Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • tosani

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Intentionez sa cumpar o Zafira A , an de fabricatie 2004-2005 cu motor 2.0 DTI. Peste tot am citit ca ar fi EURO 3. Codul motorului Y20DTH, capcitatea 1995 cm3, emisii 178g/km. Cand intoduc aceste date in caluculatorul taxei de timbru de pe site-ul ANAF, imi da un rezultat ametitor: 3598.56 euro. Cum nu am experienta cu calculul taxei , inclin sa cred ca undeva fac o gresala, nu are cum sa fie asa de mare. Ma poate ajuta cineva care are experienta sau care eventual a cumparat acest model, sa imi spuna care ar fi taxa reala?
E cumva incadrat la Euro 4, chiar si asa taxa iese 1199.52 euro, destul de mare .
Multumesc anticipat .
  • sorin_ush

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa este, e euro3, si eu sunt in aceeasi situatie, 2.0dTi, 178 emisii Co2. Intradevar, taxa este nesimtita, sa ma exprim frumos, la modul in care am dat 2000de euro pe masina. Solutii nu prea sunt, decat sa o inmatriculezi ca autoutilitara, cu 260 de euro, sau renunti la motorizarea asta si te orientezi spre benzinarul de 1.6 16v, care e euro4, iar taxa este mult mai mica. Numai bine, si daca gasesti vreo alta optiune, posteaz-o, si eu astept alte sugestii...
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca este din 2005 si masina e EURO 3 atunci e FOARTE MARE TAXA indiferent de masina,de marca,de motor.Ca sa fie taxa mica pt orice masina de la euro 3 in sus,trebuie sa cumparati cele facute in primii ani de fabricatie ai normei de poluare respective,de exemplu in cazul tau la zafira,ca sa fie taxa mica 6-7 sute de euro..tre sa iei zafira din anul 2000-2001 cod motor y20dth,Cu cat e mai noua masina cu atat e mai mare taxa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR