Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreau ca zilele astea sa merg la cineva sa imi puna folie pe geamuri. Mi s-a spus ca voi primi o autorizatie la mana si un banut de lipit in geam. De unde stiu eu ca autorizatia aia nu e falsa? Mai trebuie sa merg la rar sa imi trec in talon folia? Cum se procedeaza exact pentru ca totul sa fie legal?
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa pret. Ca sa fie legala trebuie sa ai o serie unica trecuta pe autorizatie si pe banutii de pe geamuri.
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
m-ai lamurit bustean Neutral
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai cum sa fi sigur. Iti prezint cazul tatalui meu, a avut geamurile negre insa nu cu folie ci coapte sau cum se spune, 30% fata si 70% spate ... firma autorizata RAR. A fost oprit de politie si a ramas fara certificat din cauza geamurilor cu toate ca avea acel banutz lipit pe geam si autorizatia scrisa. A venit timpul sa faca revizia si surpriza, a fost respins de catre cei de la RAR, motivul fiind bineinteles geamurile. A urmat intrebarea de rigoare "de ce?" si raspunsul a fost "pt ca este si nu este legal" si cam atat. Intre timp masina a suferit un accident si s-au dus si geamurile odata cu ea.
Recomandat este sa inaintezi o intrebare la politie si la cei de la RAR, astfel vei fi sigur daca ai sau nu voie. Eu unul asa as face ...
Skip ads

  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca am gradul de colonel si lucrez in MApN credeti ca nu se poate obtine autorizatie? Smile
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca ai o pila cat de mica in locul potrivit inseamna ca nu ai de ce sa-ti faci probleme ...
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu doar pt fara sunt probleme. poti sa ii arati tu ce fel de autorizatie la ei scrie k nu ai voie fata si atat. deai ai voie si nu ai voie. ai voie spate si nu ai voie fata. cu respect
  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ok. Cu ce ne incurca pe noi faptul ca unii au folii pe geamurile din fata? Pe mine unul nu ma deranjeaza chiar cu nimic si cred ca ar fi bine sa se legalizeze. Da, e drept, politistii nu vor mai putea identifica atat de usor ce face cel aflat la volan dar totusi ...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca cei care o monteaza iti spun ca folia este legala, stai linistit pana vei gasi un inteligent de le militie. Dupa aceea, dai in judecata firma care ti-a montat-o.
Daca nu vrei bataie de cap, nu-ti pui folii.
Pe noi ceilalti soferi ne deranjaza foliile foarte inchise ca nu mai putem vedea din spate ce se intampla in fata celui ce le plimba.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ullise te incurca ... ti-am explicat pe pm de ce...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu unul nu mi-as pune folii nici daca mi-ar da bani. Daca geamul e colorat din fabrica, atunci DA.
Nu ma deranjeaza la ceilalti daca au. Imi inchipui ca am o masina de marfa in fata si oricum nu pot vedea prin ea.
Stiu doar ca daca firma care ti le monteaza e autorizata si iti da certificatele aferente pt. folii, apoi trebuie sa mergi la R.A.R. pt. a fi trecute in carte, apoi la inmatriculari pt. schimbare de talon (pt. ca ar fi prea simplu doar sa iti adauge pe vechiul talon) si ... consider ca e prea multa bataie de cap si bani aruncati in conditiile in care rezultatul nu e deloc satisfacator.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La RAR nu au voie sa ti le treaca in carte. Eu mi-am facut cartea cand am luat masina cu o gramada de relatii, si tot a trebuit sa ma rog foaaarte insistent de ala sa mi le treaca si in carte. Si a completat cu pixul, si a pus stampila aia micuta a lui. In conditiile in care folia este autorizata, cu banuti, certificat, serie si tot ce-i mai trebuie, si e pusa doar pe laterale spate si luneta.
Si daca le ai trecute in carte, nu mai are nici o importanta daca le treci sau nu si in talon.Vezi dimensiunile pentru anvelope-am in carte 3 dimensiuni, in talon nu s-au obosit sa le treaca pe toate.
@Neamtule- conform legii ai voie sa pui si pe fata, dar cu transparenta minim 70 sau 73%. Si asta e atat de transparenta, ca nici nu se observa. Deci daca vrei neaparat sa nu incalci legea, mai bine nu pui deloc pe fata
Skip ads

  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sau pui si cand nenea garcea te opreste, pana sa complete el PV tu le-ai si dat jos Smile
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@claudiu_. Cand garcea te opreste, se uita in talon si nu in C.I. Asa ca te alegi cu talonul suspendat. E valabil si pt. folii si pt. cauciucuri. Orice modificare sau completare in C.I., trebuie trecuta si in talon in maxim o luma de la data modificarii. Sau crezi ca eu mi-am schimbat talonul eliberat de 8 luni de placere.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@Stelea-complet de acord, DAR:
-am certificatul de conformitate RAR. Eu i-l arat. Nu vrea sa se uite, treaba lui.
-daca se incapataneaza si imi ia talonul, cu toate ca mie imi da voie RAR-ul sa merg asa pe strada, face abuz in serviciu.
-abuzul in serviciu se considera fapta penala-deci se lasa inclusiv cu puscarie daca stii cum sa pui problema.Nu e scopul meu in viata sa le fac probleme, dar daca ii vad ca exagereaza, le comunic si lor chestiile astea...
-talonul luat in conditii de genul asta il iei de la politie pe loc in momentul in care le arati certificatul de conformitate RAR
Deci solutii sunt...
L.E.:Eu am luat masina, am luat numere rosii, am pus folie, am fost la RAR, mi-au dat cartea de la RAR cu mentiunea ca am folie, si dupa aia am fost la politie pentru talon. Si in talon nu mi-au trecut folia. Desi le-am zis cand am fost cu actele ca e trecuta in carte, si am insistat sa o treaca si in talon..


Ultima modificare facuta de claudiu__ la Dum 04 Jan, 2009 3:24 pm, modificat de 2 ori in total
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, corect. Insa ai grija sa nu iti ia talonul la 600 - 800 km de casa, sau tocmai cand pleci in concediu afara, ca atunci nu mai e la fel de usor.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai si cu noul talon, cum ramane, ca in asta nu se mai specifica nici roti, e aproape gol, e sau nu in avantajul nostru?
  • li3min3m

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am dat 460 ron pe geamurile spate si pe luneta,mi-a pus in geam si ceva dreptunghiular cu omologat rar cu un numar ,mi-a dat si un certificat sau cum ii zice...si...surpiza...m-a oprit politia pe DN1 si era sa imi dea amenda vreo 400 lei ca nu sunt omologate...FANTASTIC.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
"Era" sa-ti dea amenda. Ce i-a oprit?
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aia de pe dn1 sunt niste cretini.
eu m-am certat cu ei pe tema asta.
pt folii m-au oprit si pe mine.
dar m-au lasat in pace.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR