al motorului si am schimbat uleiul , urmatoarele doua zile am parcurs 2800 km Finlanda-Romania , deci tot o tara nordica . Mai e si treaba aia cu ... de ce iti este frica nu scapi Very Happy , daca vrea doamne-doamne iti face vreo figura dar nu cred ca s-e da barbosul la conducatori de opeluri Very Happy .
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi
chiar azi merg sa verific franele si o sa verific si lichidul de racire
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu e frig ca la noi. ia-ti o lanterna in schimb ca se lumineaza la 9 dimineata. Very Happy
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, stiu ca nu e asa frig ca la noi, mai ales in partea de sud unde merg eu.
Dar verific lichidul de racire ca nu l-am verificat de cand am cumparat masina. Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sfaturile date de mine, sunt generale.
Cand am zis de lopata, m-am gandit nu numai la tarile din vest ci si la romanica, tara prin care trebuie sa mergi pana la granita. Daca nu ninge pana la plecare, s-a scos.
La fel si cu lichidul de racire. Concentratia lui trebuie sa fie mai mare daca treci prin zone cu temperaturi sub -20 grade (cam la atat se prepara antigelul in ro). Cum nu stiam traseul, mi s-a parut normal sa scriu.
Din lista mea, verifici ce ti se potriveste.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Merci Bandi
Eu stau chiar langa granita (20 km pana in vama)
Temperaturile acolo unde merg eu sunt putin mai ridicate ca aici, toata iarna nu scade sub -5 grade.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR