Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • BlackT

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am luat bilete in Kriopigi si plecam cu masina din Timisoara, prin Belgrad (evitam Bulgaria). A mai fost careva pe acest traseu? Sau la ce ar trebui sa am grija pe drum, in special in Serbia si in Macedonia (ca prin Grecia am mai gasit informatii pe forum despre ce si cum)?
As dori in special informatii de genul: ai nevoie de X veste reflectorizante, set becuri de rezerva, asigurare medicala valabila pana la intrarea inapoi in tara, etc, etc...

Multumesc anticipat!
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu chiar tot drumul, dar vezi mai jos:

TM-> Belgrad ~160km ii faci in 3 ore maxim. drum super bun. iesi pe la Moravita. trebuie sa ai pasapoarte valabile, carte verde valabila, actele masinii (talonul). daca masina nu e pe numele tau sau al nevestei de exemplu s-ar putea sa-ti ceara si ceva hartie cum ca ai voie sa circuli cu masina aia... dupa Moravita tii directia Vrsac -> Banatsko Karlovacko sau ceva de genul, oricum o sa apara pe indicatoare si Belgradul, dar mai rar.

de la Belgrad intri pe autostrada. o sa postez un fisier powerpoint unde am explicat cum sa te orientezi in Belgrad pana la intrarea pe autostrada (intrarea e in mijlocul orasului).

ar mai fi varianta sa treci Dunarea pe la Portile de Fier si sa intri pe autostrada mai jos de Belgrad insa nu ti-o recomand (drum foarte rau in RO pana la portile de fier, plus punctul ala vamal e foarte aglomerat cu TIR-uri si autocare).

dupa Belgrad nu mai stiu, dar ai autostrada pana aproape de vama cu Bulgaria. aia te poti uita pe un viamichelin.com si afli tot ce trebuie.
autostrada o platesti pe portiuni. probabil ca pana la granita sua unde se termina costa in jur de 10-15 EUR. eu am platit din Belgrad pana la granita croata (in directia opusa unde mergi tu) 8 EUR. am pltiti in euro si am primit restul in euro. nu a fost nici o problema. in directia catre granita bulgara distanta e mai lunga, deci trebuie sa te astepti la ceva mai mult de 8 EUR.

la Bulgari am fost ultima oara acu' 2 ani, era de platit vigneta (parca 4 EUR daca imi aduc bine aminte) si taxa de dezinfectie (2EUR). iti recomand sa te interesezi exact cat e si sa ai banii fix, fiindca altfel nu e sigur ca vei primi rest. tu o sa intri in Bulgaria destul de aproape de Sofia, in zona aia nu prea mai sunt probleme cu politia. bine mai stau ei la ciupeala dar oricum sunt mai finuti decat cei in nord (zona Vidin, Orjahovo). de la Sofia mergi numai pe autostrada, drumul e bun, s emai lucra acu 2 ani dar din cate am auzit e pe terminate sau chiar terminat.


in Grecia e lejer, autostrada. pana in Tesalonik nu platesti nimic. din tesalonic ai indicator catre Kasandra, o sa apara si Kriopigi pe indicatoare nu-ti fa probleme. parerea mea e ca nu ai ce face cu GPS pe acolo fiindca e f bine semnalizat si sunt indicatoare girla. oricum harta de grecia e la paman...la fel bulgaria si serbia.

in grecia poti sa alimentezi linistit de la Aegean (au ca sigla o floare alba pe fundal albastru). din Serbia si Bulgaria nu am alimentat cu nici o ocazie. Am vazut OMV-uri deci nu ar trebui sa fie nici o problema. ca sa fii sigur ca nu te fenteaza la bani platesti cu cardul si o sa ai rata de schimb de aici din tara nu ratele de schimb care le vor ei.

mai baga intrebari ca poate mai imi aduc aminte.

ca idee, pe ruta asta ar trebui sa ajungi in 12-14 ore pana in kriopigi, fara sa rupi masina.
  • BlackT

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Mokka 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns!
Doar ca nu vreau sa intru in Bulgaria, ci sa E75 inspre Nis, pana la Thessalonic. Parca nici nu se ajunge in Belgrad, de la Pancevo se face stanga spre autostrada.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
BlackT a scris:Multumesc de raspuns!
Doar ca nu vreau sa intru in Bulgaria, ci sa E75 inspre Nis, pana la Thessalonic. Parca nici nu se ajunge in Belgrad, de la Pancevo se face stanga spre autostrada.


stiu ca e putin tirziu dar poate ajuta pe altii.

ai dreptate, poti sa ajungi pe autostrada fara sa intri in Belgrad, de la Pancevo faci stinga. de cind intri pe autostrada si pina la granita cu Macedonia platest 12 EUR taxe de autostrada. drumurile sunt bune. nu mai tin minte cit era taxa de autostrada in Macedonia dar nu era ceva semnificativ (4EUR daca nu ma insel). Pe varianta asta faci ~850km din TM pina in Salonic. in 9-10 ore faci lejer, poate si mai repede daca prinzi liber.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa merg si eu pe ruta asta. Am vazut mai tarziu topicul, dupa ce mai postasem pe topicul de Grecia. Dupa cum am zis si dincolo, vreau sa plec prin mai-iunie, asa ca, se mai anunta cineva? E cam devreme acum pentru anunt ca nu au aparut nici ofertele inca.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR