Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Care sunt diferentele intre ele?
Eu as vrea una dintre ele mai mult pt drumurile pe care le am in afara orasului (Pitesti) si care nu sunt asa de dese. In week-end-uri, in vacante...
M-am gandit la motorizarea de 1.9 CDTI cea de 150 CP.
Astept raspunsuri si indrumari mai ales de la proprietari de astfel de modele dar si de la ceilalti.
Voi ce ati alege?
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vectra fara sa stau pe ganduri.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Signumul e corcitura de vectra .Signumul e mai confortabil decat vectra cu spatii mai mari in interior ....daca ai vrea o masina care nu e asa de populata ai alege signumul daca nu ai vrea o masina la care oamneii sa se intoarca ai putea lua vectra .Decizia iti apartine in totalitate Very Happy
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Diferentele nu-s prea mari,Signum e tot un Vectra cu spatele "taiat" care din nu stiu ce cauze tinde spre clasa Premium.Eu mi-am luat de curand un Vectra Facelift (model in 4 usi de care m-am indragostit de cand a aparut) si sincer daca as avea de ales din nou,tot spre Vectra as tinde.De ce?Signum e mai scump cu toate ca dotarile pe care le are au fost puse si pe Vectra.Intr-o alta ordine de idei,parerea mea e ca Vectra are alta prestanta!
Succes! Smile
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Signum pentru marea forma a sa, si e ceva ce nu vezi des. Una peste alta, e la fel cu vectra, cu precizarea ca este o vectra caravan mai scurta, dar cu mai multe dotari, in special pentru pasagerii din spate, printre care as enumera bancheta spate reglabila.
Totusi, pierzi destul de mult la revanzarea unui signum, care se va vinde mai greu.
Ca motor la ambele z19dth cu remap la 200 cp pentru consum.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca te ajuta cu ceva Signum a fost cea mai calitativa masina germana in anul 2005 conform J.D. Power. Ideea e ca nu-s chiar la fel Vectra-Signum cu toate ca seamana. De exemplu modul de imbinare a fetelor de usi, + alte dracii interioare.
Eu am mers si cu Vectra cu exact acelasi motor, mult mai putini kilometri si se simt diferente de calitate.

Daca totusi nu faci multe drumuri in afara (signumul fiind creat pentru asa ceva) mai bine ai alege un Vectra Gts Wink

PS: @DB77AAA Signumul n-are bancheta in spate, are 2 scaune Laughing
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc pt pareri, dar stie careva daca piesele de Signum sunt mai scumpe decat cele de Vectra?
Se gasesc la fel de usor?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi pret pentru piese originale dar nu gasesti aftermarket pentru Signum.
La motor se potrivesc insa si cele aftermarket pentru Vectra.
Skip ads

  • eci

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
FeS a scris:Care sunt diferentele intre ele?
Eu as vrea una dintre ele mai mult pt drumurile pe care le am in afara orasului (Pitesti) si care nu sunt asa de dese. In week-end-uri, in vacante...
M-am gandit la motorizarea de 1.9 CDTI cea de 150 CP.
Astept raspunsuri si indrumari mai ales de la proprietari de astfel de modele dar si de la ceilalti.
Voi ce ati alege?

salut . am o intrebare ? ce faruri ai pus cu lupa marca si un pret informativ . merci .
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca vrei cdti sau dti ia o Vectra .
Daca vrei motorizari premium atat benzina cat si motorina ia un Signum ( V6 cdti )
Deasemenea daca vrei sa te amagesti ca au asfaltat astia strazile , ia-ti Signum

Eu personal sunt surprins pt banii astia , care-s putin pt o masina care tinde spre premium , cate iti poate oferi .
  • deleted-21402

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am o Vectra C Caravan, 1.9 cdti 120hp, an 2005 de care sunt foarte multumit. In locul ei as fi ales un Signum dar are o problema pentru mine si anume locul din mijloc spate care este aproape nefolosibil (din cate stiu acolo este o cutie frigorifica si multe alte spatii de depozitate si chestii practice). Persoana care va folosi locul din mijloc nu va beneficia absolut de loc de confort. Ia in considerare ca este o masina frumoasa cu foarte multe optiuni, confortabila etc. etc. insa numai pentru 4 persoane. Asta este parerea mea. Apropo am citit pe aici ca motorul de 3.0 (parca) V6 nu este tocmai fiabil (sau subansamble ale acestuia). Mai documenteaza-te despre acest motor. In rest masina este super.
Multa bafta.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca nu e fiabil V6-le motorina . Eu personal am auzit numai lucruri bune de la cei care au pe forum acest motor
Locul din mijloc este folosibil cand nu e cutia aia frigorifica . Aia este o optionala si e clar ca cine qa cumparat-o s-a gandit ca nu are nevoie de locul din mijloc . In rest , fara cutie , exista 5 locuri .
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru locul din mijloc trebuie sa ai maxim 1.75 m + ca la un drum mai lung e cam inconfortabil pentru partea inferioara a corpului Laughing
Dar se poate, la mine a stat cineva acolo 200km pe drumuri romanesti si nu s-a plans Cool
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu mai vb de zgomotul interior la orice viteze care tinde spre zero , de tinuta de drum , etc
Singurul defect al Signumului , din p.meu de v. , este acelasi ca si la cabrio . Frane subdimensionate pt 1,6 to . Adica ai degeaba 220 de cp daca mai trebuie sa-i si opresti Laughing
In rest ce as mai remarca la Signum este tinuta foarte buna in curbe , surpirnzator avand in vedere ca e o masina confortabila si pe gropi totodata .

Deci + la Signum
- confort sporit : nu bate , nu troncane nici macar la 200.000 de km . Plasticele nu au greieri , totul e ok
- scaune bune rau pt cei sensibili
- loc pt toata familia . Exemplu : daca vrei sa iei ceva de pe bancheta din spate si ai sub 1,80 trebuie sa te urci cu genunchii pe scaun ca sa ajungi in spate Laughing
- demaraje groazince , dar aici depinde de motorizare . Z20NET nu se compara la rafinament cu Z20LER - LEL , nici macar la consum
- stabilitate buna in curbe pt ditai barca . Eleganta in tinuta de drum si rulare
- optionale cu duiumul chiar si in in varianta de baza : climatronic in spate ar fi un ex . Nu mai vb de scaune ventilate la Cosmo sau alte glume de genul

Minusuri :
- Daca esti cam bata si n-ai asistenta parcare , o sa fie o problema
- Portbagajul spate putea fi mai mare
- As pune si imaginea neutra care ti-o ofera acest model , avand in vedere ca lumea nici nu stie ce este ... Mai sunt unii rasariti care zic ca e Vectra Caravan

Satisfactie personala : Cand am aratat unui Cayenne cele doua tevi de esapament de la Signum Laughing




Edit : Ia uite ce face cutia aia frigorifica ... tine berea la rece . Citez : Asistent de Drum (cutie de depozitare multifuncþionalã)
Confort de ultimã orã pentru pasagerii din spate. Dispunând de douã mãsuþe pliabile tip avion, o cutie frigorificã pentru 6 cutii, suport pentru pahare, coº de gunoi, comenzi audio ºi loc pentru DVD player, Asistentul de Drum poate fi instalat la mijlocul banchetei din spate.


Se gasesc de vanzare oare ?
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Acest "asistent de drum" nu este doar pt signum, ci merge la fel de bine si la Vectra. Cel putin in manualul de utilizare de la Vectra sunt capitole intregi care descriu functionalitatea acestui gadget
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Hai ma bertone, ca incape in portbagajul ala cadavrul oricarui ploiestean. Wink
Eu as merge pe signum, pt. ca am incredere in bertone Laughing si in clarkson si stiti cu totii ce a zis de vectra. Despre signum, nu a zis decat ca nu ii place pt. ca stai prea confortabil in spate. Shocked
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se gaseste travel assistant pe e-bay + tutorial de instalare pe vectra-c.com. Pretul parca era 300 euro
Intr-adevar, atat de bine se sta in spate ca prietena ma lasa cateodata singur in fata Laughing
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Hai ma bertone, ca incape in portbagajul ala cadavrul oricarui ploiestean. Wink
Eu as merge pe signum, pt. ca am incredere in bertone Laughing si in clarkson si stiti cu totii ce a zis de vectra. Despre signum, nu a zis decat ca nu ii place pt. ca stai prea confortabil in spate.


Ma provoci va sa zica Laughing
Mai bine o ploiesteanca


As cumpara si eu travel assistantul dar ma doare sufletul sa dau 300 de euro pe el
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ma provoci va sa zica Laughing
Mai bine o ploiesteanca


As cumpara si eu travel assistantul dar ma doare sufletul sa dau 300 de euro pe el[/quote]


si unde il pui Very Happy ?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In masina , in nici un caz pe canapeu la mine in living Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR