Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sau cu 7 ani de acasa.
Cate cazuri au fost in Bucuresti cu zapda. Venea omu, dadea zapada la o parte si cand pleca 10 minute venea unu si o parca la fix acolo.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mark, exista o asemena firma in bucuresti? chiar functioneaza? da-mi si mie, te rog, numarul lor. ar avea de lucru la noi la bloc in fiecare zi. au si ei profit si poate punem si putina ordine. mercic.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:mark, exista o asemena firma in bucuresti? chiar functioneaza? da-mi si mie, te rog, numarul lor. ar avea de lucru la noi la bloc in fiecare zi. au si ei profit si poate punem si putina ordine. mercic.

pai nu stiu daca in bucuresti exista o astfel de firma, eu am spus cum as proceda eu, insa eu nu locuiesc in romania Wink
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@Sezran - Daca ai loc de parcare platit la ADP si il gasesti ocupat in intervalul orar in care acel loc iti revine, pui mana pe telefon si suni la ei. Acestia vor trimite o masina si vor ridica respectiva masina de pe locul tau .
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am loc de parcare platit de un an si ceva, dar din pacate o data la 3-4 zile trebuia sa imi caut un alt loc de parcare pentru ca se trezea cineva sa parcheze acolo.

nu sunt adeptul T-urilor si nici a zgariatului masinii, deobicei ori las un bilet in geam si/sau ii ridic stergatoarele. mi se pare o prostie sa zgarii masina omului, nu mai zic de taiatul cauciucului.

din pacate in romania, cel putin in bucuresti nu exista vre-o firma care in cazul in care ti-a ocupat cineva locul sa vina sa ridice acea masina. singurul lucru care se poate face e sa suni la politia comunitara si sa ii puna si ei o somatie in geam. daca in 24 de ore dupa ce a fost lasata somatia nu si-a mutat masina chemi iar politia comunitara iar acestia o sa vorbeasca cu cei de la rutiera si o sa ii dea o amenda de 1000-1500 ron celui care ti-a ocupat locul.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am un vecin, taran de Giurgiu care si-a arogat un loc de parcare. M-a uns la suflet cand si-a furat-o de la unul pe care il blocase. De vreo saptamana si-a pus T-u de parcare pe locul lui neplatit. Voi face o sesizare la ADP prin care ii voi intreba ce autorizatii de constructii pentru T-u au fost eliberate pentru strada mea.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
oops. nu am fost atent la locatia ta, mark.
si eu stiam ca in bucuresti nu exista. speram ca sa intimplat vreo minune si a aparut una.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles, T-urile sunt considerate constructii neautorizate pe domeniul public, sau ceva de genul. Indiferent ca ai locul de parcare platit sau nu. Smile Cam (foarte) nasol pentru cei care au asa ceva!
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Asta e valabil numai dacã îºi miºcã fundul cineva de la primãrie, ceea ce nu se întîmplã decît la ocazii speciale sau cu ordine speciale. Iar atunci cînd se întîmplã se utilizeazã flexul pentru îndepãrtarea fierãtaniei. Nu ºtiu dacã ãºi mai bat capul ºi cu amenda.
Atunci cînd au parcelat parcarea i-a durut undeva de fierãtãnii. Chiar s-au orientat dupã ele ca sã tragã liniile.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,521
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
probleme cu parcare am avut si sunt convins voi mai avea, dar daca ne sarim mereu la gat cat va dura pana cand ne vom impusca.
cum sa blochezi masina e foarte usor, am blocat si eu de vreo 2 ori, dar daca si cel blocat are o urgenta? daca si el/ea trebuie sa ajunga la spital sau la servici sau in alta parte?
mereu va fi dificil sa relationam...
eu sper sa ma mut la curte in 3-4 luni si sa am garaj, sper sa scap de vecini "amabili", soferi idioti, soti betivi si copii facuti duminica.
un vecin a aruncat o caramida in luneta altuia pentru ca tinea un bairam asta cu masina si a dat muzica un "pic" tare, asta cu masina i-a sunat la usa zidarului si a pocnit-o pe nevasta-sa... daca aveau arme...?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,521
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
apropo eu am pistol. ce sa fac sa-i impusc?
poate ma ajuta edy 2172.
MERSI
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cei care se apuca se lase autografe pe masina sau sa taie cauciucurile masinii mi se par niste idoti...care se comporta precum copii de gradinita. Nu vad ce mi-a facut masina omului, sunt sigur k nu ea s-a teleportat in locul de parcare si nici nu s-a parcat singura.

Cum am spus si mai devreme, in cazul in care imi gasesc locul de parcare ocupat las un bilet in geam si/sau ridic stergatoarele. In cazul in care masina are alarma, desi stiu k imi cam iau injuraturi de la vecini, lovesc roata masinii astfel incat sa sune alarma si proprietarul sa iasa si sa o mute. in cazul in care nu iese ma duc linistit sa imi caut un alt loc de parcare.
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la 2 noaptea cand vin uneori de la munca numai chef de biletele nu am,dar ma invart ca nebunul pana gasesc un loc cat de mic si ma strecor acolo.tare mi-as dorii o RABA model IRAK Twisted Evil
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aveti calculatoare? Aveti o imprimanta? Dati print la unul, doua, trei, t'spe mesaje pe care le lasati in parbriz. Sau va lasati numarul de telefon in parbrizul masinii, pe interior. Daca il blocati, macar stie de unde sa va ia si se rezolva 'conflictul' pe cale amiabila. Atatea nelamuriri, nervi sau rautate pentru nimic! Cu o simpla bucata de hartie si un pix se rezolva multe. Unii au o hartie 'tip' pe care o tin in masina si o lasa in parbriz cand parcheaza intr-un loc strain lor.

Eu imi las doua numere de telefon pe care ma poate suna, daca il saracesc o mana de centi. Si intotdeauna cand blochez pe careva pe locul unde parchez, il rog sa isi lase in parbriz un numar de telefon. Simplu si elegant.

Vizavi de T-uri, sunt o groaza (de idioti) care si-au pus in parcarile platite, ce apartin blocului in care locuiesc. Sau neplatite. Mari mosieri ce sunt ei. Daca vrei, poti sa le blochezi accesul la locul de parcare si minunatul lor T, dar nu se gandesc deloc. Gaini ambulante.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Vizavi de T-uri, sunt o groaza (de idioti) care si-au pus in parcarile platite, ce apartin blocului in care locuiesc. Sau neplatite. Mari mosieri ce sunt ei. Daca vrei, poti sa le blochezi accesul la locul de parcare si minunatul lor T, dar nu se gandesc deloc. Gaini ambulante.

Acum un an si ceva, aveam nova cu gpl. Intr-o dimineaþã geroasã tare, mi-a îngheþat evaporatorul ºi s-a oprit ca câteva zeci de metrii de locul meu de parcare, în dreptul locului unuia cu T. Maºina ocupa circa 1/6 din respectivul loc de parcare ºi bloca una din intrãri, locul fiind în spaþiul dintre cele 2 sensuri de mers ale stãzii. Seara când am ajund de la serviciu, am gãsit ambele anvelope de pe stânga tãiate ºi o brzdã adâncã, tot pe stânga, ce se întindea de la un semnalizator la altul.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Locul ocupat? Ridicam frumos stergatoarele. Nu intelege? Repetam actiunea. Omul continua ... confruntarea fata in fata. Iar ... cum unii se cred zmei ... imi adun ceva echipaj si ii mut masina cateva sute de metrii.

Asa am procedat cu o dacie care ma tot bloca. mi-am luat intr-o seara 3 prieteni, am deschis frumos usa si am impins-o pana dupa colt. Partea mai nasoala era ca la colt s-a blocat volanul si a trebuit sa o ridicam de cur sa o putem intoarce. Concluzia, dupa putin efort fizic am scapat de problema.

Imi parea rau sa ii zgarii masina, rup stergatoare, cauciucuri, dinti ... asa s-a invatat minte, ca l-am vazut cum se invartea ciudat in parcare ca nu isi gasea masina Smile

Si cand am coborat jos si l-am salutat politicos s-a inrosit de nervi, la intrebarea "Masina aia de la colt este a dumneavoastra?" Si in ziua de azi masina este parcata tot acolo la colt ... s-a invatat minte si nu mai blocheaza. Ii era lene la nene sa mearga 15m pe jos.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ai grija ca ti-o poate face cat clipesti. Nu e legal ceea ce ai facut. La o adica, daca ii merge bibilica si e dispus sa faca asta, ia 2-3 martori care v-au vazut cand ati mutat-o, dupa care te actioneaza in justitie si e vai de fundul tau. Smile
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Inca suntem in Romania si se mai poate face Smile
  • emilko

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
fiara a scris:@edy

exista riscul sa cheme politia daca-l blochezi. si asa te oftici si mai tare
pentru ca el ti-a ocupat tie locul si tu platesti amenda.

Sal! Cand am sesizat politia ca un nesimtit si-a abandonat masina 3 saptamani pe locul meu de parcare (platit la primarie) mi s-a raspuns ca pol. circulatie nu poate interveni in parcari deoarece nu este de competenta lor, pasandu-ma catre serviciul parcari de la primarie. Acolo mi s-a spus ca nu mai au mijloace de ridicare a masinilor parcate necorespunzator. In continuare imi gasesc locul de parcare ocupat (mai des ocupat decat liber) si incerc si eu sa gasesc solutia optima. Mi-am fabricat un stalp de otel, dar nu l-am montat inca datorita faptului ca el (adica stalpul) va orna parcarea cu muuulte bucati de bara/spoiler/etc.
Hai ca am deviat de la subiect. Daca sunteti legal indreptatiti sa va folositi locul de parcare si vine vreun tablagiu sa va traga de atentie, anuntati-l ca-si depaseste atributiunile si ca sigur e un biciclist care nu poarta casca pe undeva printr-un sat indepartat.
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
B-69-DNO, Fiesta in doua usi, dati-i 2 flegme in ochi daca va intalniti cu el. Desteptu' m-a blocat cu 2 masini (fiesta in fata si matizul in spate) pentru ca i-am ocupat locul (care nu era marcat in nici un fel) mostenit de la ma-sa, tac-su si strabunici. Noroc ca eram cu nevasta-mea si cu fetita ca ma racoream in seara aia si acum asteptam procesul de tentativa de omor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR