Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • raduienasescu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am nevoie de ajutor cu o problema mica dar VITALA in acelasi timp. Vreau sa imi inlocuiesc flansa de la unul din amortizoarele de pe fata pentru ca deja e uzata peste orice limita. Telescopul este prins de flansa prin intermediul unei piulite de 16. Daca incesc sa destrang piulita asta se desface pana la o limita cand incepe sa se roteasca si telescopul. Telescopul are in capatul superior un fel cap hexagonal de 9. Problema mea este ca nu pot in acelasi timp si sa tin de telescop sa nu se invarta si in acelasi timp sa si destrang piulita care il prinde (aia de 16). Este o cheie speciala pentru operatiunea asta si nu stiu eu de ea? Masina mea e un astra din 95` daca ajuta cu ceva informatia.

Skip ads

  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,da exista o cheie speciala,dar poti desface cu o inelara cu cot si prin interior tii cu cealalta.Gabi.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut!
pentru a desface trebuie sa folosesti o inelara cu cot pentru piulita si o fixa pentru a putea tine axul amortizorului,daca nu poti foloseste un cleste tip mox sau orice altceva cu care poti tine contra.
eventual foloseste si niste spray degripant sau lichid de frana
succes!
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cu spray-ul degripant faci treaba.. si eu am avut aceeasi problema cand mi-am schimbat amortizoarele. numai ca in cazul meu, a taiat piulita fiind prea ruginita !
subscriu colegilor, la noile amortizoare care le-am pus a strans cu o inelara cotita, si cu o cheie normala pentru a tine contra + la sfarsit i-a dat 2 ciocane la piulita sa prina putin de axul acela pentru a nu se desface.
Skip ads

  • raduienasescu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc oameni buni! Very Happy Am priceput: inelara cu cot si spray degripant. Multumesc de 1000de ori!
  • Tehnocratul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Pentru cine mai citeste postul acesta, exista o cheie tubulara cu cot un fel de inelara cu cot dar inelul seamana mai degraba a tubulara (e mai lunga). S gasesc la Dedeman, BricoStore MathHouse - 32 lei (06.07.2023) Se foloseste aceasta cheie iar prin interiorul acesteia se tine contra cu un imbus potrivit. Obligatoriu dat cu spray inainte. Varianta cu tinut contra cu mops-ul merge dar trebuie prins ansamblul telescop intr-o menghina iar cu mops-ul se strange puternic de axul central al telescopului. Eu am reusit sa desfac in felul acesta insa am folosit o curea de piele groasa intre falcile clestelui si axul telescopului ca sa nu se zgarie axul si sa afecteze astfel functionarea ulterioara a acestuia.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR