Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • andrei03dna

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut
am un Opel Vectra C din 2003, 2.2 DTI si am intampinat urmatoarele probleme :
1 cand trec peste deniveleri ( limitatoarele de viteza din apropierea scolilor ) se aude un zgomot foarte urat si destul de puternic la rotile din fata (un fel de troznit ca si cand s ar indoi niste fiare) si mi se intampla la o viteza mica de 10 - 15 km/h poate chiar mai putin
2 in momentul in care virez la aprox 1/3 de rotatie a volanului se aud niste pocnituri si daca continuu sa virez acestea se aud din nou tot cam in aceeasi pozitie.Aceleasi pocnituri se aud si in momentul in care volanul revine la pozitia de mers drept....
Problemele mentionate mai sus le am in special (si pocniturile se aud mai tare) iarna cand este frig si in cazul in care masina nu este folosita o perioada de 2-3 zile.
Sper sa ma puteti ajuta .... multumesc!
Skip ads

  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
andrei03dna a scris:salut
am un Opel Vectra C din 2003, 2.2 DTI si am intampinat urmatoarele probleme :
1 cand trec peste deniveleri ( limitatoarele de viteza din apropierea scolilor ) se aude un zgomot foarte urat si destul de puternic la rotile din fata (un fel de troznit ca si cand s ar indoi niste fiare) si mi se intampla la o viteza mica de 10 - 15 km/h poate chiar mai putin
2 in momentul in care virez la aprox 1/3 de rotatie a volanului se aud niste pocnituri si daca continuu sa virez acestea se aud din nou tot cam in aceeasi pozitie.Aceleasi pocnituri se aud si in momentul in care volanul revine la pozitia de mers drept....
Problemele mentionate mai sus le am in special (si pocniturile se aud mai tare) iarna cand este frig si in cazul in care masina nu este folosita o perioada de 2-3 zile.
Sper sa ma puteti ajuta .... multumesc!

Incearca, neaparat, un test de amortizoare!
Marian
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Bieletele de directie sunt protejate din doua bucati de cauciuc. Acesta la mine cand e frig si trec peste denivelari cum ziceai si tu fac un anume zgomot, DAR zgomotul nu e de metal ci de ..cauciuc inghetat Confused Poate si la tine e la fel.

CristianTM.
  • if 08 rdu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bieletele de directie ti sau dus asa am patit si io si a treb sa le schimb si cu trosnitu la trecere peste denivelari uita-te la amortizoare si vezi daca sunt scurse.
Skip ads

  • andrei03dna

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi ,dar :

in urma cu aproximativ o luna,oluna si jumatate am fost intr un service cu aceleasi probleme.Baietii de acolo mi au inlocuit o bieleta de directie, o bieleta antiruliu si bucsile de la bara stabilizatoare de la rotile de pe spate(care troncaneau si ele la cea mai mica denivelare), in rest totul OK(inclusiv arcurile si telescoapele) rezultatul = 0. O usoara ameliorare doar pe spate unde se aud troncaneli doar la denivelari mai mari.
  • andrei03dna

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un service bun pt Opel in Craiova sau in zona? sau poate cunoasteti pe cineva care se pricepe ?
  • crilia

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema cu zgomotul pe fata o am si eu. Se aude de undeva din fata dreapta-centru. La fel si la volan la 1/3 cand rotesc spre dreapta se aude ca un zgomot de arc intins. Idem si cand revine.
Am fost cu masina in service Opel (Radacini) si mi-au schimbat bieleta de directie pe fata, dar degeaba.
Nu au spus ca am probleme cu amortizoarele.
Daca aveti idee de la ce ar putea fi, v-as fi recunoscator.
  • aloisio

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
chestia cu volanul am patito si eu si se rezolva destul de repede si de ieftin. in timp ce iei de volan se ud niste pocnituri ca de arc asa. rurmentii de pe flanse sunt gripatii sau au bile lipsa. trebuie schimbati pe ambele parti ca daca schimbi doar unul peste un timp o sa inceapa sa faca si celalalt . asa am patit eu. trebuie date telescoapele jos, si in capul fiecaruia se afla flansele iar pe flanse sunt rurmentii aia care trosnesc.ducetiva la mecanic o sa va explice mai bine.
Skip ads

  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am deschis eu de mult un topic pe tema asta. Zgomotul era groaznic si la mine, metalic, la viteze mici, si sfert de tura sau mai mult, dar era in aceleasi zone mereu. Am schimbat ambele bielete de directie si antirului si de atunci nu am mai avut nici-o problema. Smile
  • craksman

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
andrei03dna a scris:salut
am un Opel Vectra C din 2003, 2.2 DTI si am intampinat urmatoarele probleme :
1 cand trec peste deniveleri ( limitatoarele de viteza din apropierea scolilor ) se aude un zgomot foarte urat si destul de puternic la rotile din fata (un fel de troznit ca si cand s ar indoi niste fiare) si mi se intampla la o viteza mica de 10 - 15 km/h poate chiar mai putin
2 in momentul in care virez la aprox 1/3 de rotatie a volanului se aud niste pocnituri si daca continuu sa virez acestea se aud din nou tot cam in aceeasi pozitie.Aceleasi pocnituri se aud si in momentul in care volanul revine la pozitia de mers drept....
Problemele mentionate mai sus le am in special (si pocniturile se aud mai tare) iarna cand este frig si in cazul in care masina nu este folosita o perioada de 2-3 zile.
Sper sa ma puteti ajuta .... multumesc!






La mine se aude cand trec peste denivelari dinalea dar cred ca e de la plasticurile acelea de la roti(protectiile de sub roata de noroi) posibil?
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor, si la mine se aud zgomote la roti.
Ultima data cand am ridicat masina pe elevator si a inceput mecanicul sa se uite, nu mi-a gasit nimik defect, dar culmea zgomote tot se aud. Smile
Pe bune, de doua ori i-am spus sa se uite si nu a gasit nimik. Zicea ca nu vede sa fie ceva defect si ca nu isi da seama de unde provin zgomotele.
Ati mai patit si voi de astea pana acum ?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
de 2 ani tot aud asfel de zgomote, special iarna,deja m-am obisnuit.....in afara de aceste scartaituri, masina merge impecabil.
obisnuiti-va si voi...sau dati radioul mai tare! Very Happy
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Zgomotele care apar iarna sunt foarte normale. Materialele s-au contractat si au coeficienti de dilatare diferiti. Urmati sfatul lui octav si savurati muzica!
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.Aceeasi treaba cu zgomotul la denivelari o am si eu.Mi-a zis un mecanic ca problema e de la telescoape.Telescoapele de la opel au un ele un ulei mai gros si la frig acesta se ingroasa.Asa ca stati linistiti.Eu am mers la cinrva pe un drum cu denivelari mai multe(gropi),iar dupa un timp nu s-a mai auzit acel zgomot.Singura sansa de a scapa de zgomot e sa va puneti telescoape pe gas.Doar ca veti simti fiecare petricica de pe drum.Bafta Razz
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dany_ionutz a scris:Singura sansa de a scapa de zgomot e sa va puneti telescoape pe gas.

Eu am amortizoare pe gaz si scartaie la frig.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
dany_ionutz a scris:Singura sansa de a scapa de zgomot e sa va puneti telescoape pe gas.

Eu am amortizoare pe gaz si scartaie la frig.

idem!
zici ca ai clopotei in loc de pivoti si bucsi!totusi daca rulez mai mult ,la un moment dat se mai incalesc si nu mai se aude...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Idem cu incalzitu'! Cool
  • adrian 26

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
[quote="MARIAN R"][quote="andrei03dna"]salut
am un Opel Vectra C din 2003, 2.2 DTI si am intampinat urmatoarele probleme :
1 cand trec peste deniveleri ( limitatoarele de viteza din apropierea scolilor ) se aude un zgomot foarte urat si destul de puternic la rotile din fata (un fel de troznit ca si cand s ar indoi niste fiare) si mi se intampla la o viteza mica de 10 - 15 km/h poate chiar mai putin
2 in momentul in care virez la aprox 1/3 de rotatie a volanului se aud niste pocnituri si daca continuu sa virez acestea se aud din nou tot cam in aceeasi pozitie.Aceleasi pocnituri se aud si in momentul in care volanul revine la pozitia de mers drept....
sunt bucsile de la bara stabilizatoare,am avut aceiasi problema.
  • andrei03dna

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
aloisio a scris:chestia cu volanul am patito si eu si se rezolva destul de repede si de ieftin. in timp ce iei de volan se ud niste pocnituri ca de arc asa. rurmentii de pe flanse sunt gripatii sau au bile lipsa. trebuie schimbati pe ambele parti ca daca schimbi doar unul peste un timp o sa inceapa sa faca si celalalt . asa am patit eu. trebuie date telescoapele jos, si in capul fiecaruia se afla flansele iar pe flanse sunt rurmentii aia care trosnesc.ducetiva la mecanic o sa va explice mai bine.



Gata, am rezolvat! Intr-adevar erau rulmentii de pe flanse ... erau terminati.....

Multumesc frumos pentru sfat !
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
andrei03dna a scris:salut
am un Opel Vectra C din 2003, 2.2 DTI si am intampinat urmatoarele probleme :
1 cand trec peste deniveleri ( limitatoarele de viteza din apropierea scolilor ) se aude un zgomot foarte urat si destul de puternic la rotile din fata (un fel de troznit ca si cand s ar indoi niste fiare) si mi se intampla la o viteza mica de 10 - 15 km/h poate chiar mai putin
2 in momentul in care virez la aprox 1/3 de rotatie a volanului se aud niste pocnituri si daca continuu sa virez acestea se aud din nou tot cam in aceeasi pozitie.Aceleasi pocnituri se aud si in momentul in care volanul revine la pozitia de mers drept....
Problemele mentionate mai sus le am in special (si pocniturile se aud mai tare) iarna cand este frig si in cazul in care masina nu este folosita o perioada de 2-3 zile.
Sper sa ma puteti ajuta .... multumesc!


Daca ai fi cautat in forum sigur ai fi gasit rezolvarea problemelor tale.
Rezolvari:
1 - schimbat bucse cauciuc bara stabilizatoare
2 - schimbat flanse amortizoare (posibil arc rupt - am patit eu)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR