Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

am un Opel Astra F '94 x16sz, si de vreo 3 luni am o problema la masina care acum ma deranjeaza fiind zapada, si avand nevoie sa folosesc frana de motor. In 90% din cazuri, cand bag in prima treapta de viteaza, intampin un fel de obstacol, si fara sa-mi dau seama, schimbatoru "aluneca" in treapta a 3-a de viteza. Ca sa nu fortez, debraiez, dau a 2-a, apoi imediat treapta 1, insa cu ambreajul apasat si cand maneta este la punctul mort (daca dau drumul la ambreaj, din a 2-a in treapta 1 da rateu). Spuneam ca ma deranjeaza acum, pt ca din cauza conditiilor de drum cu gheata, folosesc frana de motor, si din a 2-a trec in treapta 1, insa din cauza acelui mic "obstacol", intra in a 3-a si ma trezesc ca fuge masina mai repede. Preblema o rezolv trecad din a 2-a in punctul mort, bagand din nou a 2-a, apoi treapta 1. Pe durata acestor manevre, ambreajul este la fund.

O sa merg la un mecanic, insa inainte am vrut sa discut putin cu voi, sa vad mai clar ce este de facut (mi-ar prinde bine cateva comentarii ale voastre). Va multumesc!
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este prima data cand aud ca se face frana de motor cu treapta I-a de viteza (din a II-a in a I-a).
Eu am avut mai multe masini la viata mea printre care o Ascona de 1.6 din 1983 un Astra F de 1.4 din 1992 si acum un Astra G de 2.0 din 2000, insa la nici una dintre ele nu am reusit sa bag din a II-a intr-a I-a decat daca masina sta pe loc sau roata se invarte f.f.incet.
Nu incerc acum sa dau lectii de condus dar mie nu mi se pare normal ca masina sa poata sa intre in viteza I-a in timpul mersului (daca intra din treapta a II-a inseamna ca intra si din a IV-a)pentru ca s-ar putea ca din greseala sa impingi maneta la 80-90km/h si atunci ii bai. Parerea mea este ca masina se comporta acum normal si ca problema era inainte cand puteai sa faci chestia asta.
Ca si sfat este sa o lasi asa si sa incerci sa folosesti treptele III si II pentru a incetinii pe timp de iarna, bineinteles cu frana de serviciu fara sa o bruschezi iar frana de mana doar daca vrei sa faci drift-uri Smile
bafta!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in viteza 1-a masina intra doar daca rulezi sub 10 km/h si o fortezi putin sau daca stai pe loc ... viteza 1-a e ptr plecat de pe loc si atat. cum a zis si colegul de mai sus nu se face frana de motor cu 1-a. pe timp de iarna foloseste treapta a doua urmata de frana de serviciu pentru a opri. Stai linistit nu e nici o problema la masina ta.


Ultima modificare facuta de bazare la Mie 07 Jan, 2009 10:46 pm
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sal.

@dorin si @ bazare
nu cred ca l-ati ajutat prea mult pe @dbuhus (el nu va cerut lectii de soferie), el a cerut un sfat ca nu intra in treapta 1 sc de offtopic
ON .@dbuhus cred ca trebuie reglata maneta .Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este.Am avut si eu o problema cu treapta 1 (la mine se slabise colierul ) si a mers .Bafta
Skip ads

  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-au fost de folos toate, si o sa retin si aspectele legate de frana de motor.
Nu am spus in primul msg, insa si la plecarea de pe loc, atunci cand cuplez treapta 1 am un obstacol pe care trebuie sa-l inving. Daca fortez, intra in viteza, insa nu cred ca e corect sa fortezi.
Deluxx, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre cum pot sa reglez maneta. Spui in msg ca: "Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este". In fata cui? Eu sunt "nou nascut" in domeniu, si sincer sa fiu imi este teama sa ma "bag". Trebuie sa-mi inving teama, pentru ca reglajele simple trebuie sa le fac si eu. Te rog sa-mi dai mai multe detalii care sa ma ajute in reglajul manetei.

Multumesc mult!
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-au fost de folos toate, si o sa retin si aspectele legate de frana de motor.
Nu am spus in primul msg, insa si la plecarea de pe loc, atunci cand cuplez treapta 1 am un obstacol pe care trebuie sa-l inving. Daca fortez, intra in viteza, insa nu cred ca e corect sa fortezi.
Deluxx, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre cum pot sa reglez maneta. Spui in msg ca: "Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este". In fata cui? Eu sunt "nou nascut" in domeniu, si sincer sa fiu imi este teama sa ma "bag". Trebuie sa-mi inving teama, pentru ca reglajele simple trebuie sa le fac si eu. Te rog sa-mi dai mai multe detalii care sa ma ajute in reglajul manetei.

Multumesc mult!
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-au fost de folos toate, si o sa retin si aspectele legate de frana de motor.
Nu am spus in primul msg, insa si la plecarea de pe loc, atunci cand cuplez treapta 1 am un obstacol pe care trebuie sa-l inving. Daca fortez, intra in viteza, insa nu cred ca e corect sa fortezi.
Deluxx, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre cum pot sa reglez maneta. Spui in msg ca: "Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este". In fata cui? Eu sunt "nou nascut" in domeniu, si sincer sa fiu imi este teama sa ma "bag". Trebuie sa-mi inving teama, pentru ca reglajele simple trebuie sa le fac si eu. Te rog sa-mi dai mai multe detalii care sa ma ajute in reglajul manetei.

Multumesc mult!
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-au fost de folos toate, si o sa retin si aspectele legate de frana de motor.
Nu am spus in primul msg, insa si la plecarea de pe loc, atunci cand cuplez treapta 1 am un obstacol pe care trebuie sa-l inving. Daca fortez, intra in viteza, insa nu cred ca e corect sa fortezi.
Deluxx, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre cum pot sa reglez maneta. Spui in msg ca: "Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este". In fata cui? Eu sunt "nou nascut" in domeniu, si sincer sa fiu imi este teama sa ma "bag". Trebuie sa-mi inving teama, pentru ca reglajele simple trebuie sa le fac si eu. Te rog sa-mi dai mai multe detalii care sa ma ajute in reglajul manetei.

Multumesc mult!
Skip ads

  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-au fost de folos toate, si o sa retin si aspectele legate de frana de motor.
Nu am spus in primul msg, insa si la plecarea de pe loc, atunci cand cuplez treapta 1 am un obstacol pe care trebuie sa-l inving. Daca fortez, intra in viteza, insa nu cred ca e corect sa fortezi.
Deluxx, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre cum pot sa reglez maneta. Spui in msg ca: "Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este". In fata cui? Eu sunt "nou nascut" in domeniu, si sincer sa fiu imi este teama sa ma "bag". Trebuie sa-mi inving teama, pentru ca reglajele simple trebuie sa le fac si eu. Te rog sa-mi dai mai multe detalii care sa ma ajute in reglajul manetei.

Multumesc mult!
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Scuze pentru repetitia mesajului... am dat de mai multe oripe pe "Trimite" pt ca de fiecare data nu se intampla nimic (credeam ca nu se face submit).

Mai am o intrebare, si desi pare penibila, eu o consider pertinenta...
@Bazare, spuneai ca: "viteza 1-a e ptr plecat de pe loc si atat". Zilnic, parcurg o portiune de drum pavat (o data dus, o data intors), de o lungime de aprox 2x250m, si dau treapta 1, iau picioarele de la pedale, si masina isi continua mersul.
Gresesc? Multumesc!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este foarte normal sa fie asa (banuiesc ca ridici usor piciorul de pe ambreiaj si masina merge usor in fata fara sa accelerezi) si asta te ajuta mult la plecarea din panta fara frana de mana.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de acord, este corect daca mergi pe o portiune cu denivelari cu treapta 1-a si iei piciorul de pe accelaratie sa mergi asa incet ca sa nu te zgaltaie, si eu fac asta cand dau peste cate o strada unde imi e frica sa merg si pe jos Very Happy
Skip ads

  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dbuhus a scris:Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-au fost de folos toate, si o sa retin si aspectele legate de frana de motor.
Nu am spus in primul msg, insa si la plecarea de pe loc, atunci cand cuplez treapta 1 am un obstacol pe care trebuie sa-l inving. Daca fortez, intra in viteza, insa nu cred ca e corect sa fortezi.
Deluxx, te rog sa-mi dai mai multe detalii despre cum pot sa reglez maneta. Spui in msg ca: "Ai in fata un colier il slabesti , bagi maneta in treapta 1 stringi colierul si asta este". In fata cui? Eu sunt "nou nascut" in domeniu, si sincer sa fiu imi este teama sa ma "bag". Trebuie sa-mi inving teama, pentru ca reglajele simple trebuie sa le fac si eu. Te rog sa-mi dai mai multe detalii care sa ma ajute in reglajul manetei.

Multumesc mult!

@dbuhus incearca AICI Arrow https://www.clubopel.com/vie...nerie++schimbator
Bafta! Laughing
  • mmitroi

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 2.0 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:este prima data cand aud ca se face frana de motor cu treapta I-a de viteza (din a II-a in a I-a).
Eu am avut mai multe masini la viata mea printre care o Ascona de 1.6 din 1983 un Astra F de 1.4 din 1992 si acum un Astra G de 2.0 din 2000, insa la nici una dintre ele nu am reusit sa bag din a II-a intr-a I-a decat daca masina sta pe loc sau roata se invarte f.f.incet.
Nu incerc acum sa dau lectii de condus dar mie nu mi se pare normal ca masina sa poata sa intre in viteza I-a in timpul mersului (daca intra din treapta a II-a inseamna ca intra si din a IV-a)pentru ca s-ar putea ca din greseala sa impingi maneta la 80-90km/h si atunci ii bai. Parerea mea este ca masina se comporta acum normal si ca problema era inainte cand puteai sa faci chestia asta.
Ca si sfat este sa o lasi asa si sa incerci sa folosesti treptele III si II pentru a incetinii pe timp de iarna, bineinteles cu frana de serviciu fara sa o bruschezi iar frana de mana doar daca vrei sa faci drift-uri Smile
bafta!

ai dreptate. aceeasi "problema' am crezut ca o am si eu pana cand un coleg mai cu experienta mi-a bagat mintile in cap...mai aveam putin si ma duceam la service
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR